Domů » Bleskovky » Konkurence pro Google Play? Huawei, Xiaomi a Oppo spojují síly a chystají vlastní obchod

Konkurence pro Google Play? Huawei, Xiaomi a Oppo spojují síly a chystají vlastní obchod

Americko-čínská obchodní válka se ve světě mobilních technologií projevuje zejména v případu společnosti Huawei, jejíž telefony jsou na západních trzích kvůli zákazu používat Google služby velmi obtížně prodejné. Huawei má sice připravené některé alternativy, ke spouště populárních aplikací a služeb jí však náhrady chybí. Čínský gigant se snaží přilákat vývojáře masivními investicemi, a nově také spoluprací s domácími konkurenty.

Čínské značky chystají vlastní obchod

Podle Reuters značky Huawei, Xiaomi, Oppo a Vivo vytvořily uskupení GDSA (Global Developer Service Alliance), jehož cílem je přilákat západní vývojáře do vlastní platformy, který má zastřešovat jednotlivé obchody aplikací dostupné na telefonech všech čtyř značek.

Tento společný obchod má nabízet nejen aplikace a hry, ale podle obeznámených lidí také multimediální obsah. Nově vytvořená asociace má těžit ze síly jednotlivých značek v různých regionech – zatímco Xiaomi boduje nejvíce v Indii, Vivo a Oppo v jihovýchodní Asii a Huawei v Evropě.

apps

Společná aktivita čínských firem se dá chápat jako snaha o narušení dominance obchodu Google Play a vytvoření protiváhy. Koneckonců značky Huawei, Xiaomi, Oppo a Vivo jsou zodpovědné za dodávky více než 40 procent smartphonů prodaných na celé zemi v posledním čtvrtletí loňského roku, což znamená významnou vyjednávací sílu.

Společný obchod lze také vnímat jako přípravu na černý scénář, kdy by zbývající čínské značky doprovodily Huawei na černé listině USA. V neposlední řadě také může tato iniciativa znamenat nové zdroje příjmů, které dosud získával Google.

apps 1

Uskupení GDSA mělo zahájit svoji činnost v březnu letošního roku, avšak v tuto chvíli není jisté, zda nebude start odložen kvůli řádícímu koronaviru. Platforma by měla zpočátku zahrnovat devět regionů včetně Indie, Indonésie a Ruska.

Není to poprvé, co spolu čínské společnosti spolupracují, před nedávnem stejné firmy (kromě Huawei) oznámily, že chystají vlastní platformu pro rychlý přenos dat mezi telefony, která bude fungovat podobně jako AirDrop od Apple.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. A je to tady. Pomalu bok po boku.

 2. Pro západní poskytovatele služeb a sw je to ideální způsob jak se dostat na blacklist?

  Ne tohle opravdu ní o svobodné volbě uživatele a je jen vyhánění čerta ďáblem. Vadí vám přeinstalovaný SW teď tak ho nehradí jiný. Vadí Vám jediný předinstalovaný store? Tak bude akorát jinej.

  Většina vývojářů pokud by jim šlo o asijský trh tam ty své aplikace už má. V číně telefony bez Google a jiných západních služeb jsou už dávno. A stejně obráceně pokud by asijský vývojář chtěl mít appku v Google play už jí tam má. Jenže Evropany nezajímá ani Baidu ani vkontakte.

  Takže to že USA a Evropa nemá zájem o mnohé asijské aplikace a služby fakt, další alternativní store na aplikace nevyřeší.

 3. Za všechno může Trupm. Rozhodně preferuji v mobilech Android s Google službami. Bohužel, co Huawei zabývá, že? A oppo a Xiaomi aspoň budou připraveni na to, až Trumpovi zase hrábne a potká je to co Huawei. A co si budeme povídat, máme tady pouze Samsung. LG a Sony jsou na tom mizerně. Huawei jim už stačil ukázat záda a Xiaomi se na to chystá – předpokládám, že v roce 2021/2022 to tak bude, podotýkám u nejlepších modelů s nejlepšími technologiemi.

  • Trump si nerekl jednoho dne koho by tak mohl ‚zariznout‘ pro legraci. Huawei si za to z velke casti muze sam aferama z minulosti a ted si proste vylosoval toho cerneho petra.

  • Huawei tak dlouho provokoval, az dostal stopku. Co zasel, to sklidil.

  • A sklidi to, ze posle Google ke dnu, protoze Samsung to nevytrhne. Sony a LG uz davno nepocitam. Nejsou schopny konkurovat ani cenou ani HW. A nekolika miliardovej trh Asie a Afriky je rozhodujici. Ani ne milarda evropanu a americanu, to cinani ani nezajima. proc delat xx jazykovejch verzi kvuli piditrhum jako je CZ nebo SK.

  • Prosímtě, nějaký Huawei fakt ke dnu Google nepošle. Ani to nepocítí, jestli bude součástí anebo nikoliv.

  • Ku dnu nie, ale pociti to

  • Toto je jeden z mala uvazujicich komentu. Je to presne tak. Popravne ja myslim,ze to Trump udelal schvalne. Chce poslat ke dnu google,twitter,facebook a dalsi,ktery uz davno nejsou svobodnou platformou. Ale smirackym softwarem plnym cenzoru a neoliberalnich uchylu. Chce to trochu vic sledovat geopolitiku a je to kasne. Vsechny ty sankce vlastne jen napadene staty posiluje. Huawei taky zvysuje obrat. A presne toto se dalo cekat. Ze se cinsti výrobci spoji. Nejaky samsung,ztratovy LG,krachujici divize sony, ….o htc ci asusu se nema smysl bavit. Davam tomu 5 let a 2/3 sveta pofici na harmony os.

  • Kamil Novák

   A sakra, politický expert xzeit, který přesně ví co a jak, ale nemá to absolutně ničím podložené :-D

  • Hlavně že ty máš podloženo vše 😁👍

  • Kamil Novák

   Za všechno může Trump….. nebo Kalousek…. nemáš ty Vysokou školu života, dube? :-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).