Domů » Články » Mango: Velká aktualizace pro Windows Phone 7 přijde na konci léta příštího roku

Mango: Velká aktualizace pro Windows Phone 7 přijde na konci léta příštího roku

Mary-Jo Foley ze serveru ZDNet.com měla vždy velmi blízko k interním informacím Microsoftu, proto její nové zprávy ohledně budoucnosti systému Windows Phone 7 lze považovat za důvěryhodné. V Redmondu prý pro novou verzi mobilních Windows chystají velkou aktualizaci s kódovým názvem Mango a není vyloučeno, že po jejím vydání systém povýší na verzi 7.5. A Windows Phone 8 bychom se mohli dočkat už v roce 2012.

Jak už víte z našeho předešlého zpravodajství, první aktualizace se Windows Phone 7 dočkají v lednu tohoto roku a není vyloučeno, že přijde ještě aktualizace druhá někdy po Mobile World Congressu v Barceloně. Vypadá to ale, že první aktualizace nenabídne žádné převratné funkce a půjde spíše o drobná vylepšení systému a očekávané přidání podpory pro kopírování a vkládání textu. V druhé aktualizaci by se měla objevit lepší kontrola nad chováním aplikace, kterou ocení zejména vývojáři, možnost přepínání mezi spuštěnými (uspanými) aplikacemi a větší možnosti nastavení/přizpůsobení samotného systému. Přidána by měla být i podpora pro CDMA zařízení, což nás v Evropě příliš zajímat nemusí, avšak američtí operátoři Sprint a Verizon už konečně mohou do své nabídky zařadit první Windows Phone 7 telefony s podporou CDMA sítí.

- 

Aktualizace s kódovým označením Mango by měla být uvolněna v průběhu srpna nebo září příštího roku. Zatím se na povrch dostaly informace o tom, že tato verze přinese plnou podporu Silverlightu, HTML5 a rozšíří se také počet podporovaných jazyků (zřejmě včetně češtiny a slovenštiny). V našem starším článku věnovaném informacím o Windows Phone 7 z konference PDC2010 se rovněž objevily informace, že se v průběhu nebo na konci léta dočkáme nějakých zásadních změn, mimo jiné i zpřístupnění placeného obsahu na Marketplace, takže je možné, že se v srpnu nebo září konečně dočkáme plnohodnotného využití systému, tedy až na možnost nákupu hudby v Zune Marketplace, kde se stejně jako s iTunes naráží na licenční problémy s vydavatelstvími a fakt, že jsme stále příliš malý trh.

-
Už za několik týdnů se Windows Phone 7 dočkají první aktualizace

Další zajímavostí je zmínka o operačním systému Windows Phone 8 (kódové označení Apollo), který by se prý mohl objevit na trhu už v roce 2012. Sám jsem zvědavý, jakým směrem se mobilní Windows vydají a zda z nich Microsoft dokáže vybudovat konkurenceschopnou platformu. Vzpomeňte si na začátky iPhonu, kterému se také spousta lidí z počátku smála kvůli jeho omezenosti a dnes je jeho postavení na trhu velmi silné, protože se postupně dokázal naučit uživateli požadované funkce. Microsoft sice přichází tak trochu s křížkem po funuse, ale na druhou stranu má celou řadu technologií a možností, o které bude na trhu zájem a je jen na něm, zda se je pokusí/dokáže prosadit a neusne na vavřínech.

Zdroje: ZDnet, theUnwired

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

19 komentářů

 1. „možnost nákupu hudby v Zune Marketplace“ — to se dá už nyní, díky Microsoft Points.

 2. Tak Zune market tolik lidí až tak netrápí, ale nedostupnost placených aplikací na Marketplace…

 3. Zdravím. Zajímalo by mě pánové následující. Pokud to teda někdo víte. Budu mít účet WinLive a oblast nastavenou jako např. US. Když ted budu stahovat z Marketplace free programy tak to je samozřejmě možné. Když přes body nakoupím placené aplikace tak to je asi taky možné jak tak koukám. ALE…
  – V létě, až bude český Marketplace, bude možné nastavit na tom stejném účtu oblast CZ a stahovat placené i neplacené progr?
  – Uvidím záznam o nákupu pro programy nakoupené když jsem to měl nastaveno jako US tak jako CZ? Budu muset nastavení oblasti CZ a US měnit podle toho, co budu chtít vidět? Nebo to nepujde?
  – Bude nastaven nějaký filtr pro viditelnost aplikací v MKTPLACE? Tím myslím, jestli programy v českém jazyce budou viditelné pro stažení na US MKTPLACE a programy v angličtině budou viditelné na CZ MKTPLACE?
  Pokud máte někdo aspon trochu šajnu, tak pište pls……ikdyž tipuju, že tohle nikdo ted asi neví….možná ani u Microsoftu CZ. Škoda. NEinformovaností v těchto věcech možná Microsoft ztrácí kupce WP7.

 4. …ted me napadlo, že ten kdo vlastní WP7 tak by to mohl vyzkoušet a to přepínat nastavení a stahovat u oblastí které už fungují. Např. ideálně mezi Německo a USA. TO jsou dostatečně rozdílné řeči. Dle mě to bude úplně stejně fungovat i mezi CZ a USA. Nechce to někdo vyzkoušet a napsat o tom článek? Např. moderátor SmartManie, cooo? Pokud to bude jen trochu funkční, tak bych asi nákup WP7 neodkládal.

 5. Mango… hmm skoro bych se vsadil, ze dalsi aktualizace se budou jmenovat take po ovoci… to mi pripomina jednoho nejmenovaneho vyrobce, ktery svoje aktualizace pojmenovava po sladkostech :)

 6. to Lerak: To mě taky napadlo. Region se dá kdykoliv změnit u LiveID profilu. Bohužel WP7 nemam, takže nemam možnost zjistit, jestli Marketplace nemá vlastní profil, kde se region nastavuje napevno. Taky bych byl rád, kdyby to někdo otestoval.

 7. Já mám Windows Phone a vím tedy, že region se samozřejně dá změnit u Windows Live ID úploně libovolně, ale Marketplace je vázaný na region Xbox Live. Takže se to dá změnit jen jednou za rok po první změně ;)

 8. to morro: tomu nerozumím „vázané na Xbox Live“ ! Můžeš to vysvětlit? Změna je možná 1x rok – to je někde dané, nebo jsi to vyzkoušel? Napiš tedy jakou oblast jsi měl nastavenou před tím a ted a jak tofunguje. Dík.

 9. já odmigroval na XBOX live na českou verzi, tak nemůžu z marketplace ani stahovat trial verze. musel jsem vytvořit jiný účet, kde mám nastavenej xboxlive na UK.
  A ano možnost je jen jednou za rok, po přihlášení na xbox.cz vidím termín do kdy mám zablokovanou migraci účtu.

 10. to torcys: rozumím tomu dobře že tvuj HW herní konzole Xbox využívá dnes Live Account (účet č.1), který má nastaven region CZ na který jsi nedávno migroval. Tím se ti ale pro tvuj HW mobil s WP7 zablokovala možnost stahovaní v Zune Marketplace (protože v CZ prostě nefunguje). Založil jsi tedy nový Live Account (účet č.2) s nastavením regionu UK čistě pro tvůj WP7 aby jsi dále mohl stahovat aplikace. Tím ale ztrácíš link mezi výsledky dosažené hraním apod. na Xbox a na WP7 do doby než bude Zune Marketplace i v CZ. Jsem dobře?

 11. lerak: přesně tak :/

 12. Měl bych dotaz, pokud mi nějaký majitel WP7 zodpoví, budu rád.
  1. Lze nějak nakupovat aplikace v Marketplace? (byť třeba pokoutně, tak jako v US iTunes)
  2. Fungují na nákup aplikací předplacené karty? (Mastercard..etc)

 13. Bohužel z Marketplacu jdou stahovat pouze free aplikace, ostatní obsah jen horko těžko, možná přes proxy server. Ale jde o to že tam musíš mít tu kartu a to MS ověřuje pak a to jsme pak kde… ???:D:D:D:D ano přesně tam…

 14. to lerak: jak už bylo vysvěteno výše. Marketplace vychází pravděpodobně z Marketplacu na Xbox Live. Tam se dá nastavit jinej region, ale jenom jednou za rok. Nedávno se to řešilo na console-forum.net, když MS oficiálně spustil Xbox Live u ČR bohužel naše české Livko není k ničemu jen člověk přichází a spoustu služeb u majitelů Windows Phone pak ztrácí i Marketplace jak pro appy tak pro trh s hudbou, protože to všechno vychází z Xbox Live :/.
  Já jsem byl kvůli tomu nuce založit nový učet. vyresetoval jsem Windows Phone ten nový účet jsem nastavil jako první (USA) a pak jsem tam dal ještě ten druhý český a tak mi to aspoň něják funguje, ale bohužel bez herních achivmentů a dalších věcí, které jsem měl na předchozím cz účtě… ale defakto jsem nemusel řešit, rozposílání nového učtu a kompletně všechno převorat :/

 15. to morro: DĚKUJI !

 16. to lerak: No problem ;)

 17. ??? WP8 Má podle vás cenu kupovat HTC 7 Pro (až výjde) když už vyhrožují s WP8… Co myslíte, bude aktualizace?

 18. tom028: Než budou na trhu první zařízení s WP8, uplyne ještě hodně vody… a jsem si jistý, že aktualizace pro HTC 7 Pro na WP8 nebude.

 19. Jiří Hrma: Myslíte, že pro současná WP7 zařízení nebude aktualizace na WP8? To ať jdou do háje. Měli by stávající HW podporovat dokud ten systém utáhne, jako to má třeba Apple. Doufám tedy, že alespoň na XDA vyjde ROM s novým systémem.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).