Domů » Články » Otestovali jsme macOS 10.12 Sierra: Takto měl vypadat už OS X Yosemite (první dojmy)

Otestovali jsme macOS 10.12 Sierra: Takto měl vypadat už OS X Yosemite (první dojmy)

Na letošní červnové konferenci WWDC 2016 představila cupertinská společnost Apple jedny z největších updatů svých systémů za poslední roky, ne-li v celé své historii. I přesto, že si podstatnou část z konference ukously systémy iOS a watchOS, zasloužené pozornosti se dostalo i nástupci OS X 10.11 El Capitan. Řeč je o nově přejmenovaném systému macOS 10.12 Sierra, jehož první vývojářskou beta verzi jsme se rozhodli vyzkoušet. Testování probíhalo na MacBooku Pro z roku 2014 (Mid) a 12″ MacBooku z roku 2015.

TIP KE ČTENÍ: Vyzkoušeli jsme iOS 10: Přehled novinek a vylepšení (první dojmy)

Nová tapeta a hlasová asistentka

Ihned po prvním spuštění systému si jako první všimnete nové tapety Sněžných hor pod západem slunce a nové ikonky asistentky Siri, o té ale později. Nic jiného na pohled vidět není, vše je v duchu předešlých systémů a zásadní designové změny se zde tedy nekonají. Nevšiml jsem si ani, že by Apple předělal nějaké ty ikonky do novějšího tzv. „flat designu“. Aplikace Automator, Informace o systému a například i Lístečky mají stále ikony staré z OS X Mavericks.

macOS 10.12 Sierra

Navíc mi přestala fungovat myška od společnosti SteelSeries, ale problém bude spíše v samotných ovladačích, které myš vůbec neidentifikují. Myška Razer však funguje i bez ovladačů správně. Postřehl jsem i bleskové spouštění aplikace Předvolby systému, která měla ve verzi El Capitan podivné problémy a často se spouštěla s velkou prodlevou. Jediné zadrhávání jsem vypozoroval akorát v prohlížeči Safari, ve kterém není problém vidět při každém načítání stránky kroutící se kolečko, jinak ale běží vše bez viditelných problémů.

Jakmile jsem začal dělat první screenshot, mému oku neunikl fakt, že si nyní v aplikaci Grab můžete konečně zvolit z formátů TIFF, JPG a PNG, což mně osobně ulehčí práci, nemusím vyfocené fotografie znovu převádět do formátů lépe stravitelných ostatními službami.

Poslední viditelnou změnou je oznamovací centrum, které nově zobrazuje notifikace stejně, jako je tomu na iOS 10. Ty jsou designově pozměněné a subjektivně si troufám říci, že působí přehledněji. Bohužel je centrum z mně neznámých důvodů moc přesvětlené. Nevím zda to byl záměr Applu, ale bílé písmo na světle šedivém podkladu na čitelnosti moc nepřidá nota bene když mám nastavený tzv. Dark Mode a oznamovací centrum je stále bílé.

Zřejmě Apple všechno nestihl a postupem času boční oznamovací panel předělá i do tmavých barev. Jen doufám, že zvolí lepší barvy a nedá černé písmo na černém podkladu. Nic víc, nic míň. Na macOS 10.12 není nic dalšího k vidění.

„Hej, Siri, udělej…“

Jak jsem v úvodu naznačil, nejnovější desktopový systém od Applu má konečně osobní asistentku Siri. Ta je stejně půvabná, jako na zařízeních s iOS. Zatím toho sice neumí tolik, ale všechno chce svůj čas.

V systému spustíte Siri dvěma způsoby, a to buď novou ikonkou z Docku, nebo malou ikonou v horním řádku nabídek. Že vás Siri poslouchá dá najevo stejným zvukem, jako je tomu na mobilních zařízeních, takže své dotazy můžete po spuštění Siri ihned rozdávat.

siri_apple

Apple bude muset Siri trošku doladit, protože se mi často stávalo, že jsem větu ještě ani nedořekl a Siri už začínala přemýšlet nad tím, co to po ní vlastně chci. U iPhonu si můžete dát chvilku na čas a mezi slovy se nadechnout, u macOS tomu tak není a svůj příkaz musíte říct co nejrychleji. Někdy mi dokonce ani nerozuměla, a tak čekala a čekala, co se vůbec bude dít. iPhone, který ležel vedle mého MacBooku jsem měl také zapnutý a všemu rozuměl. Další problém měla Siri se zobrazováním diakritiky ve výsledcích vyhledávání, opět se bude jednat jen o problém bety.

Potěší ale možnost si Siri alespoň částečně nakonfigurovat. Sice zde chybí stejný průvodce jako na iPhonu, ale nastavit si klávesovou zkratku pro okamžité vyvolání jde. Stejně by ale více potěšilo zapnout Siri hlasem a povelem „Hey Siri“. To však nelze. Tuto funkci dostanou pravděpodobně až nové MacBooky, které mohou být na Siri připravené hardwarově, třeba speciálním koprocesorem. Přesto by tato funkce potěšila alespoň v případě, kdy je MacBook napájen ze sítě. Můžeme jen doufat.

siri_nastaveni

Rozšířená kontinuita

Hlavní výhodou Applu je jeho ekosystém, a tedy hlavně funkce Continuity. Ta byla v novém macOS opět mírně vylepšena o funkci zvanou „Universal Clipboard“. V praxi to funguje, nebo spíše mělo by fungovat, tak, že cokoliv si zkopírujete na svém telefonu, můžete příkazem „CMD (⌘) + V“ vložit i na svém Macu. A je úplně jedno, že jde o text, obrázek nebo hypertextový odkaz, vše cloudem projde a navíc i směrem od Macu k iPhonu.

Mě se bohužel funkci zprovoznit nepovedlo žádným způsobem a z informací, které kolují internetem, nejsem sám. To, že se jedná o první beta verzi je prostě znát a nefungovalo mi ani automatické odemčení MacBooku při odemčeném iPhonu (funkce Auto Unlock). Jelikož jsem v minulosti testoval různé verze OS X, musím podotknout, že Sierra, co se chyb týče, je na tom zatím nejlépe i přesto, že jde vůbec o první betu.

Záložky a funkce Picture in Picture

Jednou z dalších maličkých funkcí je možnost přidat si vícero záložek do aplikace. To bylo doménou například nativního Safari nebo Finderu, ale Sierra to umí třeba i v Mapách a podporovat funkci Tabs budou i aplikace třetích stran, a to bez nutnosti úpravy své aplikace.

Mnohem zajímavější je však funkce Picture in Picture (obraz v obraze), která vám dovolí zmenšit si webové video do plovoucího okna. To znamená, že pokud sledujete na webu nějaké video, pomocí speciálního tlačítka si jej přepnete do samostatného okénka s videem, se kterým si můžete nakládat podle potřeby. Okno s videem lze zvětšovat, zmenšovat a umisťovat do rohů obrazovky, tedy do přesně definovaných míst.

picture_in_picture

Funkci se mi podařilo spustit pouze na videích Vimeo, na Youtube nebo jiných není funkce prozatím dostupná. Minimálně na Youtube ji lze očekávat, ale zřejmě až na podzim, kdy vyjde oficiální verze pro veřejnost. Zároveň jsem si všiml i jedné maličkosti při práci s okny. Okna se nyní „zaseknou“ u okraje tak, že nepřesáhnou hranu obrazovky, což je příjemné.

Optimalizace a všude jen iCloud

Apple to s optimalizací dat umí, o čemž svědčí například dokonale pracující komprese dat v operační paměti. U lokálního pevného disku ale nevymýšlel nic extra složitého. Apple svému užvateli dovolí zapnout si funkci „Uložit na iCloud“, která pracuje primitivně na způsobu „co je staré, ulož do cloudu“.

disky

V praxi to funguje tak, že třeba staré emaily, které jste nepoužili, nezobrazili nebo nevyhledali se umístí na servery Applu a v případě, že je potřebujete použít se odtud zase stáhnou. O ničem jiném tato služba není. Omezení může přijít ve chvíli, kdy potřebujete takový soubor zpřístupnit a vy zrovna nemáte přístup k internetu.

Společnost Apple nástroje ještě rozšířila a v základu jsou dostupné ještě funkce „Automaticky vysypávat koš“, což není nic jiného, než že systém odstraní položky v koši, které jsou starší než 30 dní a funkce „Úklid nepořádku“, která monitoruje dokumenty uložené na disku a dokáže vám říct, který soubor či aplikaci jste dlouho nepoužili nebo ho systém samotný nevyužil, a navrhne vám proto jeho odstranění. Tyto funkce přijdou vhod zejména u počítačů s menšími disky a najdete je trošku krkolomně úmístěné pod položkou „Úložiště“ v sekci „O tomto Macu“.

optimalizace

Rychlost? Zatím vše v normálu

Troufám si říci, že v tomto stavu, nebo lépe řečeno až Apple dotáhne macOS Sierra do zdárného konce, měl Apple do světa vypustit už OS X Yosemite. Ten byl totiž spíše jako kočkopes. Ikony ze starého systému zkombinované s těmi novými, výkon o několik kroků zpět a tak dále. El Capitan dost věcí napravil, ale stále to nebylo ono. macOS Sierra má nakročeno více než dobře a pokud se vše podaří v následujících beta verzích doladit, koncoví zákazníci budou na podzim více než spokojeni.

macOS Sierra 10.12 poběží na následujících strojích:

 • MacBook Pro (2010 a novější)
 • MacBook Air (2010 a novější)
 • 12″ MacBook (2015 a novější)
 • Mac Mini (2010 a novější)
 • Mac Pro (2010 a novější)
 • MacBook (Late 2009 a novější)
 • iMac (Late 2009 a novější)

Nový systém toho ve své podstatě až tolik nového nenabízí, mnohem více je toho vidět v desáté verzi iOS, ale to není vůbec na škodu. Osobně mám velké očekávání v osobní asistentce Siri, a jen doufám, že ji Apple patřičně doopraví, a že ji konečně naučí i česky. Přeci diktování v češtině funguje a nutno podotknout, že docela dobře. A Google to přece umí taky, tak proč ne Apple?

Suma sumárum lze tedy konstatovat: „Ano, macOS 10.12 Sierra je povedený, je rychlý, prohlubuje a zdokonaluje ekosystém a nabízí vše, co člověk od systému chce a potřebuje, a ještě několik benefitů navíc“. Uvidíme co na to řeknou bety následující. Já se těším, co vy?

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

26 komentářů

 1. M.BoBo (neregistrovaný)

  Když Apple tlačí cloudové řešení, tak stále nabízí bezplatně jen těch pár GB?
  To stačí maximálně tak na email na icloudu, ale na data to není zrovna ideální (ani 16GB iPhone se tam nezazálohuje)..

  • Nepochopeno:) Téma není tlačení cloudu, ale protěžování vlastního řešení, iCloud. Že si ty dané funkce neužiješ s 3rd cloudem. Ale na celé téma se můžeš vybodnout a prostě jet jen s lokálními daty.

   • Grammarnazi (neregistrovaný)

    Asi jste měl na mysli protežování, že ano? :) [odkaz]

   • Johny (neregistrovaný)

    Grammarnazi: Asi jste měl na mysli Grammar Nazi, že (bez ano)?

   • uni2 (neregistrovaný)

    Uni: Člověk by neměl používat cizí termity, když je nezná suterénně nebo není v dobré konvici, protože je zde veliké rizoto, že to skončí fiatem. Každý se tváří jako suvenýr, ale vrátí se mu to jako buzerant!

 2. Readytogo (neregistrovaný)

  Aky system si ste si zvolili ako nastupcu windows 7 ??? Berte prosim do uvahy len notebooky. Dakujem.

  • SLOVovca (neregistrovaný)

   10 ?

   • Johny (neregistrovaný)

    A co to je za notebook? Na něčem se vyplatí nechat windows 7, ale obecně platí, že pokud to má SSD, tak Windows 10.

  • Úplně nerozumím proč je zmiňován explicitně notebook, jako že ten OS musí podporovat touchpad? Upadate na W10 je zadara, tak moc nechápu. Pokud Windows 10 vadí (soukromí, atd.), tak jediná další varianta pro tvůj notebook je Linux, např. Ubuntu. Nějak ale úplně nevíme, co poradit?
   Jinak pokud i nový HW, tak za mě maxOS a jedině Macbook (plně pasivní provoz, bez jakýchkoli mechanických součástí), perfektní mobilita. Ale naštěstí jedu v desktopech a mobilitu nepotřebuji:)

   • Johny (neregistrovaný)

    A co to je za notebook? Na něčem se vyplatí nechat windows 7, ale obecně platí, že pokud to má SSD, tak Windows 10.

   • Johny (neregistrovaný)

    No tak to předtim ignoruj, nevim co to zas blbne. Chtěl jsem jen poznamenat, že to naštěstí jedu v desktopech jsem nikdy nepochopil :D Já naneštěstí jedu v desktopech a štve mi to pokaždý, když je venku krásně a já bych mohl jít lehnout si na pláž a klikat si ty blbosti odtamtud :D Takle jsem často omezen v závislosti na to, kde mam jakou práci a dlouhodobě plánovat.

   • Naštěstí pro to, že si v klidu vyměňuji jen opravdu rozbité komponenty a ne celý komp, upgraduji jen komponenty, které chci a přesto mám za méně peněz více výkonu a přístup k aktuálním technologiím:) Naposledy k Adaptive-Sync, o čemž si 99% laptopů na trhu může nechat zdát.
    Na klikání na blbosti na pláži je tablet v odolném pouzdru:)

   • UNI: treba si kupovat normalne notebooki a nie lepene sunky. Ja som si napr vcera vymenil za 5min pokazeny IPS panel na mojom ThinkPade a nestalo ma to viac ako 80€. Cize ja som v klude aj s notebookom a nemusim kvoli tomu mat desktop :)

   • TomasSX1: Mě se nikdy monitor nepokazil:) Začínal jsem na 14″ žárovkách, ale už tedy barevných:)

   • UNI: nikdy nevies co sa stane, vyrobna vada atd. Tak isto ako sa ti moze vypalit pixel, moze sa nieco ine pokazit :) Neberiem to tragicky, je to 3,5 rocny notebook.

   • Johny (neregistrovaný)

    Kvalitní CRTčka když se představily flat obrazovky, tak měly hodně zkrácenou životnost, pokud člověk nechtěl nějaké flatrony apoď kterým vedly v obrazech dráty :D Ale to je na jinou debatu. Tablet na nějaké blbnutí na pláži určitě stačí, ale nikdo tady o blbnutí nemluvil, tak moc nevim co to do toho taháš. Co se upgradu týče, tak nevim co děláš za profesi, ale v mojí stačí upgrade jednou za 4 roky a to už je upgrade většinou z nouze ctnost s udržitelností 1,5-2 další roky, protože se změnily sockety, potřebný počet RAM, porty… určitě je to pozitivum, ale s tím jaký výkon dnes PC nabízí mi to nepřijde jako tak silný aspekt jako tomu bývalo kdysi.

   • Johny (neregistrovaný): Mě je kladivo v práci (pardonn, komp) úplně ukradený, co dostanu, to užívám, je na zaměstnavateli, aby mi zajistil adekvátní nástroje k požadované efektivitě. A tam se jim s tím fakt neupgraduju. Ještě abych jim měnil LCD v laptopu, to tak:)
    Ale mazel doma..

 3. 13″ MBP mid 2009 a 13″ MB late 2009 maju nachlp rovnake CPU aj GPU, no update dostane len jeden z nich. Co su to zas za marketingove hry??

  • Martin P. (neregistrovaný)

   [odkaz]

   Máte pravdu to je špatně. Pokud by chtěl udělal něco Apple opravdu správného, tak by měl odstřihnou veškerý šrot s Core2duo.

   Protože reálný užitek z toho nemá ani Apple, ani majitelé novějších strojů. OS pak musí furt brát ohled na staré železo. A nový MacOSX není nějaká Lite distribuce Linuxu na přestárlé počítače.

  • Xoo (neregistrovaný)

   Není tam rozdíl v GPU?

   • Nechapem preco apple aj pri PC/Notebookoch robi to iste ako pri mobiloch, ze update dostanu len niektore stroje (aj ked si priznajme ze vekovo idu dost do minulosti). Aj tak ale nechapem.

   • TomasSX1: Měl by postupovat jako někteří, žádný přístroj zpětně?:) Já bych řekl, že mají přehled o tom, kolik čeho se ještě točí mezi lidmi a prostě minority odstřihnou.

   • By som povedal ze nic nestrihat. Kto chce nech si to nahra a nech sa sam rozhodne ci mu to vyhovuje alebo nie :)

  • Xoo (neregistrovaný)

   Řekl bych, že když Sierru nainstaluješ na podporovaný Mac a přeneseš image disku v Disk Utility na starší oficiálně nepodporovaný, tak bude vše fungovat.

   Kdyby to nešlo prostým clonováním, tak bych počkal až budou návody na hackintosh na x86tonymac a dostal ho tam přes Clover, mělo by to jít hladce.

 4. Viki (neregistrovaný)

  Myslim ze po vydani Sierry je existence widli naprosto zbytecna.

  • No tak to nam prosim prezrad preco?! :D

   Vsetci teraz akoze hromadne zacnu nakupovat apple HW alebo si vsetci zacnu doma skladat hackintosch?! Alebo ako si to predstavujes? :D

   Chod si radsej uzit vikend…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).