LG Apollo: Windows Mobile 7 a téměř neuvěřitelné hardwarové parametry

 Nejen HTC chystá výkonný komunikátor postavený na systému Windows Mobile 7. Velké plány má v tomto případě také LG, kterému nyní unikly hardwarové parametry modelu s kódovým označením Apollo. Ten by měl být vybavený procesorem Qualcomm Snapdragon s frekvencí 1,3 GHz, kapacitním displejem o úhlopříčce 3,8″ či 1 GB RAM. Ve výbavě najdeme 10 MPx fotoaparát s podporou 720p videa při 30 FPS. LG počítá s uvedením na celosvětový trh, jako první se ale na přelomu srpna/září dočkají v USA, kde jej budou exkluzivně prodávat operátoři Sprint a Verizon.

LG Apollo bude velmi vážným konkurentem pro HTC Obsession a v mnohých ohledech jej překoná. Mám pocit, že výkonnější zařízení se systémem Windows Mobile doposud snad ani nebylo nikde prezentováno, i když ani Apollo se zatím nedočkalo oficiálního představení, takže je možné, že se ještě leccos změní a po premiéře systému Windows Mobile 7 přijdou se svými trháky i další výrobci mobilních zařízení; do té doby totiž platí velmi přísné bezpečnostní podmínky, které mají zabránit předčasným únikům informací právě o nových WM7. Apollo bude postavené na čipové sadě Qualcomm a nabídne nový Snapdragon (QSD8650) s frekvencí 1.3 GHz. Tento procesor bude nejen neskutečně rychlý, ale bez potíží si poradí se záznamem videa v HD rozlišení (720) při 30 FPS (HTC Obsession to bude umět taky, ale jen při 25 FPS).

Kapacitní displej s plnou podporou multidotykového ovládání má mít úhlopříčku 3,8“. V uniklé specifikaci se hovoří o WXGA rozlišení, což je 1280×720 px. Tomu se mi nechce příliš věřit a vůbec si nedovedu představit, jak by se s tím dalo pracovat při takové úhlopříčce, takže bych spíše odhadoval, že se dočkáme klasického WVGA (480×800 px). Královská bude i konektivita a telefonní funkce, přístroj by totiž měl fungovat jak v GSM/UMTS sítích, tak i v CDMA a nabídne tedy datové přenosy přes HSDPA i EVDO. K dispozici bude 1 GB vnitřní paměti ROM a 1 GB RAM + slot na microSDHC karty. 10 MPx fotoaparát dokáže pořizovat snímky v maximálním rozlišení 3648 x 2736 px. Chybět nemá ani přisvětlovací dioda či automatické ostření. O přísun energie se v tomto případě postará Li-Ion baterie s kapacitou 1 400 mAh, u které výrobce slibuje až 7,5 hodiny hovoru, 4,5 hodiny na internetu přes 3G nebo 6,5 hodiny přes Wi-Fi. Video telefon zvládne přehrávat nepřetržitě až 10 hodin a hudbu můžete poslouchat dokonce až 30 hodin.

-
Jak asi budou WM7 vypadat? To ví zatím jen několik málo vyvolených…

Mimochodem, když se tak dívám na uniklé hardwarové parametry LG Apollo a HTC Obsession, nemohu si nevšimnou několika rysů, které mají oba modely společné. A teď nemám ani tak na mysli výkon, ale spíše informační hodnotu některých položek ve specifikaci, díky kterým si můžeme pomalu začít utvářet obrázek o tom, jaké minimální hardwarové parametry budou pro systém Windows Mobile 7 potřeba. Všimněte si například, že ani v jedné z uniklých specifikací nechybí právě detailní informace o výdrži baterie při různých situacích a takový procesor vždy začíná alespoň na frekvenci 1 GHz. Kam tím mířím? Vypadá to, že Microsoft konečně standardizoval minimální požadavky, což by mohlo výrobcům usnadnit vývoj kvalitních aplikací a her a už by se tedy nemělo stávat, že by nějaký titul na něčem fungoval a jinde zase ne. Ono se to tušilo už dříve a s počtem uniklých zařízení se to konečně začíná i potvrzovat, snad nám tedy svítá na lepší zítřky.

Teď už si jen zbývá tipnout, kdy Microsoft novou verzi Windows Mobile 7 představí. Možná se tak stane už za necelý měsíc na Mobile World Congressu v Barceloně (15. – 18. 2.), kde budu také přítomný a můžete se proto těšit na živé zpravodajství. V úvahu dále připadá březnový MIX10, který se bude tradičně konat v Las Vegas 15. – 17. 3.). Do té doby se toho asi více o Windows Mobile nedozvíme. Právě z tohoto důvodu zatím zůstala podoba LG Apollo neodhalena.

Zdroje: WMPowerUser, Engadget

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku