Domů » Bleskovky » Letošní iPhony se potýkají s nízkým zájmem. Dodavatelům součástek klesá cena akcií

Letošní iPhony se potýkají s nízkým zájmem. Dodavatelům součástek klesá cena akcií

V minulém týdnu uvedl asijský server Nikkei, že Apple utlumil výrobu iPhone Xr, neboť o něj není takový zájem, jak se předpokládalo. Nyní se však zdá, že zájem není ani o jeho vybavenější a dražší sourozence.

Dodavateli technologie Face ID klesla cena akcií o 30 %

Servery Bloomberg a Reuters zveřejnily zprávu o tom, že společnost Lumentum Holdings Inc. (hlavní dodavatel technologie Face ID) snížila predikci tržeb a zisku v příštím kvartále, neboť u ní došlo k významnému snížení objednávek od významné technologické firmy. Trh na toto oznámení zareagoval neúprosně, cena akcií Lumentum Holdings Inc. spadla o více než 30 procent.


A podobná situace nastala i u dalších dodavatelů komponent pro Apple – akcie firmy Oclaro klesly o 11 %, Cirrus Logic o 10 %, Qorvo Inc. o 7,3 %, Broadcom o 5,3 %. Klesla i cena akcií samotného Apple, a to o 4,1 %; tržní hodnota Apple se tak stále pohybuje pod hranicí 1 bilionu dolarů, která byla překročena letos v srpnu.

Podle společnosti Longbow se Apple potýká s velkým nezájmem o iPhony na čínském trhu. Reuters tvrdí, že došlo ke snížení objednávek nových iPhonů o 20 – 30 procent, zároveň prý došlo k navýšení výroby iPhone 8, 8 Plus a starších. JP Morgan se obává, že v příštím kvartále můžeme očekávat snížení hrubé marže, zároveň také předvídá, že iPhone Xr se bude na prodejích podílet 39 procenty, přitom ještě nedávno byla předpověď 47 procent.


Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
FantomasMan
Uživatel
FantomasMan

…zároveň prý došlo k navýšení výroby iPhone 8, 8 Plus a starších. 3x hádajme prečo je to asi tak. Dle mého jediná správna odpoveď je nižšia cena u starších modeloch. Apple si už prestrelil cenovú hladinu u nových modeloch iPhone.

Ondra
Anonym
Ondra

Přesně tak,ty nově nasazené ceny jsou přehnané,takže si lidi radši koupí nižší model,ale stále pro ně kvalitní

uni
Uživatel
uni

A nebo jsou potíže dodavatele dodržet kvalitu a objem dodávek, což zpomaluje výrobu, resp. mění složení. Další JPP. Jinými slovy, ví se kulové.

M.K.
Anonym
M.K.

Tím to není, všechny iPhony jsou dostupné bez problémů.

uni
Uživatel
uni

M.K. (neregistrovaný): Téma je příští kvartál.

uni
Uživatel
uni

Ad ceny, no nevím, ve světle toho, že i pitomý Huawei je dnes za 25k, ale i za 40k…

uni
Anonym
uni

Jak můžu tady zuby nehty zastávat Apple a přitom říci takovou kravinu, že dodavatelé nestíhají, nebo že není kvalita! Takovou blbost. Apple je v tomhle nekompromisní, ne jednou oddálil prodej nových zařízení a to jen proto, protože prostě dodavatelé nestíhali, ale oddálil to, nikoliv, že by dodavatelé sami snižovali. Dispaly, baterie, další součástky, ty se dělají na čísla, takové FaceID je už ale hodně náročnější a nedá se jen tak vyrábět dopředu, když vám bude k ničemu, respektivě firmě bude k ničemu, protože to odebírá pouze Apple. Ne všude jsou slibné podmínky pro získání nových telefonů, a mám takového tucha,… Číst vice »

Michal
Anonym
Michal

Za pár let dopadne jako kdysi Nokia. Také si mysleli že na ně nikdy nedojde, ale žádný strom neroste do nebe a lidi nakonec přijdou na to že je to nesmyslně předražené a konkurence nabízí stejný nebo podobný výrobek za podstatně lepší cenu.

uni
Uživatel
uni

Nokia rozhodně nepadla kvůli ceně…

adam
Anonym
adam

Ono se to jednou stane, ale nebude to v dohledné době.. Když máš doma pouze iPhone, tak dejme tomu, ale spousta uživatelů má např. Mac,Iphone, Apple TV, watch… a z tohoto kruhu se odchází špatně – už jsou zaháčkování a bude ještě pár let trvat, než se všeho „zbaví“ – do té doby budou platit ať se jim to libí nebo ne.

uni
Uživatel
uni

Platit? iPhone začíná na 13,5k, tablet 9k (prakticky bez konkurence), sluchátka za 5k prodávají po milionech, mají služby, obsah, nadpoloviční podíl z prodeje SW (i přes defakto desetinový podíl), jejich nositelnost ruinuje trh s hodinkami,…. J, úplná Nokia a sešup… ???
Ale ano, PC mají teď relativně nedostupná… Nicméně, kolik let čteme o „post PC“ éře, pět? Více?

PetrCBR
Uživatel
PetrCBR

je otazka proc by se toho chtel takovy clovek zbavit ?

adam
Anonym
adam

Však píšu, že to v dohledné době nebude.. Uni: né každý kupuje jako ty bazarové telefony. Zákazníci applu chtějí vždy nejnovější model – co chceš ty nikoho nezajímá, kup si nějakou čínu za 500 a neotravuj tu. PetrCBR: jak píšu – je to otázka času, za takové 3-4 roky bude většina aktuálních zařízení zastaralých ( i UNIho vysněný iPhone za 13k ) a při trendu zvyšování cen u applu je otázka, kolik budou nové stroje stát. A nemyslím si, že budou lidé i za těch pár let chtít kupovat x-let staré modely, jelikož za nové se jim takové pálky nebudou… Číst vice »

uni
Uživatel
uni

adam (neregistrovaný): Troubo, iPhone není žádný bazar ani vysněný přístroj, je to běžná nabídka výrobce.
Predikovat, že společnost X jednoho dne lehne je opravdu prozřetelnost. Doufám, že pracuješ jako ekonom, apod., máš talent ? To, že Apple půjde do kopru za 3 roky čteme už minimálně pětiletku, ještě baví?

uni
Anonym
uni

Pokud někdo stojí ve frontě přes storem i několik dní, klidně i v dešti, určitě takový přístroj musí být jeho vysněný, prostě ho chce, jinak by to nedělal a koupil si ho jako zbytek populace, třeba z domu. Dneska si nějak moc protiřečím.

JP23
Uživatel
JP23

Srovnávání s Nokii je důkazem elementární neznalosti celé věci. Chlapec sem zřejmě zabloudil cestou na novinky.cz

lukass71
Uživatel
lukass71

A je to tu!
Apple uz ma pred sebou zas jen par let a potom konec! Aneb dalsi z tehle inteligentu…
“přijdou na to že je to nesmyslně předražené a konkurence nabízí stejný nebo podobný výrobek za podstatně lepší cenu.”
Jinak, kdyz uz si slepy a ignorujes HW, tak aspon SW by ti mohlo dojit, ze je proste jinde a je to prave ten, ktery drzi uzivatele u Applu. Kvalitnim HW je nalaka, ale kvalitnim SW si je drzi.