TOPlist

Mango aktualizace pro WP7 dorazí na podzim, s češtinou a plnohodnotným Marketplace (reportáž z tiskové konference + video)

Microsoft dnes světu představil Mango aktualizaci, která systému Windows Phone 7 konečně přidá očekávané funkce. Dočkáme se multitaskingu, české lokalizace, nákupu aplikací z Marketplace a spousty dalších vylepšení, díky kterým by Windows Phone 7 měly srovnat krok s konkurencí. Jen si ještě budeme muset nějaký ten měsíc počkat, Mango by mělo dozrát až na podzim. V článku rovněž naleznete rozhovor se Štěpánem Bechynským (Developer Evangelist v Microsoftu).

Čeština, Slovenština a nákup aplikací na Marketplace
Očekávání před dnešní tiskovou konferencí byla veliká, i když je pravda, že většinu informací o Mango aktualizaci jsme díky starším únikům a poměrně detailní prezentaci z MIXu 2011 věděli už dříve. Potvrdily se také původní spekulace o dostupnosti české lokalizace a placeného Marketplace. Mango aktualizace by měla být uvolněna v průběhu podzimu letošního roku, spekuluje se o přelomu září/říjen, bližší informace ale aktuálně Microsoft nemůže poskytnout. Pro všechny dnes prodávané telefony bude Mango dostupné, v případě České republiky se bohužel uživatelé nedočkají kompletní lokalizace prostředí systému (ten zůstane v angličtině) a v nabídce pouze přibude české jazykové nastavení pro softwarovou klávesnici. To je poměrně smutná zpráva, ale nebojíme se, že by se na internet (Xda-developers) nedostaly kompletní ROMky s češtinou, které si uživatelé naflashují. Pokud budete chtít mít telefon s kompletní lokalizací, budete si jej jednoduše muset koupit až po uvedení Manga a zahájení distribuce nové vlny telefonů v České republice.

-

Microsoft totiž systém lokalizací rozdělí podle regionů, což v praxi znamená, že kromě češtiny bude v nastavení možné vybrat ještě polštinu, ruštinu či maďarštinu, slovenština bohužel bude chybět. Tím se dostáváme k placenému Marketplace – uživatelé z České republiky budou moci nakupovat aplikace po vydání Mango aktualizace, na Slovensku zatím budou mít smůlu a nepodařilo se nám zjistit ani žádný termín, kdy by se to pro slovenský trh mohlo změnit. Hudbu z Marketplace v ČR zatím nakupovat nepůjde, tradičně kvůli licenčním a smluvním podmínkám.

- - -
Takto to vypadalo na tiskové konferenci Microsoftu krátce po příchodu :-)

Pokročilých služeb Bingu (hlasové vyhledávání, převod hlasu na text…) si v Čechách zatím příliš neužijeme, ale bylo nám potvrzeno, že jakmile se nové funkce naučí “český Bing”, budou dostupné i ve Windows Phone 7. Neočekáváme ale, že se tak stane tento rok.

Čeští vývojáři budou moci do Marketplace své aplikace začít nahrávat zhruba 3 měsíce před uvolněním Manga, a pokud dobře počítám, mělo by se tak stát nejpozději v srpnu, ale pravděpodobně to bude dříve. Microsoft nám také potvrdil, že podpora vývojářů a kvalitních aplikací je pro ně jednou z hlavních priorit, protože bez pořádného software nemůže dobrý operační systém existovat. Tak snad tato slova nevyzní pouze do prázdna a Microsoft se o vývojáře bude dobře starat. Mimochodem, aktuálně je v Marketplace dostupných přes 18 000 aplikací; nemusím vám ale připomínat, že kvalita je mnohem důležitější než kvantita.

- - - 
Zahájení prezentace 

Na tiskovce jsme měli možnost si krátce osahat telefon s vývojovou verzí Manga, který už obsahoval částečnou lokalizaci. Jak nám sdělil Štěpán Bechynský, nový build systému do telefonu flashuje téměř každý druhý den, což jen svědčí o tom, že v Microsoftu na Mangu usilovně pracují.

