TOPlist

Kontroverze kolem Applu neutichá. Proti skenování fotek se postavil německý poslanec

privacy matters apple ad

S plánem spustit skenování fotografií uložených na iCloud za účelem hledání dětské pornografie si Apple zadělal na pořádný problém. Uživatelé jeho záměry příliš nepochopili a v chystaném skenování vidí spíše možný prostor pro zneužití než předpokládané benefity. K záměru Applu se už vyjádřili také zahraniční politici.

Konkrétně proti Applu vystoupil německý poslanec za FDP Manuel Höferlin. Ten je zároveň členem výboru pro agendu digitalizace, díky čemuž tato záležitost spadá do jeho záběru. Höferlin neváhal a odeslal generálnímu řediteli Applu Timu Cookovi dvoustránkový otevřený dopis, ve kterém svůj postoj vysvětluje.

Höferlin na začátku oceňuje snahu Applu bojovat proti zneužívání a týrání dětí, nicméně se domnívá, že způsob, který zvolil Apple, není příliš vhodný. Podle Höferlina totiž skenování fotografií porušuje jeden z nejdůležitějších principů moderní společnosti – bezpečnou a soukromou komunikaci.

 

iphone 13 9to5mac
Skenování fotografií by mohlo přijít zároveň s iPhonem 13

Německý poslanec nazval přístup Applu doslova jako „největší otevření hrází bezpečné komunikace od vzniku internetu“. Ačkoli skenování fotografií a hledání shody s databází pomocí hashů nikterak nesleduje jakoukoli komunikaci uživatelů, Höferlin namítá, že samotná její přítomnost otřese důvěrou uživatelů v soukromí jejich konverzací.

Německý politik slibům Applu nevěří

I přesto, že viceprezident pro softwarové inženýrství Craig Federighi přiznal, že kolem metody skenování fotografií na iCloudu vznikla spousta nedorozumění, stále se Applu nepodařilo uživatele přesvědčit, že odolá tlaku některých politických reprezentací, které by mohly tuto technologii využít k represivním opatřením.

icloud
Přes stupňující se kritiku Apple stále plánuje spuštění skenování fotografií v tomto roce

Z toho má strach také Höferlin. Podle něj nelze ujištěním Applu dostatečně věřit, neboť politici z různých zemí světa prý budou na giganta z Cupertina vyvíjet neustálý tlak, aby skenování fotografií využil i jiným než původně zamýšleným způsobem. Přes všechnu kritiku plánuje Apple spustit skenování fotografií v rámci aplikace Zprávy ještě tento rok.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku