Domů » Bleskovky » Konkurence pro Google Play? Huawei, Xiaomi a Oppo spojují síly a chystají vlastní obchod

Konkurence pro Google Play? Huawei, Xiaomi a Oppo spojují síly a chystají vlastní obchod

Americko-čínská obchodní válka se ve světě mobilních technologií projevuje zejména v případu společnosti Huawei, jejíž telefony jsou na západních trzích kvůli zákazu používat Google služby velmi obtížně prodejné. Huawei má sice připravené některé alternativy, ke spouště populárních aplikací a služeb jí však náhrady chybí. Čínský gigant se snaží přilákat vývojáře masivními investicemi, a nově také spoluprací s domácími konkurenty.

Čínské značky chystají vlastní obchod

Podle Reuters značky Huawei, Xiaomi, Oppo a Vivo vytvořily uskupení GDSA (Global Developer Service Alliance), jehož cílem je přilákat západní vývojáře do vlastní platformy, který má zastřešovat jednotlivé obchody aplikací dostupné na telefonech všech čtyř značek.

Tento společný obchod má nabízet nejen aplikace a hry, ale podle obeznámených lidí také multimediální obsah. Nově vytvořená asociace má těžit ze síly jednotlivých značek v různých regionech – zatímco Xiaomi boduje nejvíce v Indii, Vivo a Oppo v jihovýchodní Asii a Huawei v Evropě.

apps

Společná aktivita čínských firem se dá chápat jako snaha o narušení dominance obchodu Google Play a vytvoření protiváhy. Koneckonců značky Huawei, Xiaomi, Oppo a Vivo jsou zodpovědné za dodávky více než 40 procent smartphonů prodaných na celé zemi v posledním čtvrtletí loňského roku, což znamená významnou vyjednávací sílu.

Společný obchod lze také vnímat jako přípravu na černý scénář, kdy by zbývající čínské značky doprovodily Huawei na černé listině USA. V neposlední řadě také může tato iniciativa znamenat nové zdroje příjmů, které dosud získával Google.

apps 1

Uskupení GDSA mělo zahájit svoji činnost v březnu letošního roku, avšak v tuto chvíli není jisté, zda nebude start odložen kvůli řádícímu koronaviru. Platforma by měla zpočátku zahrnovat devět regionů včetně Indie, Indonésie a Ruska.

Není to poprvé, co spolu čínské společnosti spolupracují, před nedávnem stejné firmy (kromě Huawei) oznámily, že chystají vlastní platformu pro rychlý přenos dat mezi telefony, která bude fungovat podobně jako AirDrop od Apple.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments