Mango: Velká aktualizace pro Windows Phone 7 přijde na konci léta příštího roku

Mary-Jo Foley ze serveru ZDNet.com měla vždy velmi blízko k interním informacím Microsoftu, proto její nové zprávy ohledně budoucnosti systému Windows Phone 7 lze považovat za důvěryhodné. V Redmondu prý pro novou verzi mobilních Windows chystají velkou aktualizaci s kódovým názvem Mango a není vyloučeno, že po jejím vydání systém povýší na verzi 7.5. A Windows Phone 8 bychom se mohli dočkat už v roce 2012.

Jak už víte z našeho předešlého zpravodajství, první aktualizace se Windows Phone 7 dočkají v lednu tohoto roku a není vyloučeno, že přijde ještě aktualizace druhá někdy po Mobile World Congressu v Barceloně. Vypadá to ale, že první aktualizace nenabídne žádné převratné funkce a půjde spíše o drobná vylepšení systému a očekávané přidání podpory pro kopírování a vkládání textu. V druhé aktualizaci by se měla objevit lepší kontrola nad chováním aplikace, kterou ocení zejména vývojáři, možnost přepínání mezi spuštěnými (uspanými) aplikacemi a větší možnosti nastavení/přizpůsobení samotného systému. Přidána by měla být i podpora pro CDMA zařízení, což nás v Evropě příliš zajímat nemusí, avšak američtí operátoři Sprint a Verizon už konečně mohou do své nabídky zařadit první Windows Phone 7 telefony s podporou CDMA sítí.

- 

Aktualizace s kódovým označením Mango by měla být uvolněna v průběhu srpna nebo září příštího roku. Zatím se na povrch dostaly informace o tom, že tato verze přinese plnou podporu Silverlightu, HTML5 a rozšíří se také počet podporovaných jazyků (zřejmě včetně češtiny a slovenštiny). V našem starším článku věnovaném informacím o Windows Phone 7 z konference PDC2010 se rovněž objevily informace, že se v průběhu nebo na konci léta dočkáme nějakých zásadních změn, mimo jiné i zpřístupnění placeného obsahu na Marketplace, takže je možné, že se v srpnu nebo září konečně dočkáme plnohodnotného využití systému, tedy až na možnost nákupu hudby v Zune Marketplace, kde se stejně jako s iTunes naráží na licenční problémy s vydavatelstvími a fakt, že jsme stále příliš malý trh.

-
Už za několik týdnů se Windows Phone 7 dočkají první aktualizace

Další zajímavostí je zmínka o operačním systému Windows Phone 8 (kódové označení Apollo), který by se prý mohl objevit na trhu už v roce 2012. Sám jsem zvědavý, jakým směrem se mobilní Windows vydají a zda z nich Microsoft dokáže vybudovat konkurenceschopnou platformu. Vzpomeňte si na začátky iPhonu, kterému se také spousta lidí z počátku smála kvůli jeho omezenosti a dnes je jeho postavení na trhu velmi silné, protože se postupně dokázal naučit uživateli požadované funkce. Microsoft sice přichází tak trochu s křížkem po funuse, ale na druhou stranu má celou řadu technologií a možností, o které bude na trhu zájem a je jen na něm, zda se je pokusí/dokáže prosadit a neusne na vavřínech.

Zdroje: ZDnet, theUnwired

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku