TOPlist

macOS čelí bezpečnostním hrozbám. V Česku nejvíce řádí adware

macOS redakcni pouziti 1

Počítače s operačním systémem macOS od Applu jsou považovány za relativně bezpečnou platformu. Zdání ovšem může klamat, jak ukazuje analýza společnosti Eset. Počítače s operačním systémem macOS se opakovaně potýkají s útoky prostřednictvím reklamního malwaru, přičemž útočníci přicházejí se stále novými způsoby, jak k uživatelům proniknout a vylákat z nich citlivé údaje.

Uživatelé v Česku, kteří používají zařízení na platformě macOS, ohrožuje adware dlouhodobě. Ten svým chováním především znepříjemňuje práci na zařízení, může ale uživatele výrazně ohrozit odkazy na další podvodné a nebezpečné stránky, kde jim hrozí odcizení citlivých údajů.

„Adware je škodlivý software, který zahltí zařízení agresivní formou reklamy a uživateli ztíží práci na zařízení a při surfování na internetu. I když nepředstavuje přímé riziko, je potřeba mít se před tímto typem malware na pozoru,“ vysvětluje Jiří Kropáč, vedoucí viruslabu společnosti ESET v Brně. „Mimo sníženou použitelnost zařízení nelze zanedbat ani to, co reklama inzeruje. Uživatel se často setká s nabídkami nekvalitních produktů, v horších případech přímo s podvodným sdělením. Může být ale také přesměrován na stránku, která z něj vyláká citlivé údaje. A právě v těchto případech dochází již k vážnějším škodám.“

V srpnu detekovali analytici nejčastěji reklamní malware Pirrit. Ten obsahuje funkce pro zobrazení vyskakujících oken s reklamou a uživateli výrazně omezuje práci na infikovaném zařízení. Počet zachycených hrozeb přitom oproti předchozím měsícům výrazně stoupl.

macOS redakcni pouziti 2
Bezpečnostní hrozby se týkají nejen Windows, ale také uživatelů macOS

„Vliv na počet detekcí za sledované období má jak chování samotného uživatele, tak stále nové způsoby a strategie ze strany útočníků,“ uvádí Kropáč. „V srpnu došlo k většímu nárůstu u třech nejčastěji detekovaných typů. Na straně uživatelů tak pravděpodobně docházelo k větší aktivitě, kdy častěji klikali na reklamní sdělení, zatímco vydavatelé malware a adware dlouhodobě přicházejí s novými kampaněmi a způsoby, jak k uživatelům proniknout. Vždy se jedná o kombinaci několika faktorů,“ doplňuje Kropáč.

Nejrozšířenější hrozbou je adware Pirrit

Adware Pirrit si přitom do zařízení stáhne uživatel sám jako součást jiného programu. Reklama je velmi často součástí volně dostupného softwaru, uživatel tak musí být obezřetný a věnovat pozornost tomu, odkud aplikaci nebo software stahuje.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu macOS za srpen 2021:

  1. OSX/Adware.Pirrit application (41,32 %)
  2. OSX/Adware.Bundlore application (16,13 %)
  3. OSX/Adware.MaxOfferDeal application (14,52 %)
  4. OSX/Adware.Genieo (4,84 %)
  5. OSX/Adware.InstallCore (4,84 %)

Velmi účinnou ochranou zařízení je stahovat aplikace z oficiálních zdrojů. Uživatel tak sníží riziko, že si s aplikací stáhne nechtěné doplňky či zahltí zařízení reklamou. Malware často napodobuje či se vydává za známé a bezproblémové služby nebo se stává součástí balíčku bezplatné aplikace.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku