Domů » Články » Marek Hajn: Mobilní technologie a chytrá zařízení, která používám

Marek Hajn: Mobilní technologie a chytrá zařízení, která používám

Zajímá vás, jaká zařízení aktuálně používají naši redaktoři, která mobilní platforma zakotvila na jejich primárním telefonu a jaký systému jim dělá společnost na desktopu?

V redakční poště i v komentářích pod články nám často necháváte dotazy ohledně toho, jaká zařízení redaktor používá? Rozhodli jsme se proto připravit malý seriál, ve kterém vám postupně všichni členové redakce představí svá zařízení, která využívají nejen pro práci, ale i pro zábavu a krácení volného času. Každý z nás má nějaké své favority, které si vybral pro každodenní používání. V minulých týdnech se vám představili náš šéfredaktor Jirka Hrma, kolega Ruslan Botsyurko a dnes padla řada na mě…

Jak jsem se dostal ke SmartManii?

Kolegové nasadili laťku hodně vysoko a vedle nich budu vypadat tak trochu jako amatér. Je to dáno i tím, že práce pro SmartManii je pro mě hlavně koníčkem, obživu pro svoji rodinu obstarávám úplně v jiných oborech.

Mnozí z vás mě znají, někteří i osobně, mnozí ale ne. Je mi 28 let, žiju v Praze, jsem (zatím) svobodný a mám patnáctiměsíčního synka Dominika. Toho nejspíš budete znát jako #hajnjunior z Twitteru. Dominik je pravděpodobně prvním dítkem, jehož průběh porodu byl dokumentován na Twitteru za obrovské podpory nejen mých followers. Té podpory si i dnes nesmírně vážím a celé toto náhodné dění na Twitteru jen umocnilo dojmy, že jsem se stal tátou. I dnes se k tomu mohu kdykoli vrátit a číst si většinu blahopřejných tweetů je pořád dojemné. Vzpomeňme i to, že logo SmartMania.cz se v ten den převléklo do „baby kabátku“.

Tolik k současnosti. Co všechno tomu ale předcházelo?

Moje cesta až ke SmartManii byla velmi dlouhá a začala na dnes již neexistujícím webu Mobilista.cz. Tehdy jako náctiletý blázen do mobilů a všeho okolo jsem prostě měl potřebu psát. Začínal jsem překlady článků ze zahraničí. K testování zařízení bylo pořád ještě daleko. Moje další kroky pokračovaly do dnes už taky neexistujícího časopisu Mobility, kde jsem dlouhou dobu dělal rubriku Mobilní servis a také psal menší články a recenze příslušenství pro MobilManii.

Tam vznikla myšlenka založit komunitní web věnovaný jedné značce, a tak vznikla SEMania.cz. Tu jsem vedl jako šéfredaktor do doby, než jsem se začal věnovat projektu NokiaMania.cz. Následně jsem se odebral do ústranní a věnoval se jiným věcem. Bylo potřeba se začít opravdu živit sám, ne si jen přivydělávat a v tomhle odvětví jsem pro sebe neviděl dostatečně zajímavou budoucnost. Mobily ale stále zůstaly mojí vášní a střídal jsem jeden za druhým. Do dneška mi rukama prošlo (vlastnictví i testování) více jak 250 mobilních zařízení. Do té doby jsem popsal stohy papíru a otestoval desítky zařízení. Takže nebylo s podivem, že mi po nějaké době aktivní život v oblasti mobilních technologií začal chybět.

Pak přišel podzim 2011 a možnost otestovat si Nokii N9, která mě mimochodem nadchla, a tak jsem opět sepsal své krátké dojmy na svůj blog. V tomto čase patřil díky Kryštofu Korbovi za popostrčení správným směrem. Následně jsem totiž sebral odvahu, napsal Jirkovi Hrmovi, jestli nehledá někoho na psaní recenzí a v podstatě během jednoho večera jsme se domluvili. Tím začala nová éra, éra testování mobilních přístrojů pro SmartManii. Těch bylo, jestli to dobře počítám, 37 a další právě testuji.

Opomenout nesmím ani další komunitní web, LGmania.cz, který jsme založili na podzim 2012 a na jehož rozvoji pracujeme dál. Trochu se potýkáme s podporou ze strany zastoupení výrobce, ale to je asi u všech značek stejné.

No a nakonec, dnes již na Twitteru populární, #mobilnipivko. Aneb pravidelné čtvrteční setkání okruhu mobilních šílenců nad žejdlíkem dobře vychlazeného pivka. #mobilnipivko se pravidelně schází již dva roky, z původního počtu čtyř zakládajících členů je nás dnes více jak 20 a pravidelně nepravidelně se nás vždy minimálně šest sejde, většinou ale více. A jak už bylo na Twitteru několikrát napsáno, „určujeme budoucí trendy v mobilním byznysu“ :), protože zatím se vždy prokázalo, že to, co používají členové #mobilnipivko, se na trhu dobře prodává a zase naopak :). Doporučuji sledovat, protože velmi často se nám podaří na Twitteru strhnout veselou lavinu :)

Na čem pracuji

Vzhledem k tomu, že v tomto ohledu nejsem náročný a potřebuji být relativně mobilní, používám již druhým rokem notebook HP ProBook 4330sWindows 7. Zkoušel jsem nějakou dobu Windows 8, ale velmi nespokojen jsem se raději vrátil zpět k „sedmičkám“, které považuji za zatím nejstabilnější Windows vůbec. V „osmičkách“ zatím nevidím budoucnost, spíše naopak. Již nějakou dobu pokukuji po MacBooku Pro, ale zatím jsem nesebral odvahu na takto velkou změnu.

Notebook je pro mě pracovní nástroj. Pro psaní na SmartManii mi stačí Microsoft Word a Google Chrome, jinak ale používám téměř celou sadu Microsoft Office, Evernote plus ještě nějaký další software. Velkou část věcí ale zvládám v Google Chrome (web, e-mail, sociální sítě atp.), protože i pro práci používám převážně webové služby, nad čímž mnozí kroutí hlavou. Mně ale toto řešení vyhovuje. Hlavně je rychlé a spolehlivé a dostupné takřka odkudkoli.


Na aplikace nejsem příliš náročný, vystačím si s webovým prohlížečem a kancelářským balíkem Office

Vedle notebooku jsem měl ještě iPad první generace. Ten jsem při testování několika tabletů po sobě předal ženě a teď čekám co dál a váhám, jestli pořídit nový Nexus 7 (s původním jsem byl velmi spokojen) nebo počkat na nový iPad Mini s Retinou. Uvidíme.

Občas musím některá zařízení nafotit. Pak sáhnu po Canonu EOS 450D, který používám na takové to rodinné focení a jsem s ním maximálně spokojen. A nakonec musím ještě podotknout, že jsem klasický „kavárenský povaleč“. Raději než v kanceláři jsem mezi lidmi, v některé z oblíbených kaváren, kde si dám výbornou kávu, mám pocit, že jsem v kontaktu s okolím a pak se mi výrazně lépe pracuje. Nejen na recenzích pro SmartManii.

Já a mobily

Jak už jsem psal výše, rukama mi prošlo všechno, co si jen lze představit, včetně nějakých exotických kousků, které se u nás neprodávaly. Jsou období, kdy mám svoje vlastní zařízení, jindy zase funguji jen na právě testovaných. Záleží na tom, co mě zrovna zaujme. Aktuálně nemám svůj přístroj a používám testované LG G2, LG Optimus L9 II a Alcatel One Touch Idol X. Čekám, jak bude vypadat nový Nexus 5, protože se „čtyřkou“ jsem byl velmi spokojený a pořád uvažuji nad tím, že bych si ji znovu pořídil. Ale člověk nikdy neví a těžko říct, co bude za týden.

Protože rád poslouchám hudbu, ať už v MHD nebo při běhání, používám sluchátka Jabra Revo a Jabra Sport Wireless+. Veškerou hudbu mám v cloudu (Google Play Music, Apple iCloud), takže do telefonu stahuji to, na co mám zrovna náladu. Uvažuji, že si předplatím službu Google Hudba Naplno, ale vzhledem k tomu, že je nějaký problém se zprovozněním této služby na mých placených Google Apps, jsem zatím odkázán na svoji hudební knihovnu.

  

Dále používám minitiskárnu LG Pocket Photo. Ač žijeme v době digitální, babičky a prababičky mnohdy ocení, když jim dáte papírovou fotku prcka a na tohle je tiskárna do kapsy ideální. To je z příslušenství, které používám dlouhodobě v podstatě vše. Pouzdra na telefony používám jen málokdy, stejně tak handsfree. Vyzkoušel jsem mnoho Bluetooth náhlavních sad, v obou autech mám integrované Bluetooth a software pro ovládání telefonu, ale stejně vždy raději zastavím a hovor vyřídím postaru, s telefonem u ucha.

Mobilní aplikace

Bez čeho se v mobilu rozhodně neobejdu? E-mail, respektive Gmail. Web, tedy Chrome. Sociální sítě, v mém případě oficiální klienty pro Twitter, Google+, Facebook a Facebook Pages, LinkedIn, Foursquare a Pinterest. Dále poznámky v podobě Evernote a Google Keep. Jednoznačně WhatsApp a Facebook Messenger, do kterých soustředím většinu textové komunikace. Potom ČSOB internetové bankovnictví, Dropbox Gdisk a SkyDrive (veškerá pracovní data mám v cloudu), Google Mapy a iDnes Jízdní řády a nakonec Google Hudba Play a Endomondo Pro.

 

V telefonu mám samozřejmě výrazně více aplikací a spoustu jich zkouším a testuji, ale výše uvedené jsou ty stěžejní, bez kterých si svůj smartphone nedovedu představit. Není to tak dlouho, co jsem se jal spočítat svoji útratu za aplikace na všech používaných platformách (Android, Windows Phone, iOS, BlackBerry) a výsledná částka mi lehce okyselila úsměv na tváři. Tahle část mobilního byznysu je neuvěřitelná a pořád přemýšlím nad tím, že se do ní také vrhnu. Nedávno jsem také přešel z velmi oblíbeného Nova Launcher na beta verzi Aviate a zatím jsem velmi spokojen, protože tenhle nový přístup k práci se smartphonem mě opravdu zaujal.

 

Hodně se pohybuji na sociálních sítích, tedy hlavně na Twitteru. Na tom jsem se stal v podstatě závislým a timeline kontroluji několikrát denně. Zároveň komunikuji se svými followers ale hlavně, v průběhu testování sděluji svoje dojmy a odpovídám na dotazy na konkrétní praktické zkušenosti s testovaným zařízením. Pokud vás toto zajímá, přidejte si mě.

Tolik tedy k mé výbavě a k aplikacím, které nejčastěji používám. V případě, že na mě máte nějaké dotazy, využijte prostoru v komentářích. Bude-li v mých silách, pokusím se odpovědět.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

21 komentářů

 1. Petr (neregistrovaný)

  Pěkný článek, koukjám že máš zajímavej život a máš tohofakt hodně za sebou :)

  • Děkuji ;)

   Ale pořád si říkám, že jsem ještě mladej a nezkušenej zobák a doufám, že výrazně víc toho mám před sebou ;)

 2. Jo, dělá to, co ho baví. To dnes každý nemá. Všiml jsem si, že Windows Phone 8 je jaksi bokem. Asi nevyhovují ty nedodělané věci, odhaduji. N9 je pryč, tak co dál?

  • Zatím mám to štěstí, že si práci a lidi, se kterými, nebo pro které pracuji, vybírám. To ale nemusí být nutně navždy, takže si toho nesmírně vážím.

   Windows Phone 8 je pro mě bokem a jsem z toho zklamaný. Této platformě jsem na jejím začátku předpovídal zářnou budoucnost, protože „sedmičky“ mě vzaly za srdce. Bohužel MS je MS a úpravy, aktualizaci, opravy jdou na můj vkus moc pomalu a ten systém ještě zdaleka není tam, kde mohl být. Nezatracuji ho, ale v tuhle chvíli to není nic pro mě. Ani smartphone, ani tablet, ani PC. Uvidíme, co bude dál a jestli se potvrdí spekulace, které tvrdí, že WP9 budou výrazně přepracované.

   Aktuálně tedy jedu plně na Androidu a po včerejší keynote pokukuji po nových iPadech, které mě zaujaly.

  • Dano (neregistrovaný)

   Ten Váš názor na WP je úplne presný a objektívny (plne súhlasím) a také sú väčšinou aj Vaše recenzie. Rád si ich vždy prečítam.A odteraz ešte radšej lebo vidím že Vám prešlo rukami veľa telefónov,máte s čím porovnávať a využívate ich zrejme hlavne na prácu čo ma pri telefóne taktiež primárne zaujíma. Držím palce do ďalšej práce a dúfam spolu s Vami že WP9 bude konečne to pravé…

  • Děkuji, vážím si toho.

 3. jovanka (neregistrovaný)

  Jestli mohu byt tak smela a ptat se, co pan Hajn teda dela jako hlavni povolani? :)

  • Dalo by se říci, že jsem na volné noze a mám více aktivit najednou. Cílem je vyšší míra diverzifikace příjmu, po předchozích ne zrovna příjemných zkušenostech.

   Pro jednu firmu funguji jako obchodní ředitel.

   Pro duhou firmu jako marketing manager.

   Dále participuji na několika dalších projektech jako řekněme „konzultant“ v oblasti marketingu.

   Stačí takto? ;)

 4. Portos (neregistrovaný)

  Jak to ale všechno stíháte.Máte nějaký systém? Nejde mi to dohromady s tím kavárenským povalečem. Děkuji.

  • Když pominu schůzky, je mi jedno kde pracuji – kancelář, kavárna, louka. Místa často měním podle nálady, každý den jsem jinde. Potřebuji telefon, notebook a připojení k internetu. Nic víc.

   Systém mám i nemám. Prošel jsem několika manažerskými školeními, včetně takových jako 7 návyků od Franklin Covey, nebo GTD a ZTD. Nakonec člověk zjistí, že nic z toho není plně aplikovatelné, takže si musí najít to svoje. Proto mám vcelku přehledný (pro mě) systém práce s e-maily, poznámkami, dokumenty apod. Ale věci jako daily a weekly reviews nedodržuji. Zaprvé na to nemám vůli a za druhé v tom nevidím smysl (alespoň zatím). Zároveň se při jednáních, telefonátech a e-mailech snažím být stručný a věcný. Nesnáším dlouhé plkání o ničem (to si vynahrazuji psaním :) ). Dost lidí mě za to nemá rádo, protože mají pocit, že jsem studený a arogantní. Já si myslím, že jsem jen praktický a také pragmatický.

   Nakonec je to ale všechno jen o tom jednom. Ráno se zvednout z postele a začít něco dělat, dělat to kontinuálně a pořádně. S tím mám největší, problém, protože jsem (asi jako každý) sám sobě nepřítelem, taky trochu vrozenou leností :)

 5. Marek, pamatam si, ako si cca pred rokom a pol velmi vychvaloval WP7 a dost kritizoval Android. Co Ta viedlo k takemu nazorovemu obratu, ze sucasne WP8 (podla mna omnoho viac pouzitelnejsie nez WP7) Ti nesedia a Android mas ako primarny system?

  • Nazval bych to přirozeným vývojem ;)

   WP7 mě v samém počátku zaujaly a velmi nadchly. Říkal jsem si, že tohle bude ten správný směr, ale systém jsem pořád vnímal spíše jako beta verzi a vzhlížel k další generaci. Pak bohužel přišlo několik po sobě jdoucích zklamání a po více jak 3/4 roce používání jsem zjistil, že toho, co od WP očekávám, se jen tak nedočkám. A není to ještě ani dnes.

   Na druhé straně Android se od verze 4.0 zdal být použitelným i v souvislosti s tím, že přišly na trh velmi výkonná zařízení, které zakryla jeho špatnou optimalizaci. Aktuálně používám 4.2.2 a mám zkušenost i s 4.3 a na těch už je vidět slušný kus práce. Android je velmi specifický systém, který vyžaduje citelný zásah uživatele a vysokou míru personalizace. Pak se to dá používat. Má svoje mouchy a není jich málo, ale pro mě současné pracovní a soukromé využití nabízí nejvíc.

   WP má pořád nedostatky a funkce a aplikace, které mi chybí.

   iOS mám rád, ačkoli verze 7 je velmi rozporuplná. Tam je ale překážkou iPhone 5/5S a jeho velikost displeje. Na mě je to prostě malé. Takže svým způsobem vlastně ani nemám na výběr, zbyl na mě Android.

   Mrzí mě, že nepokračoval vývoj MeeGo a že BlackBerry je tam, kde je. Paradoxně, pokud by Android apps na BB fungovaly tak, jak fungovat měly, tak dnes pravděpodobně používám Q10 (což odporuje tomu, co píšu výše, ale BB je prostě moje srdcovka) a jsem spokojen, ale bohužel…

  • tak ja som u Androidu zistil, ze ten system najviac zabijaju nadstavby vyrobcov. Takze dalsie zariadenie uz bude jedine Nexus. K WP7 a potom i WP8 som sa dostal tak trochu nahodou. Potreboval som urychlene nahradu za moje vtedajsie DHD, ktore bolo v servise a u O2 mali Lumiu 710 ako predvadzaci model za velmi slusnu sumu. Tak som po nej siahol a to, co som v tej dobe na to mesacne preklenutie potreboval, to splnovala. No a 8X som kupil na protiucet u MP vymenou za moje stare DHD uz po zaruke. Kedze iOS a Android som uz mal, tak som siahol opat po WP. Ten OS ma naozaj nieco do seba, aj ked niektore jeho nedostatky mi doteraz dokazu pekne zdvihnut adrenalin v urcitych situaciach :)

 6. ffg (neregistrovaný)

  Nějaký příbuzenský vztah s mistrem Fílou Hajnem z mobilmanie?

 7. Miroslav Havlíček

  Super článek. OT: Jenom to spojení výborná káva a obrázek s logem illy mě trochu zarazilo. :)

  • Musím se Marka zastat, mně illy taky chutná a kupuju si ji i domů do presovače :) Ale ona každá z těch řekněmě „lepších“ značek má svojí specifickou chuť, kterou si jeden zamiluje a druhému se zhnusí. Já třeba nemůžu ani cítit Tchibo.

  • Mirek: Děkuji ;) Ad OT: Illy není vyloženě špatné, hodně záleží na tom, kdo a jak ji dělá. Tohle je Caffe Čokoláda v Horažďovicích (jestli se nepletu) a tam dělají opravdu dobrou kávu.

   Ruslan: Souhlas do puntíku. Tchibo taky nemusím.

  • Mirek + Ruslan: Ještě doplním, že mám teď vyzkoušenou velmi dobrou zrnkovou kávu. Pokud budete chtít tip, ozvěte se ;)

 8. Je zajímavé číst tyhle příběhy, díky. Jen jako majitel LG G2 jsem se vrhnul na lgmanii a jsem zklamán. Mrtvo, fórum zaspamováno, nic se tam neděje…

  • Já vím a věřte, že mě to mrzí…

   Jenže čas je drahý a pokud není z druhé strany dostatečná vůle a podpora, tak my nikomu promo zdarma vážně dělat nebudeme.

   Doufali jsme ve zlepšení, ale zatím se tak nestalo… Snad ten čas ještě přijde.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).