Lumia 435 měla být „bezrámečková“: zahraniční recenze prototypu z roku 2014

Server WindowsCentral opět sehnal na recenzi zařízení, které díky reorganizaci Microsoftu v po nástupu ředitele Satya Nadelly v roce 2014 oficiálně nikdy nespatřilo světlo světa. Po smartphonu McLaren a tabletu Nokia 2020 přichází na řadu další zrušený smartphone, který je unikátní hned na první pohled.

Xiaomi Mi Mix jako low-end s Windows Phone?

Recenzované zařízení s kódovým označením „Vela“ údajně mělo nést prodejní název Lumia 435, pod tímto označením ale nakonec přišel o poznání nutnější smartphone s designem Lumie 532. Prototyp může zepředu připomínat smartphony Sharp Aquaos či Xiaomi Mi Mix, a to zejména díky tenkým rámečkům nad displejem a po jeho stranách – výraznější je pouze brada, ale ani ta nijak nebije do očí; HTC či Sony ji umí udělat širší i u současných vlajkových smartphonů. Zrušená Lumia ale už v roce 2014 spadala svými parametry mezi naprosté low-endy.

Displej telefonu měl úhlopříčku 5″ a rozlišení 720 × 1 280 pixelů, podle propočtů WindowsCentral vyplňuje téměř 80 procent čelní plochy, avšak s nastavením černého prostředí by se však toto číslo mohlo zdát ještě větší. V tenkém rámečku nad displejem se nacházel pouze téměř neviditelný sluchátkový reproduktor, selfie kamerka s HD rozlišením našla domov uprostřed brady. Senzorová tlačítka v bradě chybí, byla řešena softwarově.

Rovné boky a podprůměrný hardware

Konstrukce telefonu je typická pro low-endové Lumie – tělo je vsunuto do plastové vaničky, která má navíc přísně rovné boky připomínajícími neúspěšné „androidí“ telefony řady Nokia X. Půdorysné rozměry telefonu jsou 126,7 × 67,78 mm, tloušťka 9,25 mm. V polykarbonátových zádech se nachází výřez na hlavní fotoaparát s rozlišením 5 Mpx, který podle recenze poskytuje odpovídající výstupy v rámci své třídy, oproti reálné Lumii 435 je zde navíc přítomen LED blesk.

Ukázkové fotografie

Energii telefonu dodávala vyměnitelná baterie s kapacitou 1 800 mAh, nabíjení obstarával microUSB port vyvrtaný společně s 3,5mm jackem na do horní strany telefonu. O pohon se staral čipset Qualcomm Snapdragon 200 doplněný o 1 GB RAM a podprůměrné 4GB úložiště, které šlo naštěstí rozšířit paměťovou kartou. Operačním systémem byl Windows Phone 8.1, cena telefonu se měla pohybovat okolo 200 dolarů (dnes asi 4 400 korun bez DPH).

Mohl to být hit?

Redaktoři WindowsCentral u telefonu chválí (s přihlédnutím ke spekulované ceně) kvalitní displej, výbornou výdrž baterie a neotřelý design, který se mohl uchytit. Na opačné straně pak stojí velmi podprůměrný hardware a fakt, že telefon nebyl nikdy poslán do světa.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku