Lumia 820 a 920 oficiálně: Windows Phone 8 v podání Nokie (preview)

Nokia dnes oficiálně představila dva nové smartphony s operačním systémem Windows Phone 8, které se navíc pyšní bezdrátovým nabíjením. Stihnou na trh přijít včas?

Nokia si na dnešní den naplánovala tiskovou konferenci, na které představila dva chytré telefony s novou verzí operačního systému Windows Phone 8. Ač se to tak nemusí zdát, tyhle dva kousky před sebou mají nelehký úkol – dostat Nokii z červených čísel. Předchozí modely Lumia s Windows Phone 7.5 nebyly neúspěšné, ale počty prodejů zdaleka nedosáhly na hodnoty, které by Nokii pomohly dostat se ze ztráty.

 
Nokia Lumia 920 a Lumia 820: Hrát budou všemi barvami

Po designové stránce se jedná o zdařilé modely. Vlajková loď Lumia 920 svými parametry uspokojí i ty nejnáročnější uživatele a navíc se pyšní polykarbonátovým tělem. Lumia 820 pak bude cílit spíše na střední třídu a můžeme ji označit za zdařilého nástupce Lumie 800. O obou modelech se spekulovalo už delší dobu a dnešní premiéra potvrdila pravost předchozích úniků informací. U obou modelů se dokonce dočkáme bezdrátového nabíjení.

  

     

Nokia Lumia 920: HD displej, NFC a PureView fotoaparát

Finská bitevní loď v podobě Lumie 920 nabídne velmi slušnou výbavu v čele se 4,5″ IPS displejem s WXGA rozlišením (768 x 1280 px). Srdcem zařízení se stane dvoujádrový čip Snapdragon S4 s taktem 1,5 GHz pro každé jádro; sekundovat mu bude 1 GB operační paměti RAM. Lumia 920 nabídne 32 GB vnitřní paměti bez možnosti rozšíření skrze paměťové karty.

  

Nokia Lumia 920: Finská vlajková loď s Windows Phone 8 (videopohled)

Pro fotografování bude připraven 8,7Mpx fotoaparát s technologií PureView, kterou Nokia představila už s modelem 808 „PureView“ (recenze). Fotoaparát v Nokia Lumia 920 je schopný pojmout bez použití blesku až pětkrát víc světla než ostatní chytré telefony, díky čemuž by měl zvládnout zachytit ostré, jasné obrázky a video v interiéru i ve tmě. Uvidíme, zda se tato slova potvrdí i při reálném testování.

   

Poměrně přesvědčivě působí akumulátor s kapacitou 2000 mAh a tak nějak tajně doufáme, že Lumia 920 by mohla zvládnout až dva dny při běžném používání. Záleží ale na tom, jak dobře je ve Windows Phone 8 vyřešena správa napájení a jak moc se inženýři v Nokii věnovali optimalizaci. Příjemným překvapením je, že Lumia 920 bude dostupná v celkem pěti barevných variantách (žlutá, červená, šedivá, bílá a černá barva). Výtku máme snad jen k hmotnosti telefonu, 185 gramů čisté váhy při přenášení opravdu pocítíte.

Nokia PureView přináší špičkovou technologii, která umožňuje fotoaparátu v chytrém telefonu vytvářet takové fotografie, které jsme zvyklí vídat jen u digitálních zrcadlovek,“ řekla Jo Harlow, výkonná viceprezidentka divize Nokia Smart Devices. „S Nokia Lumia 920 je možné fotografovat a natáčet video doma, venku, v restauraci anebo dokonce ve tmě a dosáhnout v těchto podmínkách profesionálně vypadajících výsledků.

   
Srovnání: Nokia Lumia 920 a Lumia 820; žlutá a červená verze „devětsetdvacítky“

Nokia Lumia 820: Zlatá střední třída

Pro středně náročné uživatele Nokia představila model Lumia 820, který se opět může pyšnit atraktivním designem s výměnnými kryty (zády), navíc se nezapomnělo na slot na paměťové karty, díky kterému bude možné rozšířit základní uživatelskou paměť s kapacitou 8 GB. Dobrý dojem z prostorného OLED displeje (4,3 palce) částečně kazí WVGA rozlišení (480 x 800 px). I v tomto případě se hnacím motorem stane dvoujádrový procesor od Qualcommu s taktem 1,5 GHz pro každé jádro.

  

Nokia Lumia 820: Zlatá střední třída s Windows Phone 8 (videopohled)

Na zadní straně najdeme 8Mpx fotoaparát s přisvětlovací diodou, o přísun energie se postará baterie o kapacitě 1650 mAh a na své si přijdou příznivci pestrých barev, protože Lumia 820 se bude prodávat v sedmi barevných variantách (červená, šedivá, azurová, tmavě modrá, nachová, bílá a černá).

  
Nokia Lumia 820 na živých fotografiích

  

Windows Phone 8: Nová verze mobilních oken

Systém Windows Phone 8 nabízí větší možnosti personalizace systému, a to díky pohotovostní obrazovce, která může být snáze přizpůsobena tak, aby reflektovala individuální potřeby každého uživatele. K dispozici jsou také nové animované Živé dlaždice s informacemi o věcech, nad kterými chce mít uživatel přehled. Možnosti synchronizace obsahu mezi telefonem na platformě Windows Phone 8 a počítačem či tabletem s Windows 8 nebo s konzolí Xbox zahrnují synchronizaci souborů, hudby, obrázků a videí, které jsou následně dostupné na kterémkoliv z těchto zařízení.

 
Joe Belfiore: First ever WP8 public screenshot! (zdroj: Twitter)

Windows Phone 8 obsahují novou verzi webového prohlížeče Internet Exporer 10 a kancelářský balík Microsoft Office pro snadnou práci s dokumenty.

  
Screenshoty z Windows Phone 8

  

Software s přidanou hodnotou od Nokie

Příjemným překvapením na tiskové konferenci v Praze bylo představení bezdrátového nabíjení pro oba modely (u Lumie 820 bude nutné dokoupit speciální zadní kryt). Nokia si vybrala celou řadu partnerů – výrobců příslušenství, jedním z nich je například Fatboy s indukční dobíjecí podloužkou. Lumia 920 a Lumia 820 se dále budou moci pochlubit technologií ClearPad Series 3 od společnosti Synaptics, která umožní kapacitní displej ovládat nehty nebo s rukavicemi na rukou.

  
Nehet,lžička, rukavice… se vším si displeje nových Lumií poradí

 

Nokia Lumia 920 také přichází s aplikací Městské info Nokia (Nokia City Lens), nejnovějším přírůstkem do balíčku lokalizačních nástrojů společnosti Nokia. S touto aplikací stačí namířit fotoaparát na ulici a přes snímanou scénu se zobrazí informace o restauracích, obchodech, hotelích i budovách, a usnadní se tak uživatelům objevování jejich okolí. City Lens je první z aplikací pro tzv. rozšířenou realitu, která je dostupná také v Nokia Mapách. Díky tomu lze snadno přepínat mezi zobrazením map a zobrazením rozšířené reality a snáze se zorientovat v okolí.

  
Barevné zadní kryty pro Lumii 820: Základní budou obsahovat NFC a ve formě volitelného příslušenství bude možné dokoupit kryt s podporou bezdrátového nabíjení

Oba telefony budou celosvětově dostupné ve variantách pro pětipásmové LTE a HSPA+ a na trhu se objeví později v tomto roce. Přesné ceny a data uvedení na trh představí společnost Nokia před zahájením samotných dodávek v jednotlivých zemích. Zástupců české Nokie jsme se ptali, zda už mají informace o dostupnosti a cenách na našem trhu, ale tyto údaje zatím nejsou k dispozici. Zbožným přáním může být, aby se oba modely dostaly na český trh ještě před Vánocemi, tak doufejme, že to Nokia stihne. V opačném případě by se opakovala situace s Lumií 900, na jejíž uvedení jsme museli čekat velice dlouho a konkurence mezitím přišla se zajímavějšími alternativami.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku