Domů » Bleskovky » Kov, sklo nebo snad plast? Zajímá nás váš oblíbený materiál zadního krytu

Kov, sklo nebo snad plast? Zajímá nás váš oblíbený materiál zadního krytu

Chytré telefony, jako každý jiný předmět, jsou vyrobeny z určitých materiálů. Za dlouhá léta, co velké společnosti smartphony vyrábí, jsme si zvykli na různé materiály, které firmy používají. V levnějších přístrojích najdeme nejčastěji plast, ve střední třídě je to pro změnu plast s honosným názvem a u nejvybavenějších modelů je to poté sklo či kov.

Realme GT 5G recenze clanek
Realme GT se sázka na veganskou kůži povedla

Občas ale výrobci umí překvapit a jako materiál pro zadní kryt použijí něco méně obvyklého, jako například keramiku či kůži. Příležitostně můžeme vidět i pokusy levnějších telefonů napodobit dražší materiály, přičemž někdy se to velmi podaří, jako třeba u chytrého telefonu Poco M3, který má sice plastová záda, ale dělá mu čest textura připomínající kůži.

Jaký materiál zad u chytrého telefonu preferujete?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

V redakci se na nejvhodnějším materiálu pro záda telefonu neshodneme. Někteří z nás preferují tradiční sklo, jiní nedají dopustit na kov, ale jsou mezi námi i takoví, které neurazí ani poctivý kus polykarbonátu. Nás nicméně zajímá, jak to máte vy, naši čtenáři? Hlasujte v anketě nebo nám napište do komentářů.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

25 komentářů

 1. Bohužel mám sklo (S10), ale preferuji kůži. Příjemný materiál, který nepotřebuje další obal. Plast je taky fajn, u Lumií mi vyhovoval. Hliník též není k zahození, pokud nemá měkkou povrchovku, která se hned poškrábe.

 2. Plast s nějakou strukturou povrchu, aby nechytal otisky. Lehký a levný.

 3. Odolný polykarbonát a zarovnaný s modulem fotoaparátu s odpovídající kapacitou akumulátoru. Třeba teď to nové reálné něco Explorer.

 4. Hodně se mi líbí kůže, časem získává patinu a není třeba dalších obalů.
  Bohužel nabídka telefonů s tímto materiálem je takřka mizivá nebo spadá do horních vrstev, tak se musím spokojit s kovem.

 5. Cokoliv mimo kůži.Nevisím jediný důvod proč mít v21.století cokoliv z mrtvého zvířete.Navíc dnešní materiály jsou ve všech ohledech lepší než přirodní kůže.

  • Tak pokud by se kožené výrobky dělali ze zvířat, které se stejně sežerou, nevidím v tom problém.

  • Zvířat se ,,žere,, čím dál tím méně. I v našem Pepikově s hnusným buřtem a lahváčem…

  • Nicméně nemění to nic na tom, že když už to zvíře umře, tak by se mohlo využít na maximum, co myslíš?

  • jsem 30 let vegetarian a zvířata, a s kůží u kterých je kůže vedlejší produkt při chovu zvířete (kráva, prase) tak s tím vážně nemám problém.
   A Norkový kožich, případně krokodýlí peněženku nemám.

 6. Kov. Uhlíková vlákna v původní barvě. Ale i hliník nebo hořčíkové slitiny.

 7. nedá se říct, jaký typ bych preferoval…záleží na Applu, který materiál tam dá… :-D

 8. Už od Lumie 950 si na každý mobil kupujem drevený kryt

 9. U mě to jasně vede satén. Mám rád hebký materiály. Rád se do nich oblékám.

 10. Cokoliv v matném provedení,jen né SKLO

 11. U mne zůstává top konstrukce LG V10 – kombinace ocelových boků a měkká plastová záda.

  • Mně přijde, že jen redaktoři webu o mobilech se nám snaží vnutit, že sklo je premium a plast šunt. I tady. Sklo lidi preferují, na kov nedají dopustit a plast co? Neurazí. Přitom v hlasování jednoznačně vyhrává plast.
   Protože narozdíl od skla neklouže a nerozbije se při prvním pádu. Narozdíl od kovu dovolí bezdrátové nabíjení a nevede tak dobře teplo, takže telefony fungují i v zimě (pochopí zejména ti, co žijí v severních zemích, kde je v zimě zima. Kovový telefon prostě v -15°C nefunguje. Po roce, dvou ani v 5°C).
   A pokud je to kvalitní plast a má dobrou povrchovou úpravu, tak i dobře vypadá.

 12. Nějaký kov. Sklo je to nejhorší, co se na záda telefonů může dát. Jako by nestačilo, že už je ze skla i displej.
  Každopádně telefon vždy dávám do obalu. Aktuálně mám kryt se dřevěnými zády. Vypadá to hodně dobře a chrání to telefon taky suprově. Nebýt ho, tak už mám o telefon míň, jelikož jednou mi vypadnul z kapsy zrovna v době, kdy jsem zavíral dveře od auta a přivřel jsem ho. Tak to odneslo jenom krycí sklo.

  • kov je nahouby pro bezdrátové dobíjení, pro NFC a antény mobilu, za mě plast nebo keramika a nejlíp oddělávací a mobil pak s uživatelsky vyměnitelnou baterii…

 13. Je mi to jedno, stejně okamžitě dávám na telefon obal.

  • Něco co neklouže z ruky. I když je to možná jedno a tohle je pak důležitý akorát u krytu, kterej tam vždycky jde.

  • A tom to je. Telefony jsou hezké max tak na obrázcích, protože všichni jej plácnou do nevkusného krytu.

 14. mám rád pogumovaný povrch, nebo alespoň nějakou texturu z nějakého měkčeného materiálu, která brání klouzání. Jsou plasty (ano, myslím tebe Samsungu!) které na suchých rukou kloužou snadno jak polyesterové oblečení na klouzačce, tj. jakože fakt hodně.

  Měkký povrch mívaly asi nějaké Nexusy nebo S5 neo, který mi z ruky nikdy nesjel ani nevypadl a to jsem ho nikdy neměl v ochranném obalu. Teď všechno tak hezky vypadá a klouže jak čert.

 15. No bohužel většinou není na výběr, co člověk preferuje a co si může koupit. Já bych taky raději mobil bez skleněných zad, bez průstřelu a aby byl relativně malej, ale když jsem kupoval svůj poslední, tak jsem si rozhodně nemohl vybírat, jaký bude mít záda. Chtěl jsem mobil od Samsungu, chtěl jsem „vlajku“ a jediné, co jsem mohl zvolit byla S10e – skleněná záda, průstřel v displeji, ale „vlajka“ to byla a velikostně stejná jako předchozí S7, až budu vybírat příště, tak asi budu moct splnit jen tu „vlajku“, ale kdo ví, přední kamera a čidla budou pod displejem, třeba bude i na výběr v materiálu zad, resp. i teď nemá nejmenší vlajka S21 na zádech sklo, ale plast… takže budu mít problém asi jen s velikostí…

 16. Je mi to úplně buřt, když to půjde lehce vyměnit, třeba jako u Samsungu S5, který měl odnímatelný kryt, vyměňovací baterii a voděodolnost. Takže vlastně mám dnes smůlu…. No co naplat, pokrok nezastavíš!

 17. U mě G8 power, je to leský plast, patrně polykarbonát.
  Vyhovuje, jemná textura je pěkná a ani po roce žádný škrabanec

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).