Domů » Bleskovky » Král mezi displeji: iPhone 7 má podle testů nejlepší LCD současnosti

Král mezi displeji: iPhone 7 má podle testů nejlepší LCD současnosti

Podle slov kalifornské společnosti Apple má iPhone 7 vůbec nejlepší displej, jaký se kdy objevil v chytrém telefonu. Tato slova nyní potvrzuje i nezávislý expert Dr. Raymond M. Soniera ze společnosti DisplayMate, který obrazovku nového iPhonu podrobil náročným testům.

Displej iPhonu 7 přináší ohromující vylepšení a ve srovnání s iPhonem 6 je navíc mnohem kvalitnější, než jakýkoliv jiný LCD displej, jaký jsme kdy testovali“ uvádí DisplayMate v souhrnném hodnocení.

displaymate-iphone-7-display

Vysoký jas a výborná viditelnost za světla

Za výborným hodnocením stojí údajně vysoký jas a věrné podání barev. Ač společnost Apple v technických parametrech uvádí, že jas displeje iPhonu 7 může dosáhnout maximální hodnoty 625 nitů, DisplayMate zjistil, že iPhone dokáže v automatickém režimu svítit o úctyhodné hodnotě 705 nitů. To znamená, že je displej velice dobře viditelný i na sluníčku.

Rekordmanem v této oblasti je Samsung Galaxy Note7, který dokáže krátkodobě rozzářit obrazovku na 1048 nitů. Displej iPhonu 7, stejně jako ostatní LCD displeje, ztrácel body za jas a věrnost barev pouze při pohledu z ostrého úhlu – v této oblasti opět excelují spíše kvalitní OLED panely.

Dobře je na tom jablečný telefon i z pohledu odrazivosti. Studie společnosti DisplayMate uvádí, že odrazivost iPhonu 7 je pouhých 4,4 %, což je na poli mobilních telefonů vynikající hodnota. Na prvním místě si lebedí 9,7palcový iPad Pro, jemuž byla naměřena odrazivost 1,7 %.

Perfektní věrnost barev

Zajímavostí je, že nový iPhone 7 je teprve třetím telefonem na světě, jehož displej nabízí širší barevný prostor DCI-P3, jenž je ve světě profesionálního videa považován za standard. Prvním takovým telefonem byl model LG G5, ale jak testy prokázaly, jednalo se spíše o marketing a sliby společnosti LG. Po boku iPhonu 7 dokáže širší škálu odstínů zobrazovat pouze již zmíněný Galaxy Note7. iPhone navíc umí v mžiku přepínat mezi spektry P3 a SRGB podle toho, jaký obsah se aktuálně na displeji zobrazuje.

apple-iphone-7-display1

V neposlední řadě iPhone exceluje i v kontrastu – podání černé barvy je údajně vůbec to nejlepší, jakého lze u LCD displeje dosáhnout. Bohužel zde začíná společnost Apple pomalu pociťovat limity LCD displejů, které se v některých aspektech nedají srovnávat s panely OLED, jež ve velké míře používá konkurenční společnost Samsung.

Je budoucnost v OLED?

V celém testu společnost DisplayMate nešetří slovy a displej nového iPhonu jen chválí, jedním dechem ale dodává, že „OLED displeje mají oproti LCD řadu výhod – mohou být tenčí, lehčí, s tenčími rámečky, a jak Samsung dokázal, mohou se i ohýbat“. Kromě toho mají OLED panely i perfektní dobu odezvy a mnohem lepší pozorovací úhly.

Bude proto zajímavé sledovat, zda se společnost Apple bude i v následujících letech držet starých dobrých a kvalitních LCD nebo dojde ke změně a sáhne po OLED technologii, stejně jako to udělala u chytrých hodinek Apple Watch.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
117 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments