Lumia 800 a Lumia 900: Půl roku s polykarbonátovými kráskami

Během posledních šesti měsíců se mi modely Lumia 800 a Lumia 900 staly mobilními pomocnicemi a nyní přichází ten správný čas na ohlédnutí se a zhodnocení po dlouhodobějším používání.

Kdo mě sledujete na Twitteru, zřejmě víte, že zpočátku jsem byl vůči systému Windows Phone velmi skeptický. Verze 7.0 trpěla nedostatkem základních funkcí, asi jako iOS v prvním iPhonu. Tenkrát bych si telefon s tímto systémem rozhodně nekoupil. Nicméně jako dlouholetý uživatel kapesních počítačů s Windows Mobile jsem doufal, že se hoši v Microsoftu pochlapí a posunou svůj nový systém o další level dál, aby se dal používat. A stalo se.

Přišla další verze s označením 7.5 (Mango). S ním dostal Windows Phone několik podstatných vylepšení a stal se z něj velmi dobře použitelný systém, ačkoli stále trpí některými dětskými nemocemi, které budou „vyléčeny“ až s příchodem mobilních osmiček (Apollo). Ty jsou však dost subjektivní a někomu vadí více, někomu méně. Nicméně stejně jako iOS 5 mě přesvědčil k přechodu na iPhone, přesvědčilo mě Mango k vyzkoušení Windows Phone. Pro současné telefony se s uvolněním aktualizace na Windows Phone 8 nepočítá, útěchou bude alespoň aktualizace na verzi 7.8, která některé prvky z Apolla nabídne. Tolik tedy pro upřesnění.

- - - 
Nokia Lumia 800 na oficiálních snímcích

Po recenzi Samsungu Omnia W a vyzkoušení pár dalších modelů s Windows Phone 7.5 jsem v lednu uvítal nabídku otestovat horkou novinku (alespoň na našem trhu) ze stáje finské Nokie, Lumii 800. Společně s kolegou Jirkou Hrmou jsme vybrali modrou variantu a vrhnuli se na testování. Z testování vzešla velká recenze. Telefon jsem používal dál až do příchodu Lumie 900 na český trh a dokonce jsem posléze si koupil i bílou Lumii 800. Horkou novinku, Lumii 900, jsme také dostali na testování a vypustili na světlo světa tentokrát trošku kontroverzní recenzi. Nechtěli jsme opět „papouškovat“ to, co už o devítistovce všichni věděli, navíc jde jen o zvětšenou Lumii 800, tak jsme se text rozhodli pojmout trochu netradičně, abyste se při čtení nenudili.

   
Nokia Lumia 900

Obě recenze měly velmi vysokou čtenost (test Lumie 800 atakuje hranici 80 000 zobrazení a recenze od Radka Hulána dokonce překročila hranici 100 000 přečtení), a hojně jste pod nimi diskutovali, což svědčí o tom, že vás tyto telefony zajímají.

Telefony s Windows Phone 7.5 používám více jak 7 měsíců, a to je podle mě dostatečně dlouhá doba, abych se mohl ohlédnout zpět a zhodnotit systém z pohledu vcelku náročného uživatele. Budu se snažit být objektivní, abych nebyl znovu nařčen z toho, že jsem zaplacen Nokií, což teda opravdu nejsem (ale kdyby Nokia měla zájem, nebudu proti :-) ).

Windows Phone: Moderní, ale zatím ne pro každého

Samotný systém Windows Phone je zvláštní, netradiční, něco co jsme zatím neviděli, ale také uživatelsky přívětivý a dobře použitelný. Říkám narovinu, že to opravdu není systém pro geeky a technické nadšence, to možná až osmičky. Je to záležitost pro běžné lidi, kteří chtějí rychlý a spolehlivý telefon, který jim ale nabídne víc, než běžný „hloupý“ telefon.

Ano, nepodporuje paměťové karty, neumí USB Mass storage, má omezené hardwarové možnosti, multitasking se někomu může zdát divný… těch chyb není málo, ale je pravda, že většina omezuje spíše geeky a technické nadšence, běžní uživatelé výše uvedené až tak řešit nebudou.

Co se mi na Windows Phone nelíbí?

 • jednotné ovládání hlasitosti
 • neprogramovatelné tlačítko s lupou (vyhledávání)
 • naprosto nepoužitelný Bing
 • problémy s Google vyhledávačem v Internet Exploreru
 • některé chybějící aplikace, které znám z jiných systémů
 • některé doinstalované aplikace jsou pomalé (rowi, WhatsApp, Foursquare)
 • i přes kontrolu se do Marketplace dostanou příšerné aplikace
 • systém notifikací – chybí „notifikační centrum“
 • obtížnější odesílání příloh e-mailem (mimo fotek)
 • jen 5 naposledy spuštěných aplikací

A to je v podstatě vše. Vím, není toho málo. Jenže…

 • systém je přehledný, intuitivní, jednoduchý
 • také subjektivně velice líbivý
 • rychlý, stabilní a spolehlivý
 • v základu nabízí vše potřebné
 • je perfektně provázán se sociálními sítěmi
 • má dobře vyřešenou práci s e-maily
 • synchronizace s Hotmailem (Outlook), SkyDrive, Office365 je špičková
 • práce s Office dokumenty je jednoduchá
 • na klávesnici se mi píše lépe než na iPhone 4
 • Live Tiles: práce s nimi je přehledná a návyková
 • s narůstajícím počtem nainstalovaných aplikací se nezpomaluje
 • používáním se „nezanáší“
 • po více jak půl roce mě stále baví

Jak už jsem ale psal mnohokrát – Windows Phone 7.5 vám prostě musí sednout. Nezvyknete si na ně během prvních pár hodin. Neosaháte si je během pár minut v obchodě. Dostanou se vám pod kůži až během prvních pár dnů. A to je možná chyba… spousta lidí systém zavrhne, aniž by si ho pořádně ozkoušeli.

Jak jsem avizoval v úvodu, další vylepšení přijdou až s Windows Phone 8 (přehled novinek). Jádro se změní, nicméně logika a koncepce systému zůstane stejná a nečekejte, že to najednou bude o něčem jiném. Pokud vám Windows Phone 7.5 svou filosofií nevyhovují zřejmě se neskamarádíte ani s Windows Phone 8. Bude to nejspíš stejné jako jinde. Komu neseděl Android 2.3, s 4.0 se to moc nezlepšilo. Komu nesedí iOS 5, s iOS 6 se to také nezlepší.

Lumia 800 a Lumia 900: Finky v ladných tělech

Systém je jedna věc, ale k němu patří i hardware a ten mnohdy prodává víc, než by se mohlo zdát. Nokia se podle mého u Lumie 800 trefila do černého. Design si vyzkoušela na modelu N9 (který vzápětí poslala „k šípku“, což je dle mého velká škoda) a povedlo se. Unibody konstrukce se zaoblenými boky z probarveného polykarbonátu vypadá stylově, zahnutý displej a ostré hrany tuto jedinečnost jen dotváří. A opět to na začátku bylo něco, co jsme ještě neviděli. Pastelové barvy a vzápětí lesklá bílá. Lumie 800 prostě vypadají skvěle i více jak tři čtvrtě roku od uvedení na trh.

- - -

Telefon také dobře padne do ruky, nemá tendenci vyklouznout. Dobře se na něm píše. A pokud vám, nedej bože, upadne na zem, tělo se „jen“ zdeformuje, ale zůstane barevně stejné. V případě rohů, které jsou k deformaci nejnáchylnější, lze újmu „kosmeticky vylepšit“ běžným pilníkem na nehty ;). Bohužel ne u lesklé bílé, ale jen u matných verzí.

- - -

Horší je to s baterií. I když, jak u koho. Nokia nejspíš nezvládá doladit power management, a kdo sledoval a sleduje můj Twitter, ví, že někdy jsem měl s výdrží velké trápení. Na druhou stranu mám kolem sebe pár uživatelů, kterým Lumia 800 vydrží dva dny. Na to já koukal dost závistivým pohledem, protože jeden den byl u mě běžně maximum.

- - -

Co se displeje týče, není špatný. Trendy ale mluví jasně, a ačkoli jsme před lety byli svědky zmenšování mobilů až pod únosnou mez (pamatujete mini Nokie 8210, 8310 nebo Panasonic G55), dnešní doba se ubírá opačným směrem, uživatelé volají po větších displejích a s nimi se tak zvětšují telefony. A Lumia 800 s 3,7“ cílí spíše na běžné uživatele. Proto přišla na scénu Lumia 900.

- - -

Obě dvě dnes shodně koupíte s poměrně bohatou softwarovou výbavou, do které spadá oblíbená, a po několika updatech plně použitelná navigace Nokia Autem. Dále Nokia Mapy, nově synchronizovatelné s vaším účtem u Nokie (dříve Ovi účet). A nespočet dalších aplikací, které jsou v telefonu buď předinstalované, nebo si je můžete stáhnout z Marketplace. Samozřejmě zdarma. Pokud rádi experimentujete, pak si na Nokia Beta Labs můžete stáhnout další zajímavé aplikace, které jsou teprve ve vývoji nebo jsou ve fázi testování.

Lumia 800 díky svým rozměrům a hmotnosti dobře padne do ruky. Do dámské zcela perfektně. Daní za toto pohodlí je však menší displej. Osobně jsem Lumii 800 pár měsíců používal současně s iPhone 4 a ačkoli má Apple menší displej než Lumia 800, můj dojem byl zcela opačný. Postupem času se mi displej Lumia 800 zdál menší a menší, proto jsem velmi netrpělivě vyhlížel příchod Lumie 900.

-  - -

Další vadou na kráse, opět jen pro někoho, je nutnost použít microSIM a pak poněkud zvláštní krytka microUSB konektoru, kterou mnoho uživatelů ohnulo/ulomilo. Nicméně s trendem microSIM karet se do budoucna hodně počítá, takže vám nezbude nic jiného, než se přizpůsobit.

-  -

Ať tak či tak, přes své nepopiratelné vady, Nokia Lumia 800 působí designově velmi vyváženě a nebojím se ji označit za jeden z nejpovedenějších telefonů posledních let. Předsudky v podobě „mrtvého systému“, ztráty zájmu vývojářů… jsou podle mě liché. Běžné uživatele toto bude jen těžko trápit. A tak je Lumia 800 za cenu, za kterou lze dnes sehnat, velmi dobrá koupě.

- - 
Který telefon byste si vybrali vy?

Lumia 900 je v mnoha ohledech pravým opakem a je na ní vidět, že zde design musel ustoupit funkčnosti. Displej s úhlopříčkou 4,3“ je tím pravým důvodem, proč je „devítistovka“ na trhu. Vypadá sice jako Lumia 800, ale už to není ono. Je vetší, těžší, má „rovný displej“, chybí ji krytka microUSB a když se to vezme jako celek, není Lumia 900 špatná, vůbec ne, ale pohlednosti Lumie 800 prostě nedosahuje. Nehledě na barvy. Například modrá Lumia 800 vypadá skvěle, ale stejná modrá Lumia 900 je přímo odporná. Je to můj subjektivní dojem, ale stejně ten rozdíl nechápu.

- - - 
Modrá Lumia 800 má šmrnc

Jenže… je tu ten displej. Ten je dostatečně velký, díky RGB matici oproti Lumii 800 příjemné jemný a jeho barvy jsou tak akorát. Černá je černá a ostatní barvy netrpí přepáleností, které známe od některých asijských konkurentů. Teprve s Lumií 900 a jejím displejem jsem spokojen. Jen musím překousnout onu „designovou nevyváženost“.

Ve všem ostatním je Lumia 900 totožná s Lumií 800. Ano, je tu přední kamerka, ale já osobně považuji videohovory za zvláštní úchylku, takže pro ně efekt nula. Je tu větší baterka, ale v praxi vydrží maximálně o 10 – 15 % víc, což pro mě opět nemá žádný efekt. Takže z mého pohledu je největším rozdílem právě ten displej. Vyváží onen cenový rozdíl? Záleží na osobních preferencích. U mě ano.

- - -

Závěr bude opět lehce kontroverzní. Ptáte se, proč? Protože jsem ochoten Lumie 800 a 900 doporučit ke koupi a to mnozí nepřenesou přes srdce a opět mě označí z „nohsleda“ nebo „trubadúra“, kterého si platí Nokia :-).

A proč bych Lumie doporučil ke koupi?

 • Lumie 800 a 900 jsou designově a konstrukčně velmi povedené a kvalitní
 • Lumia 800 je super do menší ruky
 • Lumia 900 je fajn pro zájemce o větší a kvalitnější displej
 • Windows Phone 7.5 je dobře optimalizovaný a spolehlivý systém
 • na Marketplace jsou kvalitní aplikace, ne že ne…
 • i přes vysokou cenu se dají Lumie pořídit levně (a platí celoevropská záruka)

A i přes chyby, které mi občas pijí krev, s čistým svědomím doporučím telefony s Windows Phone 7.5 dál. Udělal jsem to již několikrát a zpětná vazba od dotyčných (běžní uživatelé) mi dává za pravdu.

Nokia Lumia 800 16GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nokia Lumia 900 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

A hlavně, já nemám problém doporučit i iPhone nebo některý z lepších Androidů (světě div si, i to už jsem párkrát udělal). Záleží na konkrétním uživateli ;). Přiznávám ale, že běžnému uživateli raději doporučím jednodušší, spolehlivější a rychlejší Windows Phone 7.5.

Autor článku
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku