Domů » Články » Mango aktualizace pro WP7 dorazí na podzim, s češtinou a plnohodnotným Marketplace (reportáž z tiskové konference + video)

Mango aktualizace pro WP7 dorazí na podzim, s češtinou a plnohodnotným Marketplace (reportáž z tiskové konference + video)

Microsoft dnes světu představil Mango aktualizaci, která systému Windows Phone 7 konečně přidá očekávané funkce. Dočkáme se multitaskingu, české lokalizace, nákupu aplikací z Marketplace a spousty dalších vylepšení, díky kterým by Windows Phone 7 měly srovnat krok s konkurencí. Jen si ještě budeme muset nějaký ten měsíc počkat, Mango by mělo dozrát až na podzim. V článku rovněž naleznete rozhovor se Štěpánem Bechynským (Developer Evangelist v Microsoftu).

Čeština, Slovenština a nákup aplikací na Marketplace
Očekávání před dnešní tiskovou konferencí byla veliká, i když je pravda, že většinu informací o Mango aktualizaci jsme díky starším únikům a poměrně detailní prezentaci z MIXu 2011 věděli už dříve. Potvrdily se také původní spekulace o dostupnosti české lokalizace a placeného Marketplace. Mango aktualizace by měla být uvolněna v průběhu podzimu letošního roku, spekuluje se o přelomu září/říjen, bližší informace ale aktuálně Microsoft nemůže poskytnout. Pro všechny dnes prodávané telefony bude Mango dostupné, v případě České republiky se bohužel uživatelé nedočkají kompletní lokalizace prostředí systému (ten zůstane v angličtině) a v nabídce pouze přibude české jazykové nastavení pro softwarovou klávesnici. To je poměrně smutná zpráva, ale nebojíme se, že by se na internet (Xda-developers) nedostaly kompletní ROMky s češtinou, které si uživatelé naflashují. Pokud budete chtít mít telefon s kompletní lokalizací, budete si jej jednoduše muset koupit až po uvedení Manga a zahájení distribuce nové vlny telefonů v České republice.

-

Microsoft totiž systém lokalizací rozdělí podle regionů, což v praxi znamená, že kromě češtiny bude v nastavení možné vybrat ještě polštinu, ruštinu či maďarštinu, slovenština bohužel bude chybět. Tím se dostáváme k placenému Marketplace – uživatelé z České republiky budou moci nakupovat aplikace po vydání Mango aktualizace, na Slovensku zatím budou mít smůlu a nepodařilo se nám zjistit ani žádný termín, kdy by se to pro slovenský trh mohlo změnit. Hudbu z Marketplace v ČR zatím nakupovat nepůjde, tradičně kvůli licenčním a smluvním podmínkám.

- - -
Takto to vypadalo na tiskové konferenci Microsoftu krátce po příchodu :-)

Pokročilých služeb Bingu (hlasové vyhledávání, převod hlasu na text…) si v Čechách zatím příliš neužijeme, ale bylo nám potvrzeno, že jakmile se nové funkce naučí „český Bing“, budou dostupné i ve Windows Phone 7. Neočekáváme ale, že se tak stane tento rok.

Windows Phone 7 Mango: Krátká ukázka lokalizované verze systému

Čeští vývojáři budou moci do Marketplace své aplikace začít nahrávat zhruba 3 měsíce před uvolněním Manga, a pokud dobře počítám, mělo by se tak stát nejpozději v srpnu, ale pravděpodobně to bude dříve. Microsoft nám také potvrdil, že podpora vývojářů a kvalitních aplikací je pro ně jednou z hlavních priorit, protože bez pořádného software nemůže dobrý operační systém existovat. Tak snad tato slova nevyzní pouze do prázdna a Microsoft se o vývojáře bude dobře starat. Mimochodem, aktuálně je v Marketplace dostupných přes 18 000 aplikací; nemusím vám ale připomínat, že kvalita je mnohem důležitější než kvantita.

- - - 
Zahájení prezentace 

Na tiskovce jsme měli možnost si krátce osahat telefon s vývojovou verzí Manga, který už obsahoval částečnou lokalizaci. Jak nám sdělil Štěpán Bechynský, nový build systému do telefonu flashuje téměř každý druhý den, což jen svědčí o tom, že v Microsoftu na Mangu usilovně pracují.

- -

- - 
Fotografie z beta verze Manga s českou lokalizací

Do 24 hodin by rovněž měla být uvolněna nová verze SDK, ve které si vývojáři budou moci vyzkoušet všechny nová API Manga (simulátor gyroskopu, GPS…). 

Silná sedmička výrobců
Microsoft dále oznámil tři nové OEM partnery, kteří souběžně s vydáním Manga uvedou na trh nové telefony. Jedná se o Acer, Fujitsu a překvapivě i ZTE. Tato trojka se  připojí k HTC, Samsungu, LG a Nokii. Celkem překvapivě se seznamu výrobců vypadl Dell, který žádný telefon s Mangem neplánuje a jeho Venue Pro (chystáme videopohled) je tak zřejmě na dlouhou dobu posledním telefonem s Windows Phone 7. 

Na dotaz, kdy bychom se mohli dočkat první Nokie s Windows Phone 7, nám nikdo nedokázal odpovědět (nečekaně), nicméně Nokia nedávno přesunula jednu ze svých hlavních konferencí ze září na říjen a vše napovídá tomu, že právě tento měsíc bude pro Windows Phone 7 klíčový. Mimochodem, loni Microsoft představil Windows Phone 7 také v říjnu, že by v tom byla nějaká symbolika? :-).

Rozhovor se Štěpánem Bechynským z Microsoftu

Windows Phone 7.5 Mango: rozhovor

Další systémová vylepšení: Přímé platby, lepší práce s kontakty a nový Internet Explorer
Mango do Windows Phone 7 přidá podporu pro přímé platby u operátorů (direct billing), což oceníme třeba při nákupu aplikací v telefonu. Na dotaz, zda se této služby dočkáme v České republice, přišla celkem pozitivní odpověď. V současné době Microsoft jedná s většinou velkých operátorů ve světě a je prý velmi pravděpodobné, že se u T-Mobilu, Vodafone a O2 povede navázat spolupráci i na lokální úrovni, tak držme palce, ať to vyjde.

- - - -

Významných vylepšení se dočká People Hub (Lidé), který budete moci provázat nejen s klasickými, Facebook či Windows Live kontakty, ale nově také s vašimi účty na Twitteru a LinkedIn. Do budoucna se počítá s integrací Skype; samotného klienta si budete moci zdarma stáhnout z Marketplace (zřejmě po vydání Manga) a kontakty z něj se zřejmě automaticky integrují do People Hubu. Kontakty z jednotlivých služeb samozřejmě půjde seskupovat, takže se nemusíte bát toho, že byste v seznamu měli pětkrát Toníka Sádru a Pepičku Šilhavou. E-mailový klient konečně nabídne seskupování zpráv od kontaktu pod jednu položku.

Tethering závisí na výrobcích a operátorech
Zajímavá diskuze se roztočila ohledně tetheringu (sdílení internetového připojení z telefonu pro další zařízení). Windows Phone 7 prý tuto funkci podporují už nyní, ale je na výrobcích a operátorech, zda ji u svých zařízení zpřístupní. U Manga to bohužel zůstane stejné. Majitelé Samsungu Omnia 7 mají skrze speciální servisní nabídku tethering dostupný, ale mnohem sympatičtější by bylo, kdyby tahle funkce byla dostupná už v základu bez rozdílu výrobce.

Video: Představení Windows Phone 7 s Mango aktualizací

The Next Release of Windows Phone (Mango)

Windows Phone 7 nabídnou vylepšené sdílení fotografií. Při nahrávání snímků na Facebook bude možné ihned otagovat vaše přátele. Po uvolnění Manga bychom se měli dočkat nových herních titulů, které budete moci hrát zároveň na Xboxu i telefonu s Windows Phone 7, nutností ale bude vlastnit Gold účet pro Xbox, který  je placený.

V diskuzi zazněla otázka, zda systém někdy nabídne synchronizaci kontaktů a kalendáře s Outlookem přes kabel, jako to uměl systém Windows Mobile. Microsoft s tímto řešením nepočítá a soustředit se bude výhradně na synchronizaci „vzduchem“. Pozitivní reakci jsme neobdrželi ani na dotaz ohledně podpory paměťových karet v systému, v tomto směru tedy Windows Phone 7 i nadále zůstanou uzavřeny. 

Nový Internet Explorer
Jak jsme již v minulosti několikrát avizovali, součástí Manga bude také webový prohlížeč s novým jádrem ze stolního Internet Exploreru 9, který si perfektně poradí s HTML5. Podpory Flashe se zatím nedočkáme, protože Microsoft chce jít právě cestou HTML5. Lišta pro zadávání URL adresy se přesunula do spodní části displeje a třikrát hurá – už se zobrazuje i v landscape režimu, takže už uživatel pro změnu URL nemusí s telefonem otáčet. V nastavení internetového prohlížeče je konečně možné nastavit, jak jej mají webové stránky detekovat (mobilní prohlížeč/PC).

- 

Zune Software: V češtině a dokonce i pro Mac OS X
Aplikace Zune Software slouží k synchronizaci multimediálního obsahu z počítače do telefonu a můžete skrze ni přistupovat také na Marketplace. Po vydání Manga se konečně dočkáme české verze Zune Software, což ocení zejména méně zkušení uživatelé. A pozor, Windows Phone Connector pro Mac by měl později dostat ty samé funkce jako nabízí Zune Software pro Windows.

Další články o Windows Phone 7, které by vás mohly zajímat
Mango aktualizace pro Windows Phone 7 dozrává: Facebook chat, skupinové zprávy a další novinky
MIX 2011: Nové informace o Windows Phone 7, Mango aktualizaci a češtině
Nokia a Microsoft začali spolupracovat: Dočkáme se chytrých telefonů s Windows Phone 7
Windows Phone 7: Česká lokalizace, nákup na Marketplace a další střípky z konference PDC2010
Vyvíjíme aplikace pro Windows Phone 7: Jak začít a co budeme potřebovat?
Nové informace o Windows Phone 7 Series z MIXu 2010
Microsoft oficiálně představil operační systém Windows Phone 7
Windows Phone 7 Series: Mobilní platforma, která si zaslouží šanci
Velký rozcestník článků, návodů a odkazů o Windows Phone 7

GPS navigace: Jeden velký otazník
Windows Phone 7 a plnohodnotný navigační software jsou dva tábory, které k sobě zatím nenašly cestu a očekávalo se, že dnešní tiskovka to změní. Bohužel ale k GPS nepadlo ani slovo a vypadá to, že v tomto případě ani samotný Microsoft neví, jak to vlastně bude. Hodně se spekulovalo o tom, že by díky spolupráci s Nokií mohl být navigační software nativní součástí systému, který budou mít k dispozici i ostatní výrobci. To se ale nestalo a navigace od Nokie se zřejmě do telefonů jiných výrobců stěhovat nebude.

- - -

Mango naštěstí dovoluje vývojářům aplikací mnohem hlouběji zasahovat do systému, takže bychom se už snad mohli dočkat plnohodnotné navigace, kterou bude možné zakoupit na Marketplace, ale v tuto chvíli o tom můžeme pouze spekulovat a vypadá to, že u spojení „navigační software a Windows Phone 7“ bude ještě nějaký čas viset otazník. 

Microsoft pomalu srovnává krok s ostatními. Jak dlouho mu to vydrží?
Vypadá to, že Windows Phone 7 po roce čekání konečně dospějí do takové podoby, kdy budou moci konkurovat jiným operačním systémům. Nejsem si ale jistý, na jak dlouhou dobu se jim podaří srovnat krok, protože Apple v červnu představí novou verzi iOS 5 a Android aktuálně uhání mílovými kroky kupředu, takže to i nadále Microsoft bude mít hodně těžké. V České republice budeme Windows Phone 7 konečně moci používat kompletně v češtině a konečně půjde z Marketplace nakupovat aplikace. A na závěr jedna zajímavost – v Microsoftu zatím neví, na jakou verzi systém Windows Phone 7 po vydání Manga povýší, spekuluje se o označení 7.1 či 7.5.

- 
Microsoft novinářům při odchodu nadělil chutné mango :) 

Pokud máte k Windows Phone 7 nějaké dotazy, můžete využít prostoru v komentářích. Nejrůznější rady a tipy naleznete v našem diskuzním fóru.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

50 komentářů

 1. Teeeda, dost dobry. A jinak, to mi chcete rict ze s velkou pravdepodobnosti pujde kupovat aplikace pomoci kreditu v telefonu (ala premium sms)? Pokud ano, tao je to pecka :)

 2. Teda vypada to fakt dobre. Kdybych necekal na Arc, tak asi prubnu WP, konkretne Dell Venue Pro, ten se mi libi neskutecne. Btw podle zpravy na twitteru, kdy Mango pro stavajici mobily neprinese pocesteni systemu, spada pod to i tento Dell?

 3. asahi: Ano, platí to pro všechny telefony, které jsou nyní na trhu. Netýká se to jen telefonů, které teprve na trh uvedeny budou, i když pořád věřím, že neoficiální cestou to nějak půjde obejít.

 4. Paráda. Upřímně řečeno mě čeština nějak neladí k WP7 :D, ale to ani u Mac OS X. Také jsem velmi rád, že plnohodnotný ZUNE bude i pro Mac OS X..

 5. premikkoci: Na vylepšenou verzi WP Connectoru pro Mac OS X (s funkcionalitou Zune Software) se také těším :)

 6. No u mně je už rozhodnuto. Svůj první WP7 jsem prodal kvůli absenci české klávesnice a možnosti cokoli si koupit v marketu. To plus mnoho dalšího (přepínání běžících aplikací na video vypadá hustě) je očividně na dobré cestě. Jen přidám otázku – chystá Microsoft možnost migrace EN->CZ účtů, jako tomu bylo u xboxu? Aby nám ten český marketplace k něčemu byl, když už všichni máme účty nastavené na EN :)

 7. Staci se prihlasit s live uctem na xbox.com a tam tu migraci provedes… Kdyz mas live ucet, muzes se peihlasit na jakoukoliv sluzbu MS.

 8. MS ma slusne na*ral. To, ze nebude SVK lokalizacia mi je ukradnute, ale to, ze MP nebude z SVK dostupny, a to bezdovodne, je proste neprijatelne. Najviac noviniek v Mango prinesie nove API a tym kvalitnejsie aplikacie, ale tak, ako som mal v plane zakupit min. dalsie 3 zariadenia s WP7 do konca roka, tento plan stroskotal (ocividne je MS jedno ci sa jeho OS rozsiruje alebo nie) a skoncim s iOS. A verim tomu, ze ak iOS raz zacnem natrvalo pouzivat, do roka a do dna bude kazde zariadenie u mna doma od Apple a s MS skoncim uplne.

 9. tusite prosim nekdo kdyz tedy synchronizace pujde jen vzduchem jestli u ni bude fungovat vse tak jako v outlooku?

  tzn kontakty, kalendar poznamky, ukoly a zalozky se stolnim explorerem a firefoxem 4?

 10. Přesně tak. Jak to tedy bude s tou synchronizací? V práci mi nikdo nedovolí nějaké zásahy do sítě a pochybuji, že mně pustí bezdrátově na exchange server :-(

 11. z rozhovorů, představení funkcí atd. není – aspoň mně – jasno, jak to bude s konkrétní češtinou. Plná čeština bude až v nových modelech mobilů, kam se bude dávat jen to Mango ? a u stávajících modelů, kde není čeština půjde jen počeštit klávesnice ? říkám to dobře nebo ne ? Ono by bylo docela dobré zakoupit nyní za nízkou cenu např. Mozarta, ale…..

 12. No já jsem to pochopil přesně tak, jak píšeš. Taky mám na Mozarta zálusk. Když to vezmu, že stojí méně jak polovinu toho co stál Touch Pro2.

 13. no a zasa sa zabudlo na slovensko dufam ze na plateny market nebudem tak dlho cakat ako na ten na androide

 14. 2 Jiří: Neda mi to, vazne nepadol ani naznak terminu podpory MP pre SVK? Zaujimal by ma aspon dovod. Takymto umelym a zbytocnym limitovanim MS WP7 do sveta urcite nerozsiri! Strasne ma na*rali.

 15. me by treba zajimalo kde jsou angry birds?:D
  meli byt uvolneny na MP behem prezentace a zas nic… zena me ukamenuje,slibuju ji je uz 14 dni:D

  jinak s mangem to vypada moc hezky, uz ted jsou pro me wp7 vyborny system. asi na podzim vymenim hd2 za neco s nativnima wp7

 16. Ingnition: xbox live účet mám již český, gamertag mám asociovaný ke své adrese LiveID. Ale to je jiný problém, ten xbox jsem uvedl jako příklad z minulosti. Při registraci nějakýho toho zune account pro WP7 byly k dispozici pouze spojený státy, UK atd. a to již teď nelze změnit. Stejně jako xbox live ho mám asociovaný ke své mailové adrese. A když nebude sedět country na kreditce, nic si nekoupím.

 17. Krayzie: Bohužel, o termínu pro Slovensko nepadlo ani slovo, ostatně tohle by měl mít na starosti spíše slovenský Microsoft, ale s těmi v kontaktu nejsem. Jen mi bylo potvrzeno, že lokalizace a Marketplace pro SK nebude součástí Manga.

  pikis: Budou, prý v červnu :-)

 18. Hmmm.. ale jestli chapu dobře tak telefony co mají wp7 nepůjdou na mango upgradovat…? Nebo jo? Kdybych si teď koupil foun s WP7 tak mohu ho pak upgradnout? (už tady někdo zmínill dell venue pro… vypada uuuuzasne!). Diky

 19. Dopadne to takhle: Nokie bude mít mapy a některý další bonusový funkce vyplívající z jejího „exkluzivního“ postavení. Ostatní výrobci se naštvou a WP7 opustěj. Úplně stejný, jako když Nokie pohltila Symbian.

 20. Aha, pardon, přehlédl jsem to v textu :) Beru otázku zpět .)

 21. Zdravím, nebíte někdo jestli bude fungovat SIMTOOLKIT a týdení kalendář?

  Díky.

 22. Omlouvám se, ale chybí mi odpovědi na důležitější věci než jsou hry.
  1) Budou plnohodnotné skupiny kontaktů?
  2) Bude kalendář konečně pracovat s více kalendáři?

 23. Také jsem z nedostatku informací trochu smutný. Zajímalo mě hlavně, jestli se WP7 posunou také trochu v pracovním směru a zda-li budou podporovat všechny prvky Exchange, což bych od Microsoftu a potažmo Nokie celkem automaticky očekával. Nikdy mi např. pořádně nedošlo, proč chybí nativní podpora úkolů.

  Nevím, jak vy, ale já třeba na mobilu na internetu skoro nesurfuji, protože mi to přijde maximálně nepohodlné. Tudíž mi je IE9 celkem volný.

  Jinak doufám, že OVI mapy budou automaticky a zdarma alespoň v Nokiích (osobně by mi to nevadilo). Ale pravda je, že jsem celkem zvědav, co by na to řekli ostatní výrobci.

  Otázka: Nevíte, jestli bude v nových Mango WP7 možnost i v naší regionální distribuci (Česko, Poslko, Rusko atd.) možné nastavit angličtinu jako hlavní jazyk s tím, že klávesnice zůstane česká?

 24. Skupiny kontaktů to umět bude, jak je patrné již z videa. Co se podpory více kalendářů na jeden účet týče, tak to by mě taky velice zajímalo, to je fatální nedostatek.

  Rozdílný jazyk prostředí telefonu a klávesnice jde nastavit již od počátku, v tomto nečekám žádnou změnu.

 25. V nastavení internetového prohlížeče je konečně možné nastavit, jak jej mají webové stránky detekovat (mobilní prohlížeč/PC).

  Teda já si nemůžu pomoct, ale to je možné už teď. Já mám nastavené „Desktop version“.

 26. Nikde nevidím zmínku o mass storage a bluetooth, takže předpokládám, že zřejmě nebudou. :( Hlubší přístup vývojářů do systému a marketplace jsou sice naprosto zásadní věci, ale pořád to ještě není ono. Jsem zvědavý, jestli se dočkáme offline synchronizace alespoň od xda dev.

 27. Radek33: Na otázku, zda bude možné používat více kalendářů, nám nikdo nebyl schopný poskytnout přesnější odpověď. Skupiny kontaktů dostupné budou.

  Stanley: Mass Storage ani lepší funkcionalita Bluetooth s Mangem bohužel nepřijde.

