Domů » Články » Krátká reportáž z představení Windows 7, Windows Mobile 6.5 a brandu Windows phone v ČR

Krátká reportáž z představení Windows 7, Windows Mobile 6.5 a brandu Windows phone v ČR

Ve čtvrtek 22. uspořádal Microsoft v Praze tiskovou konferenci při příležitosti uvedení operačního systému Windows 7 a Windows Mobile 6.5 na český trh. Velice mě potěšilo, že právě mobilním Windows zde bylo věnováno opravdu hodně prostoru a k vidění byly i různé zajímavé komunikátory, jako Sony Ericsson Xperia X2 nebo HTC HD2. Pokud vás zajímá, jak to na tiskovce vypadalo a na co nového se můžeme těšit, nahlédněte do článku.

Tisková konference se konala v restauraci/baru Jet Set v Praze a zahájení bylo naplánováno na 16. hodinu. Zhruba hodinu dlouhou prezentaci zahájila Jane Gilson, generální ředitelka Microsoft ČR, která hovořila o novinkách v systému Windows 7 a později ji doplnil také Aleš Holeček, který stojí za samotným uživatelským rozhraním systému (doporučuji si přečíst rozhovor na Živě.cz). Zhruba v polovině času dostaly prostor také mobilní Windows; byl jsem rád, že tomuto systému bylo věnováno stejně času jako stolním Windows. O novinkách ve Windows Mobile 6.5 hovořil Alfredo Patron, který přiletěl přímo z Redmondu. Kromě prezentace nových rysů operačního systému přišla řeč také na nové služby Marketplace a My Phone, bohužel pro Českou republiku budou platit některá omezení, která neumožní plnohodnotné využívání těchto služeb.

- - -

- - -

Služba My Phone totiž například v Americe ve spolupráci s tamními operátory nabízí několik pokročilých/placených funkcí, jako je například vzdálené vymazání paměti zařízení nebo reálné stopování pozice. Těchto placených služeb se ale u nás v dohledné době nedočkáme (pokud vůbec někdy), protože Česká republika je příliš malý stát a do jednání s operátory se v tomhle případě nikomu moc nechce. Tím nijak nechci rýpat do Microsoftu, protože ono najít vhodné řešení se všemi operátory pro tak malý trh jako je ten náš, zkrátka není příliš výhodné ani pro jednu stranu. Naštěstí základní verzi My Phone můžeme v našich luzích a hájích používat bez omezení a kdo ví, třeba se nakonec jednou opravdu dočkáme. Více informací o My Phone si můžete přečíst v tomto článku.

- - -

- - -
Na konferenci bylo možné vyzkoušet rozpoznávání psaného textu na Windows 7 i 3D brýle od nVidie

Podobná je situace i u Marketplace, který zatím v České republice funguje pouze v té základní verzi, ze které lze stahovat a instalovat pouze neplacené programy. Někdy v průběhu příštího roku bychom se měli dočkat spuštění placené verze, ve které by mělo jít platit jak kartou, tak také přímo přes operátora. Původně se očekávalo, že bude placený Marketplace u nás dostupný na začátku příštího roku, podle posledních informací to však vypadá, že se to ještě protáhne.

- - -
HTC HD2 s Toshibou TG01 a HTC Touch Pro2

- - -
SE Xperia X2

Po skončení prezentace obou systému následoval přípitek k uvedení nových systémů a nakrojení dvou velkých dortů. Poté jsem se vrhnul na vyzkoušení některých zařízení, která na tiskovce byla k dispozici. Na připravených pultech byly připraveny nové Omnie od Samsungu, Diamond2, Touch Pro2 a Touch2 od HTC, Xperia X2 od Sony Ericssonu, Gigabyte gSmart S1200 a Nüvifone M20 od Garmin Asus. Na konferenci se objevil také Tomasz Lesniak (HTC Area Manager pro východní Evropu) a další vlivní lidé z HTC, díky kterým si bylo možné osahat také novinku HTC HD2, která oficiálně vystavována nebyla. Opět šlo o předprodukční vzorek, nicméně stabilita a odladěnost mě velmi příjemně překvapila.

- - -

- - -

S klidným svědomým mohu napsat, že HTC HD2 bude výborně odladěný stroj s obrovským výkonem, jen škoda, že jsme na podobné zařízení museli čekat tak dlouho. Velice jsem se těšil i na Xperii X2, která také obsahovala testovací verzi ROM, což bylo to dost znát. Reakce systému nebyly úplně nejrychlejší a několikrát se mi povedlo telefon úplně zaseknout, byl jsem ale ujištěn, že do uvedení na trh budou tyto problémy odstraněny. Koncová cena SE Xperia X2 by se měla pohybovat okolo 15 000,- Kč včetně DPH a dočkat bychom se měli ještě do Vánoc. Modely HD2 a X2 si můžete prohlédnout na přiloženém videu.

Během trvání konference hrála speciální skupina Microsoft band, která byla složena ze zaměstnanců Microsoftu a jednoho člena Sun Microsystems; Microsoft tím chtěl demonstrovat, že se neprání spolupráci s dalšími velkými firmami. Jsem velmi rád, že Microsoft systému Windows Mobile a novému brandu Windows phone věnoval na tiskové konferenci tolik prostoru. S Pavlem Kozou z ce4you.cz jsme se shodli na tom, že to v poslední době s WM a podporou na našem trhu nebylo zcela ideální, ale snad se situace bude postupně zlepšovat. Právě tahle akce by totiž mohla být signálem, že se začíná blýskat na lepší časy a systému Windows Mobile se bude dostávat větší pozornosti.

- -
Při odchodu každý novinář dostal výbavu na zpáteční cestu, originální Windows 7 pivo :-)

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

9 komentářů

 1. pěkný článek
  ta první xperie jede na SPB Mobile Shell 3.5? Se divím že to tam dávaj když dle videa to moc dobře nejelo, ale to se spraví snad.

 2. Ty jo to pivko… To je dobrej joke. Asi maj tradiční český PR managery

 3. Jirko měl si po ruce mít ROM Extractor a ty 3D drivery z X2 nám vykuchat

 4. tslany: Ok, přidávám si tenhle program na flashku jako povinnou výbavu a na příští konferenci zaútočím myslím ale, že o ty drivery v současném stavu zatím není třeba příliš stát.

 5. Jak HTC HD2 tak i X2 od SE na mě udělali docela dojem. Na HD2 mě zaujala rychlos(ale vhledem k procesoru ještě aby to bylo pomalý ). Také se mi líbí velikost displaye na kterou jsem ze svého iPAQ214 zvyklí. U X2 se mi líbí klávesnice a uživatelské rozhraní, se kterým by si ale ještě měli pohrát, aby vychytali plynulost. Každopádně si myslím, že pokud X2 bude obsahovat už dlouho propíraný procesor od Qualcommu s taktem 528MHz, tak podle mého mínění by rozhodně měli jít s cenou tak okolo 12 tisím a né 15 000, protože se bojím, že za tuhle cenu se na X2 bude akorát vytvářet prach na prodejnách a na dražku pujdou spíš HTC.

 6. Nenapadlo vas otocit fotak pri nataceni te X2 ???Myslim ze by to bylo lepsi i by se na to lepe divalo

 7. To by mě zajímalo, kdy s bude prodávat basa s dotykáčem…
  Má někdo ponětí, jaké pivo bylo přelepeno tim W štítkem?

 8. Nějakej Pramen je tam napsáno. A vypadá to, že je sedmi stupňové

 9. xcookx: Za kvalitu fotek se omlouvám, nicméně na tiskovkách je vždycky docela šrumec a pořídit tam nějaké normální snímky je dost problém. Nejen kvůli světelným podmínkám, ale prostě furt je to tam v pohybu, takže ač jsem se snažil, nevyšlo to úplně ideálně.
  Error_404: Na štítku je napsáno, že to pivo je z Broumovského pivovaru

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).