Většina uživatelů si s nákupem nového telefonu rovnou pořizuje i další příslušenství pro jeho ochranu. Nejčastěji jsou to ochranné kryty, fólie či tvrzená skla. Zatímco originální kryty nepatří mezi nejlevnější a vesměs příliš neoplývají kreativitou, u těch z Číny si zase nejen počkáte na dodání, ale také nikdy nemáte absolutní jistotu, že dorazí ten správný obal. Alternativu nabízí česká firma Skinzone – ta vám dodá obal nejen na telefon, ale také na notebook či tablet s vlastním potiskem. Kromě toho má v nabídce také ochranné fólie, polepy či tvrzená skla. Jak jejich služby fungují? Vyplatí se? Nejen to se dozvíte v naší recenzi.
Objednání je otázkou několika kliknutí
Na samotných stránkách společnosti Skinzone se zorientujete poměrně snadno. Stačí si zvolit, zda chcete kryt na telefon, skin na širokou škálu zařízení, tvrzené sklo nebo ochrannou fólii. V případě krytu a skinu si ještě musíte zvolit, zda chcete některý předpřipravený motiv z galerie, či si nahrajete motiv vlastní.
V galerii najdete obrovské množství motivů, které potěší zejména mladší publikum. Zvolit si můžete například vlajky, graffiti, přírodní scenérie, jednobarevné motivy nebo zvířata. Sluší se dodat, že kromě tvrzených skel se vše ostatní vyrábí přímo v sídle společnosti v Praze.

Pokud si v galerii žádný motiv nevyberete, můžete si nahrát vlastní. K tomuto kroku jsem se odhodlal i já. V průvodci na webu si nejprve musíte zvolit své zařízení a následně vybrat jeden ze tří typů ochranného pouzdra – skořepinu, odolný kryt nebo knížku. Všechny typy nejsou dostupné pro všechny telefony, takže hodně záleží na tom, jakým chytrým telefonem disponujete. Já jsem se svým Xiaomi Mi A1 neměl příliš na výběr, proto jsem zvolil skořepinu.
Po výběru pouzdra přichází ta zábavnější část, tedy designování vlastní podoby obalu. V této části můžete nahrát svůj vlastní obrázek, který bude zdobit váš obal. Dále máte možnost vlastní vzor doplnit o vlastní text. Vlastní obrázek doporučuji nahrát v co nejlepší kvalitě, aby na výsledném produktu nebyl rozmazaný. Vlastní motiv musí splňovat ještě jednu podmínku, tedy vlézt se do vyznačených linií. Při potvrzování výběru vás na to stránka upozorní, takže jen tak nezapomenete.

Pak už zbývá jen objednat. Ze způsobů doručení máte na výběr tři možnosti, konkrétně odběr na provozovně v Praze, kurýrní službu PPL a Českou poštu. My jsme zvolili tradiční Českou poštu, což nyní před Vánoci není nejlepší nápad. Balík se sice mírně opozdil, obal i s ochrannou fólií nicméně po čtyřech dnech dorazil v pořádku.
Kvalitní kryt za dostupnou cenu
Samotná ochranná skořepina mě svou kvalitou příjemně překvapila. Potisk je na tom dobře s barevností, kryt na první dotyk působí robustně a kvalitně. Otázka je, jak na tom bude s přibývajícím věkem, protože skořepiny z plastu mají občas tendenci odlamovat se v namáhaných částech. Vzhledem k české, nikoli čínské výrobě, je ale pravděpodobné, že se tento neduh nebude u Skinzone vyskytovat.

Na telefonu obal působí velmi dobře, v ruce nepůsobí těžkopádným dojmem, ani výrazně nezvyšuje tloušťku telefonu a nezhoršuje ergonomii. Spodní hrana bohužel trochu při držení řeže, časem se ale snad „obrousí”. Výhodou je, kovové a skleněné telefony v ruce méně kloužou. Pozitivní je také mírný přesah na přední straně, který chrání displej.
Při detailním pohledu to vypadá, že by obal neměl dělat problémy v kombinaci s 3D skly, což je vzácné. Druhým pozitivem je rovněž absence jakéhokoli vzorování na zadní straně, které při delším používání zanechává nepěkné stopy především na kovových telefonech, kterých se prakticky nejde zbavit. Za to rozhodně palec nahoru.

Na druhou stranu jsem skeptický, co se týče ochrany v kritických částech, tedy rozích. Zde mám vážné obavy, že by pád telefon nemusel přežít ve zdraví. Rohy jsou na můj vkus zkrátka příliš exponované, nicméně to se dá také v případě skořepinového typu krytu očekávat. Skinzone Snap Case tak lze doporučit především z estetického hlediska, ale samozřejmě i pro základní ochranu telefonu.
Ochranná fólie je ideální pro odpůrce skla
Ne každý se ztotožní s ideou ochranného skla, které sice telefon ochrání, ale také se velmi snadno rozbije. V takovém případě musíte investovat do skla nového, což se může pěkně prodražit. Alternativou jsou ochranné fólie, které ochrání displej stejně dobře jako skla, přičemž jejich benefit je v nízké tloušťce.

Krycí fólie se aplikuje mokrou metodou, je zde tedy možnost fólii aplikovat znovu, pokud se netrefíte podle svých představ. Sklo takovou možnost nenabízí. V balení najdete vše potřebné – fólii, leštící hadřík, aplikační roztok a samozřejmě také manuál pro případ, že byste s aplikací tápali.
Ochrannou fólii jsme otestovali nejen na Xiaomi Mi A1, ale také na Samsungu Galaxy Note 9, kde jsme využili nejen ochrany displeje, ale také celé zadní strany. Zhruba po 30 hodinách po nanešení zmizely všechny drobné bublinky a o fólii tak téměř nevíte. A co je důležité, displej (a případně i zadní stranu) máte dobře chráněnou proti škrábancům.
Skinzone: příjemná alternativa z českých luhů a hájů
Česká firma Skinzone dělá vše pro to, aby v dnešní době zaujala i náročného zákazníka. Možnost nechat si vyrobit kryt na telefon či skin na elektronické zařízení s vlastním potiskem jistě ocení nejeden fajnšmekr. Jedná se také o skvělý dárek prakticky pro každého, pokud zvolíte ten správný motiv. Skinzone si u svých skel a fólií rovněž dost věří – nabízí na ně doživotní záruku.
Cenově nevychází česká alternativa v porovnání s konkurencí vůbec špatně. Za fólii zaplatíte od 350 korun výše, u tvrzeného skla začínáte na 450 korunách. V případě krytů záleží na typu. Skořepina a knížka vyjde na 490 korun, odolný obal na 790 korun. Výběr zařízení je rovněž široký, od telefonů, přes tablety až po notebooky.