 28. Já sem s Bluetooth neměl sebemenší problém, jen hlasové vytáčení nefungovalo. Ballmer ohlásil v mangu 500 změn, třeba jen nebyla zmíněna (doufám, že hlasové vytáčení už půjde, pak už nebude na bluetooth co vylepšovat). Jinak mě v rozhovoru nepotěšila zmínka o Bingu. Mohu potvrdit, že i Mangu vypadá po nastavení vyhledávání v češtině stejně příšerně, jako před mangem (výchozí nastavení IE – mobilní verze) [odkaz]

 29. co se češtiny týká tak mi bylo řečeno v prodejně HTC v pondělí že čeština pujde i do stávajících zařízení bez problémů ale bude se muset zaslat do servisu a tam nahrají českou verzi, že se nejedná o klasickou aktualizaci ale přepis nějaký idetifikace ještě nebo co

 30. Bylo na akci zmineno neco o smart dialeru? Nikde jsem to ve clanku nezahledl…

 31. dwbmb: pokud jediné, co si dokážeš pod názvem bluetooth představíš je bezdrátové sluchátko, tak samozřejmě nemáš problém ;-)

 32. Stanley: protože k tomu Bluetooth je. Jestli si pod tím představujete něco dalšího (file transfer se řešil už zde na fóru [odkaz] ), tak budete mít problém stále.

 33. Čekají nás příjemné změny. Osobně nejvíc mě potěší počeštění klávesnice a barevné odlišení bublin v SMS konverzaci. Ocenil bych Smart Dialera(nikde jsem nenašel ani řádku o tom jestli tato fce. bude nebo ne. Zobrazení více událostí kalendáře v dlaždici se taky hodí.
  Myslím si, že by sebou měl MS mrsknout v rychlejším uvedení Manga…..přeci jen,konkurence nespí.

 34. Očividně mnozí z nás podlehly mediální masáži ze strany Microsoftu, ale nakonec aspoň už některé funkce jsou oficiální a nemusíme si je jen domýšlet. Osobně by mě dost zajímalo oněch 500 změn/novinek podle mě je zde zahrnuto spíš 100 novinek a 400 oprav .
  Poměrně dost mě paradoxně potěšila čeština. Jsem velice rád, že dostanu českou klávesnici, ale ne lokalizaci UI, protože o češtinu ve Windows Phone nestojím ani drobet, ale píšu Čechům tak by mi to česká klávesnice dost psaní zjednodušila. A co se týče těch dohadů ohledně proč současná zařízení nebudou mít češtinu tak vězte, že to asi opravdu nejde Microsoft to oficiálně někde prohlásil, že není možné takto změnit lokalizaci UI, ale je dobré vědět, že servis to udělá (HTC).
  A na závěr ono datum vypuštění Manga. Asi jsem čekal mnohé, ale to datum opravdu jo. Ale už v Minulosti opět Microsoft ukázal jak funguje distribuce aktualizací tak možná proto říká podzim :D, protože sám už teď ví jak na etapy to bude… snad se mýlím.

 35. Jacek: Konkurence nespi, ale kludne moze, ved nič revolucenho predstavene nebolo a stale chyba vela veci

 36. Už bylo opravdu na čase, aby s Windows Phone-u se konečně něco pořádného vyklubalo. Android je ale největší favorit ohledně aktualizování a vývoje operačního systému.

 37. V Mangu budou i nový smajlíci([odkaz])…to nikde prezentováno nebylo. Jaká další skrytá tajemství najdeme v MS ovoci?

 38. Doufám, že jejich grafická podoba půjde vypnout, i když…no nevypadají zas nějak extra infantilně. Jen doufám, že se oproti stávajícím změní jejich složení. Půlku z nich jsem v životě neviděl, přitom klasický „:-*“ chyběl úplně.

 39. dwbmb: zajímavé, doteď jsem trpěl představou, že BT vzniklo právě kvůli file transferu. Mno, jsem rád, že je tu někdo, kdo tak jistě ví jak a proč to ti kluci švédský vlastně vymysleli. ;-)
  btw. když už je teda tvoje představivost omezena pouze na to hands free, tak mi jistě dokážeš zdůvodnit, proč wp7 nefunguje s vestavěnými hf ve většině aut.

 40. Z přítomného času, který jsem všude použil, by si jeden mohl vyvodit, že se bavím o přítomnosti. Nikde jsem ani nezmínil, proč Bluetooth vzniklo. Handsfree v autech, absence hlasového vytáčení skrz handsfree a i některé jiné problémy s BT jsou ale samozřejmě fatální chybou, která musí být odstraněna, než si nějaké WP7 device opět pořídím. Já měl problémy i s přenosnými handsfree (Nokia, Jabra) a takové chování telefonu je k smíchu/pláči (podle toho, z které strany barikády se na WP7 díváte).

 41. Všiml jsme si několika dalších věcí – v seznamu aplikací jejich řazení dle abecedy (ála telefonní seznam), historie předchozí komunikace s uživatelem v people hubu, check-iny (nejspíš facebookové), VÍCE KALENDÁŘŮ na účet, události z Facebooku jako samostatný kalendář

 42. Ok, co se týče využití BT se asi neshodneme, protože já považuji file transfer za stále relevantní a taky jej používám. Nicméně jsem rád, že se shodneme alespoň na tom, že stávající stav je opravdu nedostačující a vyžaduje řešení.

 43. BT jsem použil naposledy asi před třemi lety prčpak asi ? smiřte se s tím, že této technologii odzvonilo aspoň zatím na platformě Windwos Phone. Ne jednou jsem psal, že na to si posílat dokumenty je mail, na multimediální obsah je merket a k čemu tedy BT ? na nic… Prostě u Smartphonů se počítá s tím, že budete mít tarif na data copak to nechápete ? Smartphone …

 44. morro: používej si co chceš a co ti vyhovuje. Já jsme BT použil naposledy včera a nemám důvod ho přestat používat jen proto, že někomu v MS ruplo v kouli. Kecy o tom, že BT odzvonilo jsou mimo realitu. Nutnost mít ve smartphonu datový tarif mi taky není tak zřejmá jako tobě. Možná by ses měl probudit a uvědomit si, že ne všichni na světě jsou stejní jako ty.

 45. Jak už jsem tu jednou psal, jedná se o bezpečnostní důvody (bluejacking, bluesnarfing, bluecasting, bluebugging), nikoli že by MS ruplo v bedně. O bezpečnostních rizicích BT můžete klidně diskutovat ve zmíněné diskusi, ale nepatří to do diskuse o WP7. A vám možná není zřejmá nutnost datového tarifu u smartphonu, jako mě není zřejmá použitelnost smartphonu s několik hodin starými informacemi (hlavně kalendář). Smartphone, pokud je offline, má dnes podobnou použitelnost jako Nokia 1616 za 700Kč.

 46. je možné že se podpora BT ve WP7 v budoucnu zlepší

  [odkaz]

 47. dwbmb: Bezpečnostní důvody jsou pouze laciná výmluva. To by taky mohl MS zrušit wifi, gsm a vzhledem k tomu, že největším bezpečnostním rizikem je vždy uživatel, nakonec taky všechny ovládací prvky.
  Ad datový tarif – ne každému trhají několik hodin staré informace v kalendáři žíly nebo musí každých 5 minut kontrolovat účet na facebooku. Smartphone je především o softwaru s většími možnostmi než má java v obyčejných mobilech a je vcelku jedno jestli online nebo offline. To už závisí na potřebách a požadavcích každého uživatele.

 48. Žádná výmluva panáčku. Samozřejmě bezpečnostní riziko představují všechny bezdrátové technologie. Ale přítomnost jedné potenciálně rizikové technologie (třeba wifi, http) neznamená, že už je pak jedno, jestli tam kvůli pár jedincům zbytečně přibude další, 1000x míň zabezpečená technologie nabízející útočníkovi plnou kontrolu nad telefonem. Chápu vaše vnímání bluetooth a datových tarifů, ale s ním jste o takových deset let zpátky a dneska tvoříte výraznou menšinu. Smartphony si dnes kupují lidé k práci díky vzdáleným službám (Exchange, GAL, kalendáře), vyžadujícím trvalé připojení k netu nebo kvůli zábavě (facebook, twitter, flickr), kde kromě pár her potřebují také internet. Samozřejmě máte právo si koupit smartphone, hrát na něm třeba hada a nadávat, že nemá bluetooth file transfer nebo infraport (jak skvěle fungoval a stejně nikomu nechybí). Ale pravděpodobně nebudete vyslyšen.

 49. Nedělám si iluze, že budou výrobci vyrábět zařízení jenom kvůli mě. Nicméně, pořád ještě existují systémy, které nabízí přibližně to co požaduji, takže buď mám štěstí nebo nebudu se svými požadavky až tak sám.

 50. Každé zařízení má nějakého svého kupce, každý OS má nějakou svojí cílovou skupinu se specifickými nároky. Pokud nějaké zařízení s nějakým OS vaše nároky pokryje, tak proč tady děláte takové haló?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).