Domů » Články » Kouzla s Operou Mini na Windows Mobile (Esmertec Java)

Kouzla s Operou Mini na Windows Mobile (Esmertec Java)

-Opera Mini ve své poslední verzi je výborným internetovým prohlížečem. Používám ji na cestách, v terénu a považuji ji za velice dobré řešení pro zobrazování internetových stránek na mobilních zařízeních všeobecně. Opera Mini 4 je prohlížeč využívající technologie JAVA, a jak jistě víte, podpora Javy není u Windows Mobile zrovna nejlepší; Opera Mini ale většinou funguje korektně i na standardních emulátorech. Ne všechny ale podporují zobrazení ve fullscreenu a při připojování na internet jste navíc často rušení bezpečnostní hláškou žádající potvrzení připojení.

Ve většině dnes dostupných komunikátorů a smartphone telefonů najdeme emulátor Javy s názvem Esmertec Jbed od stejnojmenné společnosti. Ten ve svých prvních verzích příliš mnoho komfortu nenabízel. U Pocket PC například nefungovalo posouvání displeje pomocí prstu/stylusu, což jsem několikrát zdůrazňoval v recenzích. S příchodem novějších verzí se však funkce emulátoru podstatně zlepšily.

Fullscreen zobrazení
Pro pohodlné prohlížení internetových stránek je velice výhodné přepnout Operu Mini do celoobrazovkového režimu, to ale starší verze Esmertec manageru neuměly. Z vlastní zkušenosti doporučuji stáhnout build označený jako 20070802.2.1, který podporuje spuštění midletu v režimu přes celou obrazovku. Tento build si můžete stáhnout například z xda-developers.com (je vyžadována registrace). Tato verze je bohužel určena jen pro Pocket PC. Majitelé smartphone telefonů a zájemci o jiné verze emulátorů Javy mohou nahlédnout rovněž do tohoto vlákna, ve kterém naleznete přehled nejlepších emulátorů Javy, a to včetně těch, které podporují JAVU 3D.

-
Esmertec Jbed manager

Poznámka: Esmertec Java verze 20070802.2.1 trpí drobnou chybou, při spuštění Opery Mini se jednoduše ukončí, spadne. Vinu na tom má nastavení Regional settings (Start/Nastavení/Systém/Místní nastavení), které pokud není nastaveno na Anglicky, způsobuje občas pád aplikace. Řešení jsou dvě, buď mít natrvalo nastavené prostředí na Anglicky (pozor, neplést s lokalizací, na to samozřejmě nemá vliv), nebo to lze obejít vytvoření vlastního zástupce midletu, což si popíšeme níže.

Deaktivace bezpečnostní hlášky při připojování na internet
Pokud používáte právě doporučovaný Esmertec Jbed manager a neustále vás při spouštění Opery Mini otravuje hláška, která se objeví v případě, kdy se midlet pokusí připojit na internet, ukážeme si jednoduchý trik, jak ji vypnout. Tento tweak bohužel funguje pouze na emulátoru Esmertec Jbed, u jiných (Delta MIDP, Tao Intent…) ne.

- -
Otravné bezpečnostní hlášky

Celý fígl spočívá v editaci souboru s nastavením zabezpečení, který Esmertec Jbed emulátor využívá. Ještě nedávno bylo nutné provádět editaci v HEX editoru, nyní už je k dispozici samostatná patchovací utilita.
Upozornění: Tímto postupem dochází ke snížení zabezpečení systému, veškeré zde publikované kroky tedy provádíte na vlastní nebezpečí a server SmartMania.cz ani autor návodu nenesou odpovědnost za případné škody, které mohou zásahem vzniknout.

Postup je následující:
1) Stáhněte si tento patchovací soubor EsmertecSecurityFix.zip a rozbalte jej. V nové složce EsmertecSecurityFix naleznete soubor Fix.exe.

2) Na vašem PC jděte do adresáře /Windows/appdb/ a zde uvidíte soubor s názvem selector.utf. Ten zkopírujte do vašeho PC do stejného adresáře, ve kterém máte soubor Fix.exe.

3) Spusťte patchovací program Fix.exe (okno jen problikne). Vytvoří se nový soubor selector.utf a původní se přejmenuje na selector.bak.utf (záloha).

4) Patchnutý soubor selector.utf nahrajte zpět do PPC do původního umístění (přepište originální soubor).

5) Hotovo, nyní se vám již při připojování na internet přes Operu Mini / Esmertec Jbed manager nebude zobrazovat žádná bezpečnostní hláška.

Vytvoření přímého zástupce pro Operu Mini
Pokud chcete spouštět Operu Mini nebo kterýkoliv jiný midlet, je vždy nutné nejprve spustit samotný emulátor, a teprve v něm vybrat požadovanou aplikaci. U Esmertec Jbed manageru je ale možné vytvořit si vlastního zástupce pro každý midlet, kterého si pak můžete umístit například do nabídky Programy nebo přímo do Start Menu.

1) Pro vytvoření zástupce můžete použít například lnk soubor Esmertec Jbed.lnk, který najdete v adresáři /Windows/Start Menu/Programs. Zástupce si zkopírujte do PC a otevřete například v Notepadu nebo PSPadu.

2) V souboru naleznete následující text: 19#“\Windows\jbed.exe“

3) Text upravíme na nový: 19#“\Windows\jbed.exe“ -run s1_

4) Všimněte si, že za samotný exe soubor přibyl parametr, který určuje právě to, který midlet se má v emulátoru automaticky spustit. Pokud jste v Esmertecu předtím žádný jiný než Operu Mini nainstalovaný neměli, bude číslo opera právě s0_. Pokud byla Opera Mini nainstalována například jako třetí midlet v pořadí, přidáte do parametru s2_.

5) Soubor lnk uložíme pod novým názvem, tedy například Opera Mini.lnk a nakopírujeme zpět do Pocket PC (nabídka Programy, Start Menu…).

- -
Opera Mini 4 v akci (Esmertec Jbed manager)

Je možné, že některé tweaky budou fungovat i u jiných emulátorů, nicméně já jsem je testoval pouze s Esmertec Jbed managerem, který je podle mého názoru pro práci s Operou Mini 4 nejlepší. Podporuje fullscreen zobrazení, vytvoření přímého zástupce a lze u něj vypnout i otravnou bezpečnostní hlášku.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

19 komentářů

  1. Odinstaluj midlet a zkus ho po patchnuti nahrat znova. Respektive nahod cistej Jbed Esmertec, patchni ho a az pak instaluj Operu Mini.

  2. Jiříku díky za návod.Uch to funguje.Ahoj Olda

  3. Klasická Opera Mobile je samozřejmě lepší, ale nelze s ní využívat datový tarif Web´n´Walk od T-Mobilu, který nabízí za parádní cenu internetové mobilní připojení právě přes Operu Mini, a ne každému se chce platit si neomezený datový tarif, a tak je připojení přes Operu Mini ideálním řešením na browsení na cestách.
    Já třeba pro přístup na internet z notebooku využívám O2 CDMA, ale booka s sebou všude netáham, a tak je pro mě Opera Mini v telefonu ideálním zdrojem informací.

  4. Jasne, jede to na WM5 i WM6, primo v navodu jsou i videt screeny z WM6

  5. Na TyTNu mi to funguje takhle:
    28#“\Windows\jbed.exe“ -run „s0_“
    Nemám tam žádnou jinou JAVA aplikaci. A ještě jedna rada na závěr: dávejte za řádek linku v zástupci jeden volný řádek, nevím jesli všude, ale někde mi to bez toho nevzalo.

  6. Ahoj, a co tohle an TyTN II?
    50#“Windowsjbed.exe“ -DFile.maxStorageSize=20M
    Mimochodem jde full screen taky nějak vypnout? E JBed.
    Díky za pomoc, mějte se!

  7. Tak problém s fullscreenem je už vyřešen – po reinstalaci mi om4 chodí i pod Jeodekem, který prostě fs není .
    Ale zastupci mi pořád nechodí :( u mě to vypadá takhle:
    21#“\Windows\jeodek.exe“
    … říkal jsem si, že to bude pohoda, ale zkouším přidávat všechno možné ale pokaždé naběhne emulátor JAVY a před spuštěním aplikace vyskočí chybová hláška: „Could not find MIDlet suite s0_“.
    Nemáte s tím někdo zkušenosti??? Díky!

  8. Problem solved, omluvám se za spam. Pro anonyma přede mnou, který má možná podobný problém:
    Na TYTNII mi to v Jeodeku chodí přímo pod:
    21#“\Windows\jeodek.exe“ -run s1_
    A v čem je finta? Mám tam jen dvě aplikace, ale nevím proč mi to chodí pouze když zadám s1 nebo s3 s0 háže chybu a s2 taky… už jsem taky házel flintu do žita po hodině bezvýsledného zkoušení všech možných kombinací a na tohle jsem přišel úplnou náhodou díky jedné vnější aplikaci . Nechápu proč a pokud mi to někdo osvětlí, budu mu vděčen. Ale zkus to, snad Ti to pomůže ;)

  9. Tak já tam tensoubor na Cruisovi mám (taky jsem ho nejdřív neviděl, byl až poslední) ale stejně mi to nefunguje. Porád vyskakujou ty hlášky. :(

  10. diky, jsem rad ze vam to jede

  11. A jak mám asi ten Java manager odinstalovat a nainstalovat, když je na Cruisovi součástí ROM? :(

  12. strojvudce: tady se ale mysli odinstalovat ten druhy manager (tedy ten, co tady linkuji na xda-dev), ne ten puvodni, co tam je od vyrobce.

  13. Hmm, takže na Cruisovi porád nic. :(

  14. Diky za vyborne rady.Vse vyse posane jsem udelal a bez problemu i to funguje. Nicmene v samotne Opere Mini 4 mi nefunguje funkce kurzoru a tlacitkovy ovladac nahoru/dolu/vlevo/vpravo. Ten vysek s kurzorem se mi obcas objevi (velmi zridka), nicmene s nim nemuzu pohybovat po strance, protoze tlacitka pro ovladani kurzoru nefunguji. Ty tlacitka nefunguji ani pri pohybu v menu. Funguji mi jen soft keys. Mam presne ten isty problem. HTC Raphael.HELP

  15. Prosím o pomoc..Nainstaloval jsrm si Operu mini do svého pda ipaq 1940,Opera se nainstalovala použil jsem MiniOperaV3.cab a do Windows jsem zkopíroval Phone.dll a Sms.dll přesto stále Opera hlásí chybu. Mám HP Ipaq 1940 a je to WM 2003. Moc děkuji za radu.

  16. amour: Je možné, že se starou verzí WM(2003) už to prostě není úplně kompatibilní…

  17. Takže všichni co mají starší pda a chtějí používat Operu Mini.
    WM 2003 a tak.. Vygooglovat a stáhnout Javu a to to je zásadní:
    IBM 9 Java Emulator v6.1.1 nainstalovat do PDA,otevřít IBM Javu a napsat do řádku adresu fungující Opery Mini :
    [odkaz]
    A JE TO….Naprosto funguje!!!!

  18. zkuste tohle [odkaz]
    je to jbeduz s predistalovanou operou 4.1 zadna otravna hlaska primo ikona ve start menu
    IT SO ROCKS!
    jinak je to na tomto foru prvni prispevek dole jsou odkazy
    [odkaz]

  19. Pokud by nekdo chtel aby ten odkaz mel i ikonu u opery, tak u me to udela nasledujici radek:
    44#\Windows\jbed.exe -run s16_?\Windows\oemicons.dll,-129
    Je to priklad z meho telefonu (HTC Kaiser), u Vas to muze byt samozrejme jinak. Jedine co jsem zmenil je to posledni cislo ze -121 na -129.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).