TOPlist

Lenovo ThinkPad X1 Nano: hmotnost pod kilo, přesto má výkonné vnitřnosti a obří výdrž

lenovo thinkpad x1 nano hero

Společnost Lenovo včera představila ultralehký notebook, který je ušitý na míru digitálním nomádům. V zavazadle jej takřka neucítíte, přitom při jeho používání nebudete nijak limitováni – výkonu má na rozdávání a s výdrží vás také nezklame.

thinkpad x1 nano 1

Lenovo ThinkPad X1 Nano: 907 gramů plnohodnotného počítače

Nový ThinkPad X1 Nano je demonstrací toho, jaké komponenty je možné „nacpat“ do notebooku s hmotností pod 1 kilogram. Počítač se pyšní hmotností pouze 907 gramů, v jeho nejtlustším místě naměříte jen 13,87 mm. Tyto hodnoty přitom nijak neomezují vnitřní hardwarovou výbavu, ThinkPad X1 Nano se dokonce honosí „nálepkou“ Intel Evo, kterou dostávají pouze počítače splňující přísné podmínky týkající se výdrže, výkonu, rychlého probouzení a rychlého nabíjení.

ThinkPad X1 Nano dostal do výbavy 13,“ displej s 2K rozlišením (2 160 × 1 350 pixelů) na poměru stran 16:10. Zobrazovač může být dotykový nebo nedotykový, v obou případech se pyšní certifikací Dolby Vision a maximálním jasem až 450 nitů. Nad displejem se nachází webkamera, která díky infračervené kamerce podporuje rozpoznání uživatele podle obličeje. Kamerku je možné mechanicky zakrýt. Další možností biometrického přihlášení poskytuje čtečka otisků prstů napravo od touchpadu.

thinkpad x1 nano 2

Počítač pohání procesory Intel Core 11. generace, v nejvyšší konfiguraci až Core i7 s výkonnou mobilní grafickou kartou Intel XE. Paměť RAM může dosahovat kapacity 16 GB, úložiště může tvořit až 1TB SSD. Bezdrátová konektivita je zastoupena Wi-Fi 6, Bluetooth 5 a v některých konfiguracích i LTE. Fyzické spojení se světem zajišťuje sluchátkový jack a dvojice USB-C portů pracujících se specifikací Thunderbolt 4. Těmito porty se zároveň dobíjí 48Whr baterie, která má udržet počítač v provozu až 17,3 hodiny. V reálném používání bez omezování počítejme spíše s deseti hodinami.

Cena a dostupnost

Lenovo ThinkPad X1 Nano půjde do prodeje ve čtvrtém kvartále letošního roku, cena bude začínat na 1 400 USD (asi 32 400 korun bez DPH).

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku