Domů » Bleskovky » macOS už není druhým nejoblíbenějším systémem. Kdo předběhl Apple?

macOS už není druhým nejoblíbenějším systémem. Kdo předběhl Apple?

Odvěký souboj Windows versus macOS prodělal v roce 2020 zajímavý zvrat. Na druhé místo zamířil Chrome OS od Googlu, a jablečný macOS tak po dlouhých letech opustil pozici dvojky operačních systémů. Chrome OS ovšem rostl na úkor přístrojů s operačním systémem Windows. Takže byť v pomyslném žebříčku Apple propadl, je to varování spíše pro Microsoft.

Ilustrační obrázek

Chrome OS již v historii párkrát v jednotlivých kvartálech roku pozici druhého nejprodávanějšího operačního systému zaujímal. Rok 2020 je nicméně prvním, kdy si tuto pozici mezi nově prodanými přístroji udržel tři kvartály za sebou a navíc náskok zvyšoval.

Potvrzení trendu, nebo pandemický výkyv?

První čtvrtletí roku 2020 započalo těsným soubojem. Zatímco operační systém Windows měl pohodlných 87,5 %, macOS se se svými 5,8 % těsně přetahoval o pozici dvojky s Chrome OS, jenž měl 5,3 %. Již ve druhém čtvrtletí ale Chrome OS vyrostl na 10 %, ve třetím na 11,5 % a rok zakončil se 14,4 %.

macos bigsur 1
macOS 11.2 Big Sur

Meziroční srovnání pak ukazuje u Windows propad o 4,9 % na 80,5 %, u macOS mírný růst o 0,8 % na celkových 7,5 % a Chrome OS s růstem o 4,4 % celkově obsadil 10,8 % prodaných přístrojů. Do statistiky se počítají i stolní počítače. V případě notebooků by tak pozice zřejmě byla ještě silnější.

trzni podil operacni systemy

Podle analýzy společnosti IDC je růst tři kvartály po sobě už považován za trend, nikoliv jednorázový výkyv. Je ale nutno říci, že byť počty prodaných Chrome OS zařízení rostou dlouhodobě, je tento rok pravděpodobně ovlivněn pandemií koronaviru. Tím lze vysvětlit právě i strmý nárůst.

Neboť zatímco za běžných podmínek prodeje Chrome OS přístrojů táhnou převážně americké školy, v minulém roce  lidé tyto přístroje pravděpodobně začali ve větším využívat i na práci z domova. Téměř globální přechod na distanční vzdělávání samozřejmě ale také hrál roli.

Chromebook od Samsungu (ilustrační obrázek)

Na druhou stranu ale nelze úspěch zařízení s operačním systémem od Googlu přičítat na vrub čistě jen epidemii. V segmentu dostupných notebooků totiž Windows, jak se zdá, postupně ztrácí pozici. A je možné, že právě v této oblasti Chrome OS v dalších letech posílí ještě více. A to i proto, že původně cloudový systém umí čím dál tím více věcí.

Tip: Rok s Chromebookem: chystám návrat zpět k Windows?

Loňské výsledky jsou tak pro Microsoft bezesporu varováním. Ačkoliv si v celkových výsledcích těsně udržel více než 80% podíl, ve dvou posledních kvartálech roku ve skutečnosti poprvé za několik desítek let podíl prodaných Windows zařízení spadl pod tuto hranici.

Na vině je kromě zvýšeného zájmu o Chromebooky také rapidní pokles prodaných stolních počítačů začátkem roku. Ten lze spojovat s problémy čínských dodavatelů, které se ale už vyřešily. Jak se bude situace vyvíjet v tomto roce, je tedy celkem těžké předvídat.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

6 komentářů

 1. Haha, docela spatna interpretace cislel. Vyvozovat z propadu 4.9 % prodeje novych zarizeni, ze se Windows propada a je to pro MS varovani, je docela fail. Vetsina velkych firem totiz prechazi na Microsoft 365 Enterprise licence, kde jsou Windows v cene. Tedy nakupuji zarizeni bez OEM licenci, protoze dve proste nepotrebuji.

 2. Rekl bych, ze odklon od Windows je staly trend ale spise lide prechazeji na maca. V mem okoli znam spoustu takovuch, co po nadseni z iphone koupili i macbook a ted si chrochatji blahem. Nemusi resit vecne problemy po updatech, vsechno proste funguje uz od vybaleni.

  • A hlavne teraz je to s tymi M1 vlastne uz vyhodna kupa. Doteraz mali MacBooky aj Macy skor premiovu cenu, ale teraz uz je to plne opravnene a aj ked pre mnoho ludi bude problemom SW, predajom to asi neublizi …

  • Hele, tak pod tohle se klidně podepíšu. Kupovat dnes notebook s Windows opravdu již postráda smysl.

  • Tak to zase nie, stale je to o SW. Ja napriklad ako .NET vyvojar by som mal s pracou na macu problem, resp by to nemalo zmysel. Nebyt toho, uz by som ho asi vlastnil.

   Pripadne ludia ktory to maju na hranie, alebo vyuzivaju nejaky SW ktory pre Mac nie je dostupny. Ale pre tych ostatnych su tie M1 fakt genialnou volbou a uprimne im zavidim.

  • Presne tak!!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).