TOPlist

Legendární pořad BBC předpověděl existenci chytrých hodinek už v roce 1987, věděl toho ale mnohem více

Vizualizace chytrých hodinek z 80. let minulého století (ilustrační obrázek)
  • Britská veřejnoprávní stanice BBC vysílala do roku 2003 technologický pořad Tomorrow’s World
  • V něm za 38 let své existence předpověděla řadu technologických milníků, které jsou dnes standardem
  • V některých předpovědích se však, alespoň prozatím, netrefila

O pořadu britské veřejnoprávní televize BBC s názvem Tomorrow’s World (Svět zítřka) patrně většina z nás nikdy neslyšela. Tento pořad, který se zabýval světem moderních technologií, vysílala BBC v letech 1965 až 2003, tedy neuvěřitelných 38 let. Během takto dlouhé doby se pořadu podařila řada poměrně přesných předpovědí toho, co nás v budoucnosti, tedy nyní žhavé současnosti, čeká. Není to ovšem ale tak, že by redaktoři a tvůrci Tomorrow’s World byli bezchybní, občas se také trefili vedle.

Chytré hodinky i oblek regulující tělesnou teplotu

Mezi ty úspěšné předpovědi patří například ty, které se týkaly nositelné elektroniky. Ty se týkaly například hologramů, které budou mít kapesní formát. Těch jsme se zatím v pravém slova smyslu nedočkali, nicméně se zařízeními jako Microsoft HoloLens, Google Glass nebo Apple Vision Pro jsme k hologramům v kapesní podobě blízko.

Chytré hodinky v představách BBC z roku 1987
Chytré hodinky v představách BBC z roku 1987

Redaktoři také zmínili možnost otevřít dveře pomocí otisků prstů, což dnes není problém díky chytrým zámkům, které jsou také cenově relativně dostupné. Příliš vedle nebyl pořad Tomorrow’s World ani v případě přenosné tiskárny, která je schovaná v kufříku. Ačkoli k dokonalosti mají přenosné tiskárny ještě daleko, nejedná se o žádnou futuristickou technologii.

Poměrně překvapivá byla také předpověď, že si s sebou budeme nosit celou kancelář, a to rovnou na zápěstí. Redaktor měl na mysli chytré hodinky, které budou umět komunikovat se světem skrze satelit a mezi jejich funkce bude patřit například sledování televize či telefonování. V kostce se jedná o dnes již standardní chytré hodinky s integrovanou SIM kartou, díky kterým lze komunikovat se světem, vyhledávat informace, poslouchat hudbu či telefonovat.

Kde stále na vyplnění předpovědi čekáme, je případ obleku, který absorbuje tělesnou teplotu a uvolňuje ji do okolí. Tato technologie by nám při současných vedrech jistě přišla vhod, bohužel komerčně dostupná stále není, byť nadšenci zkonstruovali něco podobného tomuto nápadu, přičemž se inspirovali Dunou. I přes tento drobný přešlap je obdivuhodné, jak dobře dokázali technologičtí nadšenci z BBC v minulosti předpovědět, kudy se bude technologický vývoj ubírat. Bude také zajímavé sledovat, zda se někdy v budoucnu vyplní i ostatní jejich předpovědi.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku