TOPlist

LG Incite 3G: Stylovka s WQVGA displejem, GPS, 3 MPx fotoaparátem a 128 MB RAM

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-Společnost LG představila zbrusu nový komunikátor Incite 3G. Mohlo by se zdát, že se LG při výrobě inspirovalo u Samsungu Omnia, nicméně Incite 3G má o něco přísnější tvary, hardwarově jsou si ale velmi podobní. Na prodej tohoto telefonu má nyní exkluzivitu americký operátor AT&T Wireless, nicméně po novém roce bychom se s ním měli setkat i na evropském trhu (informace o dostupnosti a ceně u nás nyní ověřuji a jakmile budu vědět více, údaje doplním).

Incite 3G působí velice elegantním dojmem; v poslední době vůbec přibývá spousta stylových komunikátorů s Windows Mobile a už asi nadobro odzvonilo dobám, kdy bylo označení Pocket PC synonymem pro velká, těžká a nepříliš líbivá zařízení. Na úkor vzhledu ale výrobci velmi často upouštějí od některých prvků, které jsou pro WM platformu typické, například jde o hardwarová tlačítka, kterých mají nové modely z konkurenční série Touch pramálo, a při pohledu na Incite je jasné, že ani zde to nebude jiné, ba naopak. Pod displejem najdeme pouze dvě klávesy, které slouží pro příjem a ukončení hovoru. Na levé boční straně je pak k dispozici dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a miniUSB konektor, který je krytý speciální záslepkou.

Protější pravá strana nabízí zajímavé rolovací kolečko, které je schopné pracovat ve třech směrech (nahoru, dolů, stisk). Dále je zde tlačítko Power, otvor na paměťové karty microSDHC a klávesa pro spuštění hlasového ovládání, u které půjde nadefinovat akce pro dlouhý i krátký stisk. Postrádám zde spoušť fotoaparátu a marně se snažím najít i otvor pro uložení stylusu; že by opět inspirace u Omnie? Celkové rozměry telefonu jsou 106.9 × 55.1× 13.9 milimetrů, hmotnost včetně baterie je přijatelných 120 gramů.

- -

Tip: Prohlédněte si oficiální prezentaci telefonu včetně 3D modelu

Displej na přední straně disponuje úhlopříčkou 3″ a WQVGA rozlišením (240×400px). Výrobce sice uvádí podporu 262k barev, nicméně kvůli limitům operačního systému bude stejně možné využívat maximálně 65k barevných odstínů. Svižný chod operačního systému Windows Mobile 6.1 zajistí procesor od Qualcommu (MSM7201) s frekvencí 528 MHz. Snad se v tomto případě LG s optimalizací video driverů popere lépe, než HTC, které využívá stejný procesor (respektive celý chipset). K dispozici by rovněž mělo být jednoduché uživatelské prostředí, pomocí kterého by mělo být možné ovládat systém především pomocí prstů. Incite 3G nabídne dnes už standardních 128 MB RAM. Je dobře, že výrobci konečně pochopili, že přijít v dnešní době na trh s komunikátorem osazeným pouze 64 MB RAM by byla sebevražda. Kapacita paměti Flash ROM je 256 MB, poměrnou část si z ní ale ukousne operační systém a pro uživatelská data tak zůstane okolo 70 MB, což není mnoho, ale microSDHC karty případný problém s nedostatkem místa snadno vyřeší.

- -

Hardwarové parametry
OS: Windows Mobile 6.1 Professional (Pocket PC)
Procesor: Qualcomm MSM7201, 528 MHz
Displej: dotykový WQVGA (240×400px), 3 palce, 65k barev, TFT
Paměť: 128 MB RAM, 256 MB ROM, podpora karet microSDHC do kapacity 32 GB
Telefon: čtyřpásmový GSM (GPRS/EDGE třídy 10), třípásmový UMTS/HSDPA
Konektivita: Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0
GPS: ano, Qualcomm, 20 kanálů, podpora A-GPS
Fotoaparát: 3 MPx (2048x1536px), záznam videa v rozlišení 400×240px
Baterie: Li-Ion 1300mAh
Rozměry: 106.9 × 55.1× 13.9 mm
Hmotnost: 120 gramů

Na zadní straně telefonu najdeme objektiv 3 MPx fotoaparátu, který je schopný pořizovat snímky v maximálním rozlišení 2048x1536px. Video včetně zvuku je možné nahrávat v rozlišení 400×240px. Nad displejem pak nechybí malá VGA kamerka pro videohovory a také světlocitlivý senzor, který vám pomůže s automatickou regulací podsvícení displeje. K dispozici je i modul pro příjem FM rádia, který ale nebude fungovat bez připojených sluchátek, která poslouží jako anténa. Součástí čipové sady je rovněž 20 kanálový GPS modul, telefon vám tedy dokáže být nápomocen i na cestách. I když o tom oficiální specifikace mlčí, podle dostupný renderů to vypadá, že telefon nabídne i 3,5mm stereo výstup na sluchátka.

--

Telefonní funkce jsou zastoupeny jak klasickým čtyřpásmovým GSM modulem (GPRS/EDGE), tak také UMTS/HSDPA technologií. Pro přístup do bezdrátových sítí se nabízí integrovaný Wi-Fi 802.11b/g modul a nezapomnělo se ani na Bluetooth ve verzi 2.0 (EDR, A2DP). Dodávaný Li-Ion akumulátor nabídne kapacitu 1300mAh, odhaduji tedy, že by Incite bez problémů měl zvládnout dva dny běžného provozu na jedno nabití.

Zaujalo mě
rychlý procesor
design
WQVGA displej
množství funkcí
 
Bojím se
absence stylusu
množství tlačítek
ovládání výhradně pomocí prstů

Nové LG má rozhodně šanci na úspěch, použitý hardware nabízí velmi dobrý výkon a rovněž displej nepatří k nejhorším, i když VGA rozlišení by mu slušelo mnohem více, stejně jako dvojnásobná hodnota operační paměti RAM. Také se trochu obávám, že skrolovací kolečko nedokáže plně nahradit chybějící kurzorové klávesy a rovněž bych neočekával, že bude uživatelské až tak propracované, že stylus opravdu nebudete potřebovat; v tomto směru jsem možná trochu skeptický, ale přece jenom by se nemělo zapomínat pro jaký způsob ovládání byl systém Windows Mobile navržen. Pokud to výrobce příliš nepřežene s cenou, mohl by být Incite 3G celkem lákavým zařízením.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku