Domů » Články » Lumia 800 a Lumia 900: Půl roku s polykarbonátovými kráskami

Lumia 800 a Lumia 900: Půl roku s polykarbonátovými kráskami

Během posledních šesti měsíců se mi modely Lumia 800 a Lumia 900 staly mobilními pomocnicemi a nyní přichází ten správný čas na ohlédnutí se a zhodnocení po dlouhodobějším používání.

Kdo mě sledujete na Twitteru, zřejmě víte, že zpočátku jsem byl vůči systému Windows Phone velmi skeptický. Verze 7.0 trpěla nedostatkem základních funkcí, asi jako iOS v prvním iPhonu. Tenkrát bych si telefon s tímto systémem rozhodně nekoupil. Nicméně jako dlouholetý uživatel kapesních počítačů s Windows Mobile jsem doufal, že se hoši v Microsoftu pochlapí a posunou svůj nový systém o další level dál, aby se dal používat. A stalo se.

Přišla další verze s označením 7.5 (Mango). S ním dostal Windows Phone několik podstatných vylepšení a stal se z něj velmi dobře použitelný systém, ačkoli stále trpí některými dětskými nemocemi, které budou „vyléčeny“ až s příchodem mobilních osmiček (Apollo). Ty jsou však dost subjektivní a někomu vadí více, někomu méně. Nicméně stejně jako iOS 5 mě přesvědčil k přechodu na iPhone, přesvědčilo mě Mango k vyzkoušení Windows Phone. Pro současné telefony se s uvolněním aktualizace na Windows Phone 8 nepočítá, útěchou bude alespoň aktualizace na verzi 7.8, která některé prvky z Apolla nabídne. Tolik tedy pro upřesnění.

- - - 
Nokia Lumia 800 na oficiálních snímcích

Po recenzi Samsungu Omnia W a vyzkoušení pár dalších modelů s Windows Phone 7.5 jsem v lednu uvítal nabídku otestovat horkou novinku (alespoň na našem trhu) ze stáje finské Nokie, Lumii 800. Společně s kolegou Jirkou Hrmou jsme vybrali modrou variantu a vrhnuli se na testování. Z testování vzešla velká recenze. Telefon jsem používal dál až do příchodu Lumie 900 na český trh a dokonce jsem posléze si koupil i bílou Lumii 800. Horkou novinku, Lumii 900, jsme také dostali na testování a vypustili na světlo světa tentokrát trošku kontroverzní recenzi. Nechtěli jsme opět „papouškovat“ to, co už o devítistovce všichni věděli, navíc jde jen o zvětšenou Lumii 800, tak jsme se text rozhodli pojmout trochu netradičně, abyste se při čtení nenudili.

   
Nokia Lumia 900

Obě recenze měly velmi vysokou čtenost (test Lumie 800 atakuje hranici 80 000 zobrazení a recenze od Radka Hulána dokonce překročila hranici 100 000 přečtení), a hojně jste pod nimi diskutovali, což svědčí o tom, že vás tyto telefony zajímají.

Telefony s Windows Phone 7.5 používám více jak 7 měsíců, a to je podle mě dostatečně dlouhá doba, abych se mohl ohlédnout zpět a zhodnotit systém z pohledu vcelku náročného uživatele. Budu se snažit být objektivní, abych nebyl znovu nařčen z toho, že jsem zaplacen Nokií, což teda opravdu nejsem (ale kdyby Nokia měla zájem, nebudu proti :-) ).

Windows Phone: Moderní, ale zatím ne pro každého

Samotný systém Windows Phone je zvláštní, netradiční, něco co jsme zatím neviděli, ale také uživatelsky přívětivý a dobře použitelný. Říkám narovinu, že to opravdu není systém pro geeky a technické nadšence, to možná až osmičky. Je to záležitost pro běžné lidi, kteří chtějí rychlý a spolehlivý telefon, který jim ale nabídne víc, než běžný „hloupý“ telefon.

Ano, nepodporuje paměťové karty, neumí USB Mass storage, má omezené hardwarové možnosti, multitasking se někomu může zdát divný… těch chyb není málo, ale je pravda, že většina omezuje spíše geeky a technické nadšence, běžní uživatelé výše uvedené až tak řešit nebudou.

Co se mi na Windows Phone nelíbí?

 • jednotné ovládání hlasitosti
 • neprogramovatelné tlačítko s lupou (vyhledávání)
 • naprosto nepoužitelný Bing
 • problémy s Google vyhledávačem v Internet Exploreru
 • některé chybějící aplikace, které znám z jiných systémů
 • některé doinstalované aplikace jsou pomalé (rowi, WhatsApp, Foursquare)
 • i přes kontrolu se do Marketplace dostanou příšerné aplikace
 • systém notifikací – chybí „notifikační centrum“
 • obtížnější odesílání příloh e-mailem (mimo fotek)
 • jen 5 naposledy spuštěných aplikací

A to je v podstatě vše. Vím, není toho málo. Jenže…

 • systém je přehledný, intuitivní, jednoduchý
 • také subjektivně velice líbivý
 • rychlý, stabilní a spolehlivý
 • v základu nabízí vše potřebné
 • je perfektně provázán se sociálními sítěmi
 • má dobře vyřešenou práci s e-maily
 • synchronizace s Hotmailem (Outlook), SkyDrive, Office365 je špičková
 • práce s Office dokumenty je jednoduchá
 • na klávesnici se mi píše lépe než na iPhone 4
 • Live Tiles: práce s nimi je přehledná a návyková
 • s narůstajícím počtem nainstalovaných aplikací se nezpomaluje
 • používáním se „nezanáší“
 • po více jak půl roce mě stále baví

Jak už jsem ale psal mnohokrát – Windows Phone 7.5 vám prostě musí sednout. Nezvyknete si na ně během prvních pár hodin. Neosaháte si je během pár minut v obchodě. Dostanou se vám pod kůži až během prvních pár dnů. A to je možná chyba… spousta lidí systém zavrhne, aniž by si ho pořádně ozkoušeli.

Jak jsem avizoval v úvodu, další vylepšení přijdou až s Windows Phone 8 (přehled novinek). Jádro se změní, nicméně logika a koncepce systému zůstane stejná a nečekejte, že to najednou bude o něčem jiném. Pokud vám Windows Phone 7.5 svou filosofií nevyhovují zřejmě se neskamarádíte ani s Windows Phone 8. Bude to nejspíš stejné jako jinde. Komu neseděl Android 2.3, s 4.0 se to moc nezlepšilo. Komu nesedí iOS 5, s iOS 6 se to také nezlepší.

Lumia 800 a Lumia 900: Finky v ladných tělech

Systém je jedna věc, ale k němu patří i hardware a ten mnohdy prodává víc, než by se mohlo zdát. Nokia se podle mého u Lumie 800 trefila do černého. Design si vyzkoušela na modelu N9 (který vzápětí poslala „k šípku“, což je dle mého velká škoda) a povedlo se. Unibody konstrukce se zaoblenými boky z probarveného polykarbonátu vypadá stylově, zahnutý displej a ostré hrany tuto jedinečnost jen dotváří. A opět to na začátku bylo něco, co jsme ještě neviděli. Pastelové barvy a vzápětí lesklá bílá. Lumie 800 prostě vypadají skvěle i více jak tři čtvrtě roku od uvedení na trh.

- - -

Telefon také dobře padne do ruky, nemá tendenci vyklouznout. Dobře se na něm píše. A pokud vám, nedej bože, upadne na zem, tělo se „jen“ zdeformuje, ale zůstane barevně stejné. V případě rohů, které jsou k deformaci nejnáchylnější, lze újmu „kosmeticky vylepšit“ běžným pilníkem na nehty ;). Bohužel ne u lesklé bílé, ale jen u matných verzí.

- - -

Horší je to s baterií. I když, jak u koho. Nokia nejspíš nezvládá doladit power management, a kdo sledoval a sleduje můj Twitter, ví, že někdy jsem měl s výdrží velké trápení. Na druhou stranu mám kolem sebe pár uživatelů, kterým Lumia 800 vydrží dva dny. Na to já koukal dost závistivým pohledem, protože jeden den byl u mě běžně maximum.

- - -

Co se displeje týče, není špatný. Trendy ale mluví jasně, a ačkoli jsme před lety byli svědky zmenšování mobilů až pod únosnou mez (pamatujete mini Nokie 8210, 8310 nebo Panasonic G55), dnešní doba se ubírá opačným směrem, uživatelé volají po větších displejích a s nimi se tak zvětšují telefony. A Lumia 800 s 3,7“ cílí spíše na běžné uživatele. Proto přišla na scénu Lumia 900.

- - -

Obě dvě dnes shodně koupíte s poměrně bohatou softwarovou výbavou, do které spadá oblíbená, a po několika updatech plně použitelná navigace Nokia Autem. Dále Nokia Mapy, nově synchronizovatelné s vaším účtem u Nokie (dříve Ovi účet). A nespočet dalších aplikací, které jsou v telefonu buď předinstalované, nebo si je můžete stáhnout z Marketplace. Samozřejmě zdarma. Pokud rádi experimentujete, pak si na Nokia Beta Labs můžete stáhnout další zajímavé aplikace, které jsou teprve ve vývoji nebo jsou ve fázi testování.

Lumia 800 díky svým rozměrům a hmotnosti dobře padne do ruky. Do dámské zcela perfektně. Daní za toto pohodlí je však menší displej. Osobně jsem Lumii 800 pár měsíců používal současně s iPhone 4 a ačkoli má Apple menší displej než Lumia 800, můj dojem byl zcela opačný. Postupem času se mi displej Lumia 800 zdál menší a menší, proto jsem velmi netrpělivě vyhlížel příchod Lumie 900.

-  - -

Další vadou na kráse, opět jen pro někoho, je nutnost použít microSIM a pak poněkud zvláštní krytka microUSB konektoru, kterou mnoho uživatelů ohnulo/ulomilo. Nicméně s trendem microSIM karet se do budoucna hodně počítá, takže vám nezbude nic jiného, než se přizpůsobit.

-  -

Ať tak či tak, přes své nepopiratelné vady, Nokia Lumia 800 působí designově velmi vyváženě a nebojím se ji označit za jeden z nejpovedenějších telefonů posledních let. Předsudky v podobě „mrtvého systému“, ztráty zájmu vývojářů… jsou podle mě liché. Běžné uživatele toto bude jen těžko trápit. A tak je Lumia 800 za cenu, za kterou lze dnes sehnat, velmi dobrá koupě.

- - 
Který telefon byste si vybrali vy?

Lumia 900 je v mnoha ohledech pravým opakem a je na ní vidět, že zde design musel ustoupit funkčnosti. Displej s úhlopříčkou 4,3“ je tím pravým důvodem, proč je „devítistovka“ na trhu. Vypadá sice jako Lumia 800, ale už to není ono. Je vetší, těžší, má „rovný displej“, chybí ji krytka microUSB a když se to vezme jako celek, není Lumia 900 špatná, vůbec ne, ale pohlednosti Lumie 800 prostě nedosahuje. Nehledě na barvy. Například modrá Lumia 800 vypadá skvěle, ale stejná modrá Lumia 900 je přímo odporná. Je to můj subjektivní dojem, ale stejně ten rozdíl nechápu.

- - - 
Modrá Lumia 800 má šmrnc

Jenže… je tu ten displej. Ten je dostatečně velký, díky RGB matici oproti Lumii 800 příjemné jemný a jeho barvy jsou tak akorát. Černá je černá a ostatní barvy netrpí přepáleností, které známe od některých asijských konkurentů. Teprve s Lumií 900 a jejím displejem jsem spokojen. Jen musím překousnout onu „designovou nevyváženost“.

Ve všem ostatním je Lumia 900 totožná s Lumií 800. Ano, je tu přední kamerka, ale já osobně považuji videohovory za zvláštní úchylku, takže pro ně efekt nula. Je tu větší baterka, ale v praxi vydrží maximálně o 10 – 15 % víc, což pro mě opět nemá žádný efekt. Takže z mého pohledu je největším rozdílem právě ten displej. Vyváží onen cenový rozdíl? Záleží na osobních preferencích. U mě ano.

- - -

Závěr bude opět lehce kontroverzní. Ptáte se, proč? Protože jsem ochoten Lumie 800 a 900 doporučit ke koupi a to mnozí nepřenesou přes srdce a opět mě označí z „nohsleda“ nebo „trubadúra“, kterého si platí Nokia :-).

A proč bych Lumie doporučil ke koupi?

 • Lumie 800 a 900 jsou designově a konstrukčně velmi povedené a kvalitní
 • Lumia 800 je super do menší ruky
 • Lumia 900 je fajn pro zájemce o větší a kvalitnější displej
 • Windows Phone 7.5 je dobře optimalizovaný a spolehlivý systém
 • na Marketplace jsou kvalitní aplikace, ne že ne…
 • i přes vysokou cenu se dají Lumie pořídit levně (a platí celoevropská záruka)

A i přes chyby, které mi občas pijí krev, s čistým svědomím doporučím telefony s Windows Phone 7.5 dál. Udělal jsem to již několikrát a zpětná vazba od dotyčných (běžní uživatelé) mi dává za pravdu.

Nokia Lumia 800 16GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nokia Lumia 900 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

A hlavně, já nemám problém doporučit i iPhone nebo některý z lepších Androidů (světě div si, i to už jsem párkrát udělal). Záleží na konkrétním uživateli ;). Přiznávám ale, že běžnému uživateli raději doporučím jednodušší, spolehlivější a rychlejší Windows Phone 7.5.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

57 komentářů

 1. Fajn článok. Málo ľudí si dokáže vymenovať a priznať zápory systému a napriek tomu tvrdiť, že i tak je to pre neho osobne najvyhovujúcejší systém.

  Jediné s čím nesúhlasím je záver. S odporučením iPhone nemám problém. Istej skupine to odporučiť treba.

  Ale odporučiť Android? To mi nejak nesedí. Ak niekto chce Android, netreba mu ho odporúčať a chce ho sám. Ak už niekto nevie čo chce, je vysoký predpoklad, že nevie čo je smartphone a chce lacný smartphone. Lacný Android = katastrofa.

  Dvoch ľudí, čo som od Androidu odhováral (sestra – SE Xperia Ray a kamarátka, nejaký Samsung) už ľutujú.

  Jednoducho ak Android, tak radšej fakt už niečo kvalitnejšie, najideálnejšie rovno Nexus, prípadne SGS. Lacnejšie Androidy podľa mňa patria viac do rúk deťom, vysokoškolským študentom IT pre ihrajkanie.

  Nemohol som sa ubrániť smiechu, keď mi včera kamarát prezentoval HTC One (zrejme One V), že nemá žiaden problém so zasekávaním, ničím. Hýbal v menu, všetko šlo hladko. Niekedy sa mi síce zdala neskoršia odozva, ale ok. Ale tá pravá sranda prišla, keď som ho poprosil o zapnutie fotoaparátu. Mobil sa proste resetol :). Dlho som sa už tak nepobavil.

  Ale na obranu Androidu musím povedať, že ten chlapec si tam dáva cook roms, je do toho zažratý a baví ho to sa s tým hrať. Takémuto človeku je iOS a Windows Phone nevhodný. Bez debaty. Taká sestra je ale úplne bežný user, takéto veci nerobí a dokázala si systém zasviniť obyčajnými aplikáciami s marketu.

  Osobne si myslím, že ani Windows Phone 8 nebude pre geekov. Určite ponúkne viacej funkcií, ale zďaleka nie toľko ako Android. Skôr sa teším na prevbiazanie PC/NB/tablet/mobil/xbox. Ešte tam pridať TV a auto a nebudem musieť konečne nič riešiť.

  • Diky ;)

   Ja rad doporucim i Android. Jsou lidi, kteri nevedi co by chteli, nemaji zkuesnosti, ale dle toho, co od noveho telefonu ocekavaji, jim Android sedne.

 2. Jakub (neregistrovaný)

  Naprosto s váma souhlasím i když mám jen 710 tak jsem spokojen. Dříve jsem měl Android 2.3 a už bych do něj nikdy nešel.

  • U Androidu se ale neda rict „mel jsem Android 2.3“ :-) U Androidu je potreba rict „mel jsem telefon ten a ten s verzi firmware takovou a onakou“ ;-)

 3. V zasade souhlasim. Akorat ja bych nedoporucil Lumii, ale spis Radara a nebo Titana. L800 i L900 se opravdu hodne trapi s power managementem. Obe HTC vydrzi na baterii v pohode dyl. Pokud netrvate na navigaci a nebo obetujete 1500 za Navigon, tak radsi HTC nez Nokii. Krome toho je L900 (mel jsem ji 2 tydny) opravdu nepekna briketa a minimalne Titan foti lepe nez obe Lumie. Pripadne bych uvazil Omnii 7 s 16GB, ktera se stale da koupit a to pod 5 tisic.

  • Mě HTC nezaujalo designem a téměř rozhodující bylo, že mají odemykací tlačítka navrchu. To nechci. Navíc Nokia ve snaze o udržení se na trhu pracuje na co největším vylepšení (přinesení jinde běžných funkcí) telefonu a tím na SW stránce má nad ostatními mírně navrch.

  • Souhlasim, ale rozdil v cene to minimalne u L900 nevyvazi.

  • Jakub Karásek

   Mne se design HTC libi, mam Titana, moje snoubenka Radara a oba chrochtame nad tim, jak jsou to skvele telefony. Zamykani nahore je pro me plus, kamos ma lumii a na boku na muj vkus az moc tlacitek.

   Ale jestli mi neco opravdu vadi, tak to, jak HTC na sve zakazniky kasle, od Nokie vychazi kazdou chvili nejaka super aplikace, na kterou ostatni uzivatele WP z jinych staji nemaji narok. Navigace mi chybi hodne, v tom je HTC se svym Locations hodne pozadu. Dnes bych uz sel asi take do Lumie

  • Protože HTC má dost telefonů z Androidem a WP je v podstatě jen o tom, aby měli kompletní pokrytí trhu a základ pro WP8.

   Zatímco Nokia musí dát těm telefonům něco navíc – HW dokážou dneska vyrobit všichni stejný, tím se lišit nemůže, OS je od Microsoftu a kdo si zaplatí licenci, ten ho může do telefonu dát – tám se také lišit nemůže. Je proto potřeba vymyslet něco „navíc“, co konkurence nemá.

  • osobne by som teraz neodporucil ziadny smart s WP7.5 Ked tam by som odporucil pockat na WP8

  • 2MBERDYCH: HTC samozřejmě nejsou špatné… Jen Nokie jsou víc „designovky“ a na to dost lidí slyší. Nicméně doporučil bych i Titana a Radara. Oba jsou povedené.

   2RADOSPOL: No, na druhou stranu, troufám si tvrdit, že třeba lidi jako moje máma naprosto nebudou řešit jestli má telefon WP7.5 nebo WP8, takže není důvod proč nedoporučit.

 4. Marko (neregistrovaný)

  Zadovazil som si lumiu 710 ako prechodny telefon na internet maily a spol. a uplna spokojnost…nechcel som nejak do sucasnej generacie moc investovat predsa len sa poobzeram asi po wp8 s novymi nokiami…ale inak stopercentny suhlas s clankom…inak ale lumia 800 a 900 nadherne kusky. Najviac sa mi paci biela..

  • Já Lumii 900 neměl jako přechodný kousek, ale jako „full time“ telefon a jsem s ní maximálně spokojen. Má svoje mouchy, ale kladů je tolik, že bych nechtěl zpět ani iPhone.

   A přesně… počkám si na WP8 ;)

 5. Josef (neregistrovaný)

  Používám Lumii (800 a 710, krátce i 900) také už více než půl roku, a musím říci že jsem celkově spokojen, navíc v blízkém okolí a v rodině jich mám také několik a tedy mám dobrou zpětnou vazbu, a celkově určitě převládá spokojenost. Nechci zde vypisovat celkové pro a proti, to už udělal Marek, a lze s ním určitě souhlasit. Přesto mám na určité věci trochu jiný pohled, nebo drobnou připomínku:

  -hlasové ovládání je oddělený pro hovory a ostatní zvuky (včetně vyzvánění), to co by určitě chtělo ještě oddělit je i hlasitost vyzvánění.

  -HW tlačítko „lupa“ lze pochopitelně nastavit, i pokud máte telefon v českém jazyce, můžete nastavit použití nativního Bingu, tedy včetně Bing Vision, což je především skvělá čtečka QR a BAR kódů, překladač nápisů, vyhledávač dle obrázků (CD/DVD/knih). Osobně navíc rychlou dostupnost QR čtečky oceňuji daleko více než vyhledávač. U některých telefonů z české distribuce (bohužel stále ne u všech), je možné nastavit i seznam.cz, ačkoliv hledá výborně, osobně to ale považuji za zbytečnost. Co je jednoznačnou chybou, že v případě defaultně nastaveného CZ telefonu, je na tomto tlačítku přednastavena naprosto nepoužitelná stránka Bingu určená pro desktop počítače.

  -Samotný Bing vyhledávač je rozhodně použitelný, používám ho každá den v práci ke spokojenosti. Pochopitelně není tak dobrý jako Google, nebo seznam.cz, ale použitelný rozhodně je. Jeho největší problém je, že v případě česka nedokáže preferovat lokalitu (buď natvrdo hledá jen česky nebo jen anglicky, kombinované nastavení funguje, ale není moc použitelné), a dále že neumí hledat i různé tvary slov a opravovat překlepy. Nicméně zde vám nic nebrání si dát hned na úvodní start obrazovku telefonu s aplikací Google, nebo zástupce na www stránky google.cz nebo seznam.cz. V takovém případě mi google funguje korektně.

  -co se týče aplikací, pochopitelně i do marketplace se dostanou horší aplikace, nicméně myslím že situace je srovnatelná s iPhone (kde je ale podstatně větší výběr), a určitě mnohem lepší než u Androidu (přesto že má papírově více rádoby „aplikací“).

  -telefon sice nemá nic co by kopírovalo Notifikační centrum (což je možná dobře), ale i tak myslím že pro běžného uživatele jsou možnosti víc než dostačující, příslušnou historii notifikací lze zobrazit v aplikaci ke které patří, a pak všechny notifikace spojené s některým kontaktem je možné zobrazit v historii toho kontaktu.

  -V případě 5 aplikací na pozadí se nejedná o posledních 5 „naposledy spuštěných“ aplikací, ale skutečně 5 aplikací, které jsou v paměti a jsou na pozadí. Nemyslím že by vadilo že jich je jen pět. Větší nevýhodu spíše vidím ve způsobu spouštění aplikací, v případě že aplikace je již na pozadí, a vy aplikaci spustíte ze start nabídky (nebo seznamu aplikací), tak se aplikace na pozadí nejdříve ukončí, a pak se znovu spustí, místo aby se na ni jen přeplo. Tedy ve výsledku je aplikace na pozadí je nevyužita, a aplikace díky tomu déle startuje (nemyslím si totiž že by někdo v hlavě nosil které aplikace mu běží na pozadí a které ne, nebo že by před spuštění každé aplikace nejdříve zkontroloval zda již náhodou neběží). Toto se navíc netýká některých systémových aplikací)

  Dále pár věcí které se mi nelíbí nebo se mohou nelíbit a nejsou zmíněny.

  -WP stále nemá česká slovník (pro doplňování při psaní). A to přesto že byl obsažen v beta verzi Manga a je obsažen v SDK WP8. Snad se ho tedy dočkáme v WP7.8 (vzhledem k tomu že je ve stejném formátu, tak to není technický problém)

  -Nemožnost odesílat fotky přes BT, osobně mi to sice nevadí, ale mnoho lidí to oprávněně vidí jako nevýhodu.

  -Složité nastavování vlastního vyzvánění, opět, osobně mi nevadí (nepotřebuju, a navíc to jde docela jednoduše pomocí aplikací třetích stran), ale mnoho lidí (především těch nejběžnějších) to může vidět jako nevýhodu.

  • Michaela (neregistrovaný)

   A můžu se zeptat, jak si mám nastavit vlastní vyzvánění? Telefon mám druhým dnem a pořád na to nemůžu přijít. Děkuji za odpověď.

 6. Souhlasím s autorem, že zvětšením displeje u L900 se telefon degradoval spíš na hnus. N9/L800 je moc pěknej telefon, ale L900 se mi vůbec nelíbí.

  • Lumii 900 je potreba pouzivat. Pak cloveku sedne. Ale opravdu funkcnost zvitezila nad vzhledem a uz neni tak ladna jako mensi osmistovka, coz je skoda.

 7. Ja som na WP presiel v case, ked 99% sveta tvrdilo, ze je nepouzitelny a objektivne to asi bola pravda, ale mne sa subjektivne pacil uz v tedy, teda v oktobri 2010 :) jedine co ma mrzi, ze som sa skor nezacal venovat vyvoju aplikacii pre tuto platformu a ze sa doteraz velmi malo spolocnosti a jednotlivcov odhodlalo pripravit aplikaciu aj pre tuto platformu. Je to zacarovany kruh – pokial nie je markershare, vyvojarom sa do platformy nechce. Ale pokial nie su pokryte bezne aplikacie na tejto platforme, tazko sa zvysuje marketshare. Boli tu vymenovane HW obmedzenia WP, mozem ale povedat, ze som na tieto obmedzenia nenarazil uz takmer 2 roky. Na co som ale narazil, je neexistencia alebo slaba funkcionalita aplikacii, svojho casu chybal klient pre youtube, skype, lync, kopu alternativnych komunikatorov, RDP klient, offline navigacia atd.

  Aj teraz su aplikacie, ktore sice existuju, ale tazko ich mozme volat plnohodnotne, napr. Skype alebo FlighRadar24. Toto je zasadna vec, a pritom dodat taketo aplikacie nie je problem HW obmedzeni, ale nezaujem spolocnosti pokryt platformu.

  Trosku si rypnem aj do MS, mne je jasne ze lokalne pobocky maju ine priority, ale otvaranie trhu v CR a hlavne v SR je tragicky pomale a marketingova podpora systemu nulova. Napr. mne stacilo oslovit 3 pomerne vyznamne organizacie v SR, ponuknut im aplikaciu pre WP a neodmietla ziadna. Jedna mi dala rozhranie, druha si objednala vyvoj aplikacie a tretia z casovych dovodov odlozila spolupracu na neskor, ale verim ze sa dohodneme. Ale neodmietol nikto. Verim ze cisla WP v nasom regione by boli ine, keby existovali lokalne aplikacie – bankovi klienti, lokalne portaly, sluzby ako vyhladavac obedov, natankuj.sk a podobne, vsetko na co su ludia zvyknuti z inych platforiem. A kto iny ako MS to mal marketingovo trosku nakopnut?

  • Připadá ti marketingové obtěžování v podobě Nokie jako nedostatečné? Osobně mám pocit, že masáže bylo až až. A výsledek se nedostavil. Tak problém bude jinde (např. zaříznutí komplet Lumie produkce neaktualizovatelností).

   Jinak pěkný článek.

  • xxx (neregistrovaný)

   Tebe obtěžovali? Chudáčku, snad to moc nebolelo … :D

   Jinak je fakt že prostě Nokia Lumia není nikde moc vidět … Když přijdu k jakémukoliv operátoru, všude je Androidů jak nas*aných, Samsung, Sony mají vlastní stojany, Nokia nikde. Naprosto stejně v obchodní řeťezcích, nejvíce je jednoznačně propagován Samsung. Když spočítám počty vystavených telefonů, v průměrném pražském obchodním centru, tak tam najdu cca půl tuctu vystavených SGSIII (a všude jich mají plné sklady). Prakticky nikde nenarazím na vystavenou Lumii 900 (většinou ani maketu), a jsem rád když v celém nákupním centru narazím na jednu Lumii 800. Když se na Lumii zeptám, prodavač mi ji začně rozmlouvat, a vymýšlet si (jak je strašně pomalá, nefunguje, a podobné blbosti), a pak z něho stejně vyleze, že ji nemají skladem. Naopak mi vnuceje předražený SGSIII.

   Naštěstí, i přes tento mizerný marketing Nokie, se Lumii v Q2 prodalo dvakrát tolik co v Q1, jen tak dále.

  • to UNI: vidis, to je presne rozdiel v chapani marketingu ako ho vidim ja a ako ho vidi nokia/ty.

   ja si pod marketingovou podporou platformy nepredstavujem oblepit cely svet bilborami lumii :) ja si pod tym predstavujem cloveka, ktory spaja velkych zakaznikov s nezavislymi vyvojarmi a ponuka riesenia na platforme, nie plagaty a bannery. prachy na podporu radsej dat vyvojarom, dotovat vznik dolezitych aplikacii aby platforma ziskala vaznost…

  • edo (neregistrovaný)

   uz dokazu napr.wp7.5 taku zakladnu vec, ktora sa s nimi taha od pociatkov pda, co je minimalne 10 rokov, ze dokazu v kontaktoch priradit jednemu cislu viacero rovnakych telefonov ( mobil, pevna linka, … ), naco je mi v moznostiach autotelefon, satelitny telefon, atd, ked vela ludi nema pevnu linku, ale napriklad 2x mobil, podla mna aj ked to nie je az tak dost dolezita vec, sice pre mna ano, ale o niecom to vypoveda, ved toto dokazal aj stary palm, hlavny konkurent v casoch pda a nehovorim aj o starych mobiloch

  • Josef (neregistrovaný)

   EDO: Ano, jde to. Jednak v možnostech není nic jako audiotelefon, satelitní telefon, či pevná linka. Tedy není po podle typu přístroje, ale podle významu, je tam tedy něco jako domů, domů2, práce, práce2, mobilní, atd. Tedy Obvykle si ukládám nejčastější mobilní číslo jako „mobilní“ a další mobilní čísla jako „domů“ nebo „práce“ (podle toho jestli jsou skoukromá nebo pracovní). Nicméně je možné uložit i dvě (nebo více) čisla jako „mobilní“, ale pak je v tom trochu zmatek.

  • mě to funguje, mám u jednoho kontaktu více čísel

  • 2AMENTMA: Vývoj aplikací je opravdu pomalejší, než by bylo vhodné. MS se snažil a snaží vývojáře podporovat, ale problém je podle mě v relativně nízkém marketshare.

   S příchodem WP8 by se to mohlo změnit.

   Otázkou pak ale je, do jaké míry se vývojáři budou věnovat WP7.8.

   2XXX: To je problém, který Nokia sama přiznává. Operátoři ji odmítají podporovat a zákazníkům radši vnutí nějakého Samsunga.

   Sám jsem byl svědkem situace, kdy zákazník přišel k operátorovi s požadavkem na Lumii a pracovník obchdou mu ji začal vymlouvat a nutit mu Samsung. Počkal jsem tedy, až mu Samsung přinese, pak jsem se opatrně přitočil a zákazníkovi do ruky strčil svoji Lumii, ať si je porovná.

   Zákazník odcházel s Lumií a pracovník operátora se tvářil jako kyselá prdel. Ale upřímně… dobře mu tak.

   Na druhou stranu je to problém Nokie… Má se víc snažit.

 8. Pro me je Lumie 800 pouzitelna az po upgrade OS na Tango. Konecne umi sdilet internet, vizitky pres sms, ma data counter a statistiky. Nyni mi nic zasadniho nechybi, snad az na tlacitko vyhledavani, ktere spusti Bing pro desktop, to je proste katastrofa. Rychlost systemu a integrace soc. siti je vynikajici.

  • josef (neregistrovaný)

   Nastav si tam nativní Bing s Bing Vision, lépe to hledat nebude, ale aspoň budeš mít po ruce kvalitní QR a BAR code čtečku, překladač nápisů, atd.

  • Zaklinac (neregistrovaný)

   Ze som taky hlupy…kde to mam nastavit? Ten nativny Bing s „okom“…lebo ja to nikde neviem najst. A pritom MS Tag som si stiahol, aj mi to vravi, ze je vstavana do Bing-u, ale nic.

  • Zaklinac (neregistrovaný)

   Dobre, mam to. Treba Nastaveni – Oblast+Jazyk – Jazyk prohlizece a vyhledavani. Tam treba dat Anglictinu (UK).

  • VYKY (neregistrovaný)

   to ZAKLINAC: Děkuji, co já se toho nahledal! Konečně má to tlačítko nějaký smysl. Ale proč to s češtinou spouští desktopový Bing bez ohledu na nastavení to pořád nechápu.

 9. moc si přeji, aby byl nějaký důstojný nástupce lumie 800 s WP8 a podobným designem. Ideální by ale byla úhlopříčka 4″ -něco mezi 800 a 900. Už jsem si na omnii7 zvykl a l800 mi přijde malá..

  • Jasně, ale vzhled je vcelku subjektivní. Osobně jsem měl Omnii 7 a pak jsem si pořídil Lumii 710. Už na Omnii 7 se mi psalo špatně, myslel jsem si, že to bude na L710 horší a ono to kupodivu horší není, ale je to stejně špatné. Přemýšlím nad Dell Venue Pro, i přes všechny jeho nedostatky.

   PS: Omnia 7 se strašně líbila bratrovi, tak jsem mu ji nechal. ;)

  • 2MIMONAUT: Nokia by měla představit telefon s WP8 a 4″ úhlopříčkou. Otázkou je, jak bude vypadat designově. Obávám se ale, že nebude v designu Lumií. Tak by měl vypadat pouze nejvyšší model.

 10. „i přes kontrolu se do Marketplace dostanou příšerné aplikace“

  Koukal se autor někdy autor do Google Play nebo AppStore? :D

  • 2PACIKX: Auto používá vedle WP7 i iOS a Android, takže koukal… ;)

   V Google Play mě to nepřekvapuje. Tam je balastu až k pláči. Ale do Marketplace a AppStore by se to dostat vůbec nemělo.

 11. Andrej (neregistrovaný)

  Ja jsem take velmi spokojeny uzivatel Lumie 710.. Mel jsem i 800, ale tam mi vadil AMOLED… Chci se vas ale optat, byla zminovana propojenost se socialnimi sitemi – ta je sice super – ale me se nezobrazuji prijate zpravy na FB. Vam ano? Pokud jsme online, tak prijde oznameni jako u sms, to je v poradku, ale pokud jsem offline, tak to neprijde a me rozciluje porad poustet aplikaci (ktera je pomala) , jestli neco nahodou neprislo.. Diky za odpoved

  • Přiznám se, že nevím…

   facebook používám minimálně a v telefonu jsem offline.

   Nicméně za začátku jsem byl offline a zprávy z fb mi chodily do konverzace jako SMSky. Ale to byly podle mě zprávy z fb chatu, ne zprávy jako takové. Ty se v telefonu nikde nezobrazují… aspoň myslím.

  • František Šafr (neregistrovaný)

   Pokud mě paměť neklame, tak pokud v telefonu nejste připojeni online, tak Vám do telefonu žádná zpráva z FB nepřijde. Zkoušel jsem být online na mobilu a PC a přišlo mi to jen na PC.

   Co mě dost mrzí je fakt, že interní podpora FB nepodporuje přijaté zprávy, a že se musím dívat přes aplikaci FB, která je pomalá nebo se dívat přes internet, kde mobilní verze FB stále vypadává a hlásí chybu. Doufám, že to v příští aktualizaci opraví, protože nechci stále mít zobrazení „stolní počítač“.

 12. DiamondSVK (neregistrovaný)

  Článok je napisaný dosť objektívne a tiež hlavne pravdivý.Som slovenský uživateľ sám mam Nokiu L800 Black a som veľmi spokojný aj keď neobsahuje slovenčinu (čestina postači uplne) trpia ma iba Xbox Live hry ale to časom prijde na SVK. Mám len jeden pripomienku k tomu notifikačnemu centru (podľa článku a komentárov ho vraj WP nemá) podľa mňa ked si tak vezmete celá ponuka štart je akesi malé notifikačne centrum lebo vždy sa tam zobrazujú novinky a tak podobne.A tiež niektoré aplikacie (napr. Viber) dokažu zobrazovať časť text v Live Tiles a to sa mi zda dosť top a ešte z aktualizaciu WP 7.8 sa bude live tiles dať zvačšiť tym pádom tam budem mať polnohodnotný text ktorý som z messengerom prijal.

  • Zaklinac (neregistrovaný)

   Nepritomnost Xbox Live na Slovensku je dost velky „vopruz“. Sice hry nehram, ale priatelka si nechala cesky region a ponuka jej to naozaj pekne hry. Rovnako slovenski vyvojari sa nejdu pretrhnut (napr. ceska CSOB ma velmi dobre vyzerajucu aplikaciu, na Slovensku nic).

   Inak obaja mame 800, ja bielu, ona ciernu. Moj telefon sa jej velmi pacil, tak som ju vopred upozornil na specifika WP, a myslim, ze dobre, lebo je spokojna. Ale ked mi hovorila, ako ju v Orange od toho telefonu odhovarali, myslel som, ze im tam pojdem nieco povedat. Keby tvrdili, ze WP je specificky a nejde s nim napr prenos cez BT, este pochopim. Ale aby vyslovene klamali, ze je pomaly (!!!), neda sa s nim nic robit atd, tak to je dost podraz.

   Niekde som cital, ze Xbox Live by na Slovensko mal prist v oktobri, nevies co je na tom pravdy?

  • 2DIAMONDSVK: Problem je u apps tretich stran. Treba u rowi nepouzivam Live Tile, ktera zobrazuje notifikace, protoze zlobila. A pak se mi casto stane, ze telefon zapipa a kdyz nestihnu notifikaci v horni liste, tak nevim, co se deje.

   O chybejicich notifikacich na lock screen nemluve. Jsou tam jen ty systemove, coz je malo…

   2ZAKLINAC: Obecne je Nokia a WP7 prodavaci u operatoru hodne pomlouvana a nepravem.

 13. Docela objektivní článek. Měl jsem Samsung Galaxy Gio – Android a nyní Samsung Omnii W. No, vše bylo popsáno již v článku, možná se lišíme jenom v detailech. Závěr je jednoznačný, telefony s Androidem s cenou do 9-10tis jsou opravdu nepoužitelné. Zrovna dneska v práci kolega potřeboval nastavit Samsung Galaxy W ( email a skype ), musel jsem se až smát jak při rolování v menu, otevírání a instalaci telefon lagoval, musel promazat pamět a dokonce resetovat telefon. Na mém telefonu vše minimálně 2x rychlejší a bez lagů a to se prosím jedná o zcela identický kus HW ( jelikož mám Omnii W ). V životě jsem na WP nemusel nic promazávat, kontrolovat paměť, počet aplikací, co kde je spuštěný apod. Kdybych ale se nyní rozhodl pro WP telefon, tak asi Titan, je velikostí akorát :)

  • Naprosty souhlas. Jak co se tyce levnych Androidu, tak rychlosti a stability Windows Phone.

   Za sedm mesicu jsem se nesetkal s zadnym zpomalenim, zamrznutim nebo samovolnym restartem.

   U Androidu bezne. U iOS obcas, ale malo…

  • „tak rychlosti a stability Windows Phone.

   Za sedm mesicu jsem se nesetkal s zadnym zpomalenim, zamrznutim nebo samovolnym restartem.“

   Casto to sice neni,ale tady se s Markem shoduji.

 14. Super článek, souhlasím s ním. Pořídil jsem na léto L710 za pár korun a jsem nadšen (snad kromě výdrže baterie a malé paměti). Jinak pár zmiňovaných nevýhod řeší flash custom ROMky z xda-devu:

  neprogramovatelné tlačítko s lupou (vyhledávání) – customROM a aplikace na přemapování tlačítka

  naprosto nepoužitelný Bing – v customROM jsem si nastavil google

  problémy s Google vyhledávačem v Internet Exploreru – aplikace Google hledání vč. hlasového a je to bez problému

  některé doinstalované aplikace jsou pomalé (rowi, WhatsApp, Foursquare) – na L710 mi všechny tyto aplikace docela lítají, na iP4 jsem třeba WhatsApp rychlejší neměl

  jen 5 naposledy spuštěných aplikací – customROM toto řeší, aktuálně se mi zobrazují snad všechny (limit je tuším 99)

  • Tyto úpravy jsou ok, ale už se tím dostáváme do sféry geeku/technoidů a to je sféra pro běžné lidk bohužel mimo jejich chápání, proto musím tyto nedostatky vnímat jako chyby, ačkoli je lze vcelku snadno vyřešit.

 15. Vyplatí se číst zde každý článek. I já děkuji Zaklínači za jeho návod, jak zlepšit funkčnost HW tlačítka vyhledávání. I když nejraději bych ho úplně deaktivoval. Často se mi aktivuje aniž bych chtěl, stačí jen o něj zavadit.

 16. Ještě se vrátím k vyhledávání jako takovému…

  Pokud chcete opravdu kvalitní vyhledávání, doporučuji aplikaci Central Search. Je naprosto skvělá a plně mi nahradila tlačítko lupy, které už vůbec nepoužívám.

 17. Děkuji všem za pozitivní odezvu na článek ;)

  Zároveň mě těší, že je mezi vámi tolik spokojených uživatelů WP7.

  • Ono jich není až tak tolik, jako že je tohle spíše jediný rybníček:-)

 18. Filip (neregistrovaný)

  Měl jsem možnost si WP osahat a ten systém je skutečně výborný. Nejsem žádný technoid, takže by mě nebavilo věčně něco upravovat jako na androidu. Na vánoce si plánuju udělat radost, tak doufám že Nokia vyrobí něco s designem Lumií, Snapdragonem S4 a HD displayem za přijatelnou cenu. :)

 19. Perfektný článok a taktiež plne súhlasím s článkom.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).