Domů » Bleskovky » Linux bude podporovat zařízení a architekturou ARM

Linux bude podporovat zařízení a architekturou ARM

Linus Torvalds, finský programátor a praotec Linuxu, oznámil zahájení jeho podpory pro zařízení postavená na architektuře ARM. Dokonce už existuje seznam prvních podporovaných produktů, který ale zatím obsahuje pouze několik serverových řešení. 

 

Tento krok by mohl později vést ke snadnějšímu portování ROMek s Androidem, který je na Linuxu postaven, na nová zařízení. Na to si ale budeme muset ještě počkat, protože současné verze operačního sytému od Googlu jsou postavny na starších buildech Linuxu, na které se novinka nevztahuje. Pokud ale půjde vše podle plánu, mohli bychom vidět první zajímavé výsledky tohoto snažení už v průběhu roku 2013.

Zdroj: AndroidAuthority

Miroslav Havlíček

6 komentářů

 1. satai (neregistrovaný)

  Tady si nekdo neudelal domaci ukoly: Linux podporuje ARM uz leta. Predpokladam, ze jde rec o tom, jak je resena podpora 64b ARMu (v8)

  • Rezza (neregistrovaný)

   Ee, nejde o ARM 64, ale skutecne o podporu ARMu v Linuxu. Jen trosku jinak, nez to autor pochopil – a proto ten odstavec o jednodussi portaci. Proste ted je potreba buildit kupu kernelu pro ruzne SoCy, od ted bude stacit v idealnim pripade jeden. Viz [odkaz]

 2. stanislav (neregistrovaný)

  Přesně tak, to je novinka jak noha… A 64bit ARM servery zdejší čtenáře nejspíš také moc netrápí. Hlavní je, že Android bude taky těžit z čtyř a více GB ram.

  • VVelda (neregistrovaný)

   Jj, konečně si člověk bude moct pořídit Android s dostatečnou RAM, aby mu najel launcher. :D :D

 3. Pekna ostuda pro autora vydat takovou zavadejici bleskovku. Je videt, ze nevi, ktera bije :-) Uz zdrojovy clanek je neprosto mimo.

 4. Vindis (neregistrovaný)

  Si říkám, co to je divný článek. Bez ohledu na fakt, že Linux podporuje všemožné procesorové architektury, včetně ARM, tak i bez této informace by mělo být jasné, že Linux na architektuře ARM už dávno existuji. A to nejen v podobě Androidu, ale i v podobě NAS (síťové úložiště).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).