TOPlist

Letošní iPhony dostanou USB-C namísto Lightningu. Bez omezení to ale údajně nepůjde

iphone 15 unsplash
  • Apple údajně u příštích iPhonů omezí použitelnost běžných USB-C kabelů
  • Rychlé nabíjení a přenos dat prý bude vyžadovat příplatek

Po dlouhém čekání bychom se u letošních jablečných smartphonů měli dočkat nasazení portu USB-C namísto Lightningu. Apple by se této výměně nejspíš bránil dál, ale loňské nařízení Evropské komise a Evropského parlamentu o povinném nasazení USB-C u vybrané spotřební elektroniky tento přechod pravděpodobně uspíšilo. Ne všichni uživatelé příštích iPhonů ale výhody tohoto univerzálního portu pocítí.

Podle informací z čínské sociální sítě Weibo plánuje Apple omezit funkčnost běžných USB-C kabelů pouze na nabíjení, a to pravděpodobně ještě nízkým výkonem. Pro vyšší výkony a další funkce (například rychlý přenos dat) údajně bude zapotřebí zakoupit certifikovaný kabel obsahující speciální čip, u kterého systém iOS ověří, že se jedná o kabel navržený speciálně pro iPhone.iphone usb cNepřehlédněte

Udělej si sám. Na světě je první iPhone s USB-C portem

Podobný systém Apple aplikuje i u současných kabelů Lightning, přičemž ty vyrábí buď sám, nebo certifikovaní výrobci třetích stran. Apple tím brání výrobě padělků, které by teoreticky mohly iPhonům způsobit nějakou újmu. Kromě toho si firma z Cupertina díky poplatkům za certifikaci vylepšuje svoje příjmy.

Pravdivost této spekulace zatím není možné ověřit. U iPadů s USB-C dosud Apple žádné speciální kabely nevyžadoval.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku