Domů » Články » Lumia 800 a Lumia 900: Půl roku s polykarbonátovými kráskami

Lumia 800 a Lumia 900: Půl roku s polykarbonátovými kráskami

Během posledních šesti měsíců se mi modely Lumia 800 a Lumia 900 staly mobilními pomocnicemi a nyní přichází ten správný čas na ohlédnutí se a zhodnocení po dlouhodobějším používání.

Kdo mě sledujete na Twitteru, zřejmě víte, že zpočátku jsem byl vůči systému Windows Phone velmi skeptický. Verze 7.0 trpěla nedostatkem základních funkcí, asi jako iOS v prvním iPhonu. Tenkrát bych si telefon s tímto systémem rozhodně nekoupil. Nicméně jako dlouholetý uživatel kapesních počítačů s Windows Mobile jsem doufal, že se hoši v Microsoftu pochlapí a posunou svůj nový systém o další level dál, aby se dal používat. A stalo se.


Přišla další verze s označením 7.5 (Mango). S ním dostal Windows Phone několik podstatných vylepšení a stal se z něj velmi dobře použitelný systém, ačkoli stále trpí některými dětskými nemocemi, které budou „vyléčeny“ až s příchodem mobilních osmiček (Apollo). Ty jsou však dost subjektivní a někomu vadí více, někomu méně. Nicméně stejně jako iOS 5 mě přesvědčil k přechodu na iPhone, přesvědčilo mě Mango k vyzkoušení Windows Phone. Pro současné telefony se s uvolněním aktualizace na Windows Phone 8 nepočítá, útěchou bude alespoň aktualizace na verzi 7.8, která některé prvky z Apolla nabídne. Tolik tedy pro upřesnění.

- - - 
Nokia Lumia 800 na oficiálních snímcích

Po recenzi Samsungu Omnia W a vyzkoušení pár dalších modelů s Windows Phone 7.5 jsem v lednu uvítal nabídku otestovat horkou novinku (alespoň na našem trhu) ze stáje finské Nokie, Lumii 800. Společně s kolegou Jirkou Hrmou jsme vybrali modrou variantu a vrhnuli se na testování. Z testování vzešla velká recenze. Telefon jsem používal dál až do příchodu Lumie 900 na český trh a dokonce jsem posléze si koupil i bílou Lumii 800. Horkou novinku, Lumii 900, jsme také dostali na testování a vypustili na světlo světa tentokrát trošku kontroverzní recenzi. Nechtěli jsme opět „papouškovat“ to, co už o devítistovce všichni věděli, navíc jde jen o zvětšenou Lumii 800, tak jsme se text rozhodli pojmout trochu netradičně, abyste se při čtení nenudili.

   
Nokia Lumia 900

Obě recenze měly velmi vysokou čtenost (test Lumie 800 atakuje hranici 80 000 zobrazení a recenze od Radka Hulána dokonce překročila hranici 100 000 přečtení), a hojně jste pod nimi diskutovali, což svědčí o tom, že vás tyto telefony zajímají.

Telefony s Windows Phone 7.5 používám více jak 7 měsíců, a to je podle mě dostatečně dlouhá doba, abych se mohl ohlédnout zpět a zhodnotit systém z pohledu vcelku náročného uživatele. Budu se snažit být objektivní, abych nebyl znovu nařčen z toho, že jsem zaplacen Nokií, což teda opravdu nejsem (ale kdyby Nokia měla zájem, nebudu proti :-) ).

Windows Phone: Moderní, ale zatím ne pro každého

Samotný systém Windows Phone je zvláštní, netradiční, něco co jsme zatím neviděli, ale také uživatelsky přívětivý a dobře použitelný. Říkám narovinu, že to opravdu není systém pro geeky a technické nadšence, to možná až osmičky. Je to záležitost pro běžné lidi, kteří chtějí rychlý a spolehlivý telefon, který jim ale nabídne víc, než běžný „hloupý“ telefon.

Ano, nepodporuje paměťové karty, neumí USB Mass storage, má omezené hardwarové možnosti, multitasking se někomu může zdát divný… těch chyb není málo, ale je pravda, že většina omezuje spíše geeky a technické nadšence, běžní uživatelé výše uvedené až tak řešit nebudou.

Co se mi na Windows Phone nelíbí?

 • jednotné ovládání hlasitosti
 • neprogramovatelné tlačítko s lupou (vyhledávání)
 • naprosto nepoužitelný Bing
 • problémy s Google vyhledávačem v Internet Exploreru
 • některé chybějící aplikace, které znám z jiných systémů
 • některé doinstalované aplikace jsou pomalé (rowi, WhatsApp, Foursquare)
 • i přes kontrolu se do Marketplace dostanou příšerné aplikace
 • systém notifikací – chybí „notifikační centrum“
 • obtížnější odesílání příloh e-mailem (mimo fotek)
 • jen 5 naposledy spuštěných aplikací

A to je v podstatě vše. Vím, není toho málo. Jenže…

 • systém je přehledný, intuitivní, jednoduchý
 • také subjektivně velice líbivý
 • rychlý, stabilní a spolehlivý
 • v základu nabízí vše potřebné
 • je perfektně provázán se sociálními sítěmi
 • má dobře vyřešenou práci s e-maily
 • synchronizace s Hotmailem (Outlook), SkyDrive, Office365 je špičková
 • práce s Office dokumenty je jednoduchá
 • na klávesnici se mi píše lépe než na iPhone 4
 • Live Tiles: práce s nimi je přehledná a návyková
 • s narůstajícím počtem nainstalovaných aplikací se nezpomaluje
 • používáním se „nezanáší“
 • po více jak půl roce mě stále baví

Jak už jsem ale psal mnohokrát – Windows Phone 7.5 vám prostě musí sednout. Nezvyknete si na ně během prvních pár hodin. Neosaháte si je během pár minut v obchodě. Dostanou se vám pod kůži až během prvních pár dnů. A to je možná chyba… spousta lidí systém zavrhne, aniž by si ho pořádně ozkoušeli.

Jak jsem avizoval v úvodu, další vylepšení přijdou až s Windows Phone 8 (přehled novinek). Jádro se změní, nicméně logika a koncepce systému zůstane stejná a nečekejte, že to najednou bude o něčem jiném. Pokud vám Windows Phone 7.5 svou filosofií nevyhovují zřejmě se neskamarádíte ani s Windows Phone 8. Bude to nejspíš stejné jako jinde. Komu neseděl Android 2.3, s 4.0 se to moc nezlepšilo. Komu nesedí iOS 5, s iOS 6 se to také nezlepší.

Lumia 800 a Lumia 900: Finky v ladných tělech

Systém je jedna věc, ale k němu patří i hardware a ten mnohdy prodává víc, než by se mohlo zdát. Nokia se podle mého u Lumie 800 trefila do černého. Design si vyzkoušela na modelu N9 (který vzápětí poslala „k šípku“, což je dle mého velká škoda) a povedlo se. Unibody konstrukce se zaoblenými boky z probarveného polykarbonátu vypadá stylově, zahnutý displej a ostré hrany tuto jedinečnost jen dotváří. A opět to na začátku bylo něco, co jsme ještě neviděli. Pastelové barvy a vzápětí lesklá bílá. Lumie 800 prostě vypadají skvěle i více jak tři čtvrtě roku od uvedení na trh.

- - -


Telefon také dobře padne do ruky, nemá tendenci vyklouznout. Dobře se na něm píše. A pokud vám, nedej bože, upadne na zem, tělo se „jen“ zdeformuje, ale zůstane barevně stejné. V případě rohů, které jsou k deformaci nejnáchylnější, lze újmu „kosmeticky vylepšit“ běžným pilníkem na nehty ;). Bohužel ne u lesklé bílé, ale jen u matných verzí.

- - -

Horší je to s baterií. I když, jak u koho. Nokia nejspíš nezvládá doladit power management, a kdo sledoval a sleduje můj Twitter, ví, že někdy jsem měl s výdrží velké trápení. Na druhou stranu mám kolem sebe pár uživatelů, kterým Lumia 800 vydrží dva dny. Na to já koukal dost závistivým pohledem, protože jeden den byl u mě běžně maximum.

- - -

Co se displeje týče, není špatný. Trendy ale mluví jasně, a ačkoli jsme před lety byli svědky zmenšování mobilů až pod únosnou mez (pamatujete mini Nokie 8210, 8310 nebo Panasonic G55), dnešní doba se ubírá opačným směrem, uživatelé volají po větších displejích a s nimi se tak zvětšují telefony. A Lumia 800 s 3,7“ cílí spíše na běžné uživatele. Proto přišla na scénu Lumia 900.

- - -

Obě dvě dnes shodně koupíte s poměrně bohatou softwarovou výbavou, do které spadá oblíbená, a po několika updatech plně použitelná navigace Nokia Autem. Dále Nokia Mapy, nově synchronizovatelné s vaším účtem u Nokie (dříve Ovi účet). A nespočet dalších aplikací, které jsou v telefonu buď předinstalované, nebo si je můžete stáhnout z Marketplace. Samozřejmě zdarma. Pokud rádi experimentujete, pak si na Nokia Beta Labs můžete stáhnout další zajímavé aplikace, které jsou teprve ve vývoji nebo jsou ve fázi testování.

Lumia 800 díky svým rozměrům a hmotnosti dobře padne do ruky. Do dámské zcela perfektně. Daní za toto pohodlí je však menší displej. Osobně jsem Lumii 800 pár měsíců používal současně s iPhone 4 a ačkoli má Apple menší displej než Lumia 800, můj dojem byl zcela opačný. Postupem času se mi displej Lumia 800 zdál menší a menší, proto jsem velmi netrpělivě vyhlížel příchod Lumie 900.

-  - -

Další vadou na kráse, opět jen pro někoho, je nutnost použít microSIM a pak poněkud zvláštní krytka microUSB konektoru, kterou mnoho uživatelů ohnulo/ulomilo. Nicméně s trendem microSIM karet se do budoucna hodně počítá, takže vám nezbude nic jiného, než se přizpůsobit.


-  -

Ať tak či tak, přes své nepopiratelné vady, Nokia Lumia 800 působí designově velmi vyváženě a nebojím se ji označit za jeden z nejpovedenějších telefonů posledních let. Předsudky v podobě „mrtvého systému“, ztráty zájmu vývojářů… jsou podle mě liché. Běžné uživatele toto bude jen těžko trápit. A tak je Lumia 800 za cenu, za kterou lze dnes sehnat, velmi dobrá koupě.

- - 
Který telefon byste si vybrali vy?

Lumia 900 je v mnoha ohledech pravým opakem a je na ní vidět, že zde design musel ustoupit funkčnosti. Displej s úhlopříčkou 4,3“ je tím pravým důvodem, proč je „devítistovka“ na trhu. Vypadá sice jako Lumia 800, ale už to není ono. Je vetší, těžší, má „rovný displej“, chybí ji krytka microUSB a když se to vezme jako celek, není Lumia 900 špatná, vůbec ne, ale pohlednosti Lumie 800 prostě nedosahuje. Nehledě na barvy. Například modrá Lumia 800 vypadá skvěle, ale stejná modrá Lumia 900 je přímo odporná. Je to můj subjektivní dojem, ale stejně ten rozdíl nechápu.

- - - 
Modrá Lumia 800 má šmrnc

Jenže… je tu ten displej. Ten je dostatečně velký, díky RGB matici oproti Lumii 800 příjemné jemný a jeho barvy jsou tak akorát. Černá je černá a ostatní barvy netrpí přepáleností, které známe od některých asijských konkurentů. Teprve s Lumií 900 a jejím displejem jsem spokojen. Jen musím překousnout onu „designovou nevyváženost“.

Ve všem ostatním je Lumia 900 totožná s Lumií 800. Ano, je tu přední kamerka, ale já osobně považuji videohovory za zvláštní úchylku, takže pro ně efekt nula. Je tu větší baterka, ale v praxi vydrží maximálně o 10 – 15 % víc, což pro mě opět nemá žádný efekt. Takže z mého pohledu je největším rozdílem právě ten displej. Vyváží onen cenový rozdíl? Záleží na osobních preferencích. U mě ano.

- - -

Závěr bude opět lehce kontroverzní. Ptáte se, proč? Protože jsem ochoten Lumie 800 a 900 doporučit ke koupi a to mnozí nepřenesou přes srdce a opět mě označí z „nohsleda“ nebo „trubadúra“, kterého si platí Nokia :-).

A proč bych Lumie doporučil ke koupi?

 • Lumie 800 a 900 jsou designově a konstrukčně velmi povedené a kvalitní
 • Lumia 800 je super do menší ruky
 • Lumia 900 je fajn pro zájemce o větší a kvalitnější displej
 • Windows Phone 7.5 je dobře optimalizovaný a spolehlivý systém
 • na Marketplace jsou kvalitní aplikace, ne že ne…
 • i přes vysokou cenu se dají Lumie pořídit levně (a platí celoevropská záruka)

A i přes chyby, které mi občas pijí krev, s čistým svědomím doporučím telefony s Windows Phone 7.5 dál. Udělal jsem to již několikrát a zpětná vazba od dotyčných (běžní uživatelé) mi dává za pravdu.

Nokia Lumia 800 16GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nokia Lumia 900 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

A hlavně, já nemám problém doporučit i iPhone nebo některý z lepších Androidů (světě div si, i to už jsem párkrát udělal). Záleží na konkrétním uživateli ;). Přiznávám ale, že běžnému uživateli raději doporučím jednodušší, spolehlivější a rychlejší Windows Phone 7.5.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
janac_marek
Anonym
janac_marek

Fajn článok. Málo ľudí si dokáže vymenovať a priznať zápory systému a napriek tomu tvrdiť, že i tak je to pre neho osobne najvyhovujúcejší systém. Jediné s čím nesúhlasím je záver. S odporučením iPhone nemám problém. Istej skupine to odporučiť treba. Ale odporučiť Android? To mi nejak nesedí. Ak niekto chce Android, netreba mu ho odporúčať a chce ho sám. Ak už niekto nevie čo chce, je vysoký predpoklad, že nevie čo je smartphone a chce lacný smartphone. Lacný Android = katastrofa. Dvoch ľudí, čo som od Androidu odhováral (sestra – SE Xperia Ray a kamarátka, nejaký Samsung) už ľutujú.… Číst vice »

Marek Hajn
Anonym
Marek Hajn

Diky ;)

Ja rad doporucim i Android. Jsou lidi, kteri nevedi co by chteli, nemaji zkuesnosti, ale dle toho, co od noveho telefonu ocekavaji, jim Android sedne.

rodney_mckey
Anonym
rodney_mckey

Naprosto s váma souhlasím i když mám jen 710 tak jsem spokojen. Dříve jsem měl Android 2.3 a už bych do něj nikdy nešel.

bkf1
Anonym
bkf1

U Androidu se ale neda rict „mel jsem Android 2.3“ :-) U Androidu je potreba rict „mel jsem telefon ten a ten s verzi firmware takovou a onakou“ ;-)

mberdych
Anonym
mberdych

V zasade souhlasim. Akorat ja bych nedoporucil Lumii, ale spis Radara a nebo Titana. L800 i L900 se opravdu hodne trapi s power managementem. Obe HTC vydrzi na baterii v pohode dyl. Pokud netrvate na navigaci a nebo obetujete 1500 za Navigon, tak radsi HTC nez Nokii. Krome toho je L900 (mel jsem ji 2 tydny) opravdu nepekna briketa a minimalne Titan foti lepe nez obe Lumie. Pripadne bych uvazil Omnii 7 s 16GB, ktera se stale da koupit a to pod 5 tisic.

mceza
Anonym
mceza

Mě HTC nezaujalo designem a téměř rozhodující bylo, že mají odemykací tlačítka navrchu. To nechci. Navíc Nokia ve snaze o udržení se na trhu pracuje na co největším vylepšení (přinesení jinde běžných funkcí) telefonu a tím na SW stránce má nad ostatními mírně navrch.

mberdych
Anonym
mberdych

Souhlasim, ale rozdil v cene to minimalne u L900 nevyvazi.

Jakub Karásek
Anonym
Jakub Karásek

Mne se design HTC libi, mam Titana, moje snoubenka Radara a oba chrochtame nad tim, jak jsou to skvele telefony. Zamykani nahore je pro me plus, kamos ma lumii a na boku na muj vkus az moc tlacitek.

Ale jestli mi neco opravdu vadi, tak to, jak HTC na sve zakazniky kasle, od Nokie vychazi kazdou chvili nejaka super aplikace, na kterou ostatni uzivatele WP z jinych staji nemaji narok. Navigace mi chybi hodne, v tom je HTC se svym Locations hodne pozadu. Dnes bych uz sel asi take do Lumie

mceza
Anonym
mceza

Protože HTC má dost telefonů z Androidem a WP je v podstatě jen o tom, aby měli kompletní pokrytí trhu a základ pro WP8.

Zatímco Nokia musí dát těm telefonům něco navíc – HW dokážou dneska vyrobit všichni stejný, tím se lišit nemůže, OS je od Microsoftu a kdo si zaplatí licenci, ten ho může do telefonu dát – tám se také lišit nemůže. Je proto potřeba vymyslet něco „navíc“, co konkurence nemá.

radospol
Anonym
radospol

osobne by som teraz neodporucil ziadny smart s WP7.5 Ked tam by som odporucil pockat na WP8

Marek Hajn
Anonym
Marek Hajn

2MBERDYCH: HTC samozřejmě nejsou špatné… Jen Nokie jsou víc „designovky“ a na to dost lidí slyší. Nicméně doporučil bych i Titana a Radara. Oba jsou povedené.

2RADOSPOL: No, na druhou stranu, troufám si tvrdit, že třeba lidi jako moje máma naprosto nebudou řešit jestli má telefon WP7.5 nebo WP8, takže není důvod proč nedoporučit.