- -

- - 
Fotografie z beta verze Manga s českou lokalizací

Do 24 hodin by rovněž měla být uvolněna nová verze SDK, ve které si vývojáři budou moci vyzkoušet všechny nová API Manga (simulátor gyroskopu, GPS…). 

Silná sedmička výrobců
Microsoft dále oznámil tři nové OEM partnery, kteří souběžně s vydáním Manga uvedou na trh nové telefony. Jedná se o Acer, Fujitsu a překvapivě i ZTE. Tato trojka se  připojí k HTC, Samsungu, LG a Nokii. Celkem překvapivě se seznamu výrobců vypadl Dell, který žádný telefon s Mangem neplánuje a jeho Venue Pro (chystáme videopohled) je tak zřejmě na dlouhou dobu posledním telefonem s Windows Phone 7. 

Na dotaz, kdy bychom se mohli dočkat první Nokie s Windows Phone 7, nám nikdo nedokázal odpovědět (nečekaně), nicméně Nokia nedávno přesunula jednu ze svých hlavních konferencí ze září na říjen a vše napovídá tomu, že právě tento měsíc bude pro Windows Phone 7 klíčový. Mimochodem, loni Microsoft představil Windows Phone 7 také v říjnu, že by v tom byla nějaká symbolika? :-).

Rozhovor se Štěpánem Bechynským z Microsoftu

Další systémová vylepšení: Přímé platby, lepší práce s kontakty a nový Internet Explorer
Mango do Windows Phone 7 přidá podporu pro přímé platby u operátorů (direct billing), což oceníme třeba při nákupu aplikací v telefonu. Na dotaz, zda se této služby dočkáme v České republice, přišla celkem pozitivní odpověď. V současné době Microsoft jedná s většinou velkých operátorů ve světě a je prý velmi pravděpodobné, že se u T-Mobilu, Vodafone a O2 povede navázat spolupráci i na lokální úrovni, tak držme palce, ať to vyjde.

- - - -

Významných vylepšení se dočká People Hub (Lidé), který budete moci provázat nejen s klasickými, Facebook či Windows Live kontakty, ale nově také s vašimi účty na Twitteru a LinkedIn. Do budoucna se počítá s integrací Skype; samotného klienta si budete moci zdarma stáhnout z Marketplace (zřejmě po vydání Manga) a kontakty z něj se zřejmě automaticky integrují do People Hubu. Kontakty z jednotlivých služeb samozřejmě půjde seskupovat, takže se nemusíte bát toho, že byste v seznamu měli pětkrát Toníka Sádru a Pepičku Šilhavou. E-mailový klient konečně nabídne seskupování zpráv od kontaktu pod jednu položku.

Tethering závisí na výrobcích a operátorech
Zajímavá diskuze se roztočila ohledně tetheringu (sdílení internetového připojení z telefonu pro další zařízení). Windows Phone 7 prý tuto funkci podporují už nyní, ale je na výrobcích a operátorech, zda ji u svých zařízení zpřístupní. U Manga to bohužel zůstane stejné. Majitelé Samsungu Omnia 7 mají skrze speciální servisní nabídku tethering dostupný, ale mnohem sympatičtější by bylo, kdyby tahle funkce byla dostupná už v základu bez rozdílu výrobce.

Video: Představení Windows Phone 7 s Mango aktualizací

Windows Phone 7 nabídnou vylepšené sdílení fotografií. Při nahrávání snímků na Facebook bude možné ihned otagovat vaše přátele. Po uvolnění Manga bychom se měli dočkat nových herních titulů, které budete moci hrát zároveň na Xboxu i telefonu s Windows Phone 7, nutností ale bude vlastnit Gold účet pro Xbox, který  je placený.

V diskuzi zazněla otázka, zda systém někdy nabídne synchronizaci kontaktů a kalendáře s Outlookem přes kabel, jako to uměl systém Windows Mobile. Microsoft s tímto řešením nepočítá a soustředit se bude výhradně na synchronizaci “vzduchem”. Pozitivní reakci jsme neobdrželi ani na dotaz ohledně podpory paměťových karet v systému, v tomto směru tedy Windows Phone 7 i nadále zůstanou uzavřeny. 

Nový Internet Explorer
Jak jsme již v minulosti několikrát avizovali, součástí Manga bude také webový prohlížeč s novým jádrem ze stolního Internet Exploreru 9, který si perfektně poradí s HTML5. Podpory Flashe se zatím nedočkáme, protože Microsoft chce jít právě cestou HTML5. Lišta pro zadávání URL adresy se přesunula do spodní části displeje a třikrát hurá – už se zobrazuje i v landscape režimu, takže už uživatel pro změnu URL nemusí s telefonem otáčet. V nastavení internetového prohlížeče je konečně možné nastavit, jak jej mají webové stránky detekovat (mobilní prohlížeč/PC).

- 

Zune Software: V češtině a dokonce i pro Mac OS X
Aplikace Zune Software slouží k synchronizaci multimediálního obsahu z počítače do telefonu a můžete skrze ni přistupovat také na Marketplace. Po vydání Manga se konečně dočkáme české verze Zune Software, což ocení zejména méně zkušení uživatelé. A pozor, Windows Phone Connector pro Mac by měl později dostat ty samé funkce jako nabízí Zune Software pro Windows.

Další články o Windows Phone 7, které by vás mohly zajímat
Mango aktualizace pro Windows Phone 7 dozrává: Facebook chat, skupinové zprávy a další novinky
MIX 2011: Nové informace o Windows Phone 7, Mango aktualizaci a češtině
Nokia a Microsoft začali spolupracovat: Dočkáme se chytrých telefonů s Windows Phone 7
Windows Phone 7: Česká lokalizace, nákup na Marketplace a další střípky z konference PDC2010
Vyvíjíme aplikace pro Windows Phone 7: Jak začít a co budeme potřebovat?
Nové informace o Windows Phone 7 Series z MIXu 2010
Microsoft oficiálně představil operační systém Windows Phone 7
Windows Phone 7 Series: Mobilní platforma, která si zaslouží šanci
Velký rozcestník článků, návodů a odkazů o Windows Phone 7

GPS navigace: Jeden velký otazník
Windows Phone 7 a plnohodnotný navigační software jsou dva tábory, které k sobě zatím nenašly cestu a očekávalo se, že dnešní tiskovka to změní. Bohužel ale k GPS nepadlo ani slovo a vypadá to, že v tomto případě ani samotný Microsoft neví, jak to vlastně bude. Hodně se spekulovalo o tom, že by díky spolupráci s Nokií mohl být navigační software nativní součástí systému, který budou mít k dispozici i ostatní výrobci. To se ale nestalo a navigace od Nokie se zřejmě do telefonů jiných výrobců stěhovat nebude.

- - -

Mango naštěstí dovoluje vývojářům aplikací mnohem hlouběji zasahovat do systému, takže bychom se už snad mohli dočkat plnohodnotné navigace, kterou bude možné zakoupit na Marketplace, ale v tuto chvíli o tom můžeme pouze spekulovat a vypadá to, že u spojení “navigační software a Windows Phone 7” bude ještě nějaký čas viset otazník. 

Microsoft pomalu srovnává krok s ostatními. Jak dlouho mu to vydrží?
Vypadá to, že Windows Phone 7 po roce čekání konečně dospějí do takové podoby, kdy budou moci konkurovat jiným operačním systémům. Nejsem si ale jistý, na jak dlouhou dobu se jim podaří srovnat krok, protože Apple v červnu představí novou verzi iOS 5 a Android aktuálně uhání mílovými kroky kupředu, takže to i nadále Microsoft bude mít hodně těžké. V České republice budeme Windows Phone 7 konečně moci používat kompletně v češtině a konečně půjde z Marketplace nakupovat aplikace. A na závěr jedna zajímavost – v Microsoftu zatím neví, na jakou verzi systém Windows Phone 7 po vydání Manga povýší, spekuluje se o označení 7.1 či 7.5.

- 
Microsoft novinářům při odchodu nadělil chutné mango :) 

Pokud máte k Windows Phone 7 nějaké dotazy, můžete využít prostoru v komentářích. Nejrůznější rady a tipy naleznete v našem diskuzním fóru.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku