Domů » Bleskovky » Konec přezdívkám! Číňané budou moci na internetu vystupovat pouze pod vlastním jménem

Konec přezdívkám! Číňané budou moci na internetu vystupovat pouze pod vlastním jménem

Většina z nás už si asi zvykla na fakt, že to v Číně se svobodou (nejen) internetu dlouhodobě nevypadá zrovna růžově. Jak se ale zdá, tamní soudruzi u moci dokáží pružně reagovat na jeho zvyšující se penetraci mezi početným obyvatelstvem a nacházet stále nové způsoby jak svým spoluobčanům „zpříjemňovat“ jeho používání.

Zatím posledním nápadem je zavedení zákona, který by vyžadoval používání pravých jmen uživatelů všech webových služeb. Podobné pravidlo sice již v zemi platí, vztahuje se ale především na profily na sociálních sítích. Novinka má za cíl zajistit úřadům, aby mohly v případě potřeby získat kompletní výpis všech internetových aktivit každého občana.

Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií ale neusíná na vavřínech a už nyní pracuje na plánech, které mají zajistit používání pravých identit také u mobilních vývojářů publikujících své výtvory v tamních obchodech s aplikacemi.

Zdroj: TNW

Miroslav Havlíček

22 komentářů

 1. Čínský „Jan Novák“ zažije peklo, až si ho vyfiltrují…:-D

 2. Válka je mír

  Svoboda je otroctví

  Nevědomost je síla…

 3. Ja som plne za. A taktiež by som pridal aj vek. Aby bolo jasne s kým človek diskutuje. Osobne si plne stojím, za každým svojim príspevkom na nete. Hlúposti a vulgárnosti nepíšem. Plus nemám problém uznať svoju chybu a cudzí názor. Lebo ako to pozorujem to je dnes veľký problém internetu. Každý má pravdu.

  • fore (neregistrovaný)

   Řeknu ti na to jen tohle: jasne ty chytráku. Chudáci lidi tam…

  • Lars (neregistrovaný)

   Souhlasím s tím, že neanonymní diskuze jsou lepší tím, že odfiltrují hlouposti (lidé si za svým názorem musí stát). Nelíbí se mi ale takovéhle omezování svobody, navíc nařízené státem, které slouží ke sledování lidí.

  • myslím, že to má pouze lidi zastrašit, protože nástroje na vysledování konkrétních lidí jsou k dispozici již teď, na to nepotřebují žádné zobrazující se jména

 4. Lars (neregistrovaný)

  A mohl by jste nám napsat své jméno, příjmení a věk?

 5. FANTOMASMAN: Nepleť si diskuzi na internetu a nástroj totalitního režimu k potírání opozice a svobod občanů! Georg Orwel o tom napsal krásnou knížku. Jmenuje se 1984.

 6. FB už taky začal jít po nepravých jménech…

 7. No to si teda pomohli, až jim vyjede 30 milionů Ho Či Minhů tak jsem zvědav co budou dělat pak. :)

 8. Michal (neregistrovaný)

  Heh, to mi připomíná počínání Googlu, Foursquare, Facebooku aj. Ti taky chtějí po vás pravé jméno! Jsou stejní diktátoři jako Čína?

  • Dano (neregistrovaný)

   Aj po mne chceli, na YouTube, ale dali mi aj voľbu zostať u prezývky. Tak som zostal. A na Gmail som si dal vymyslené meno a priezvisko.

 9. Já bych zcela nehumálně z hlediska lidských práv řekl něco, co by se nehodilo ani tady, takže v kostce – buďme rádi, že máme to štěstí žít jinde a různě jinde po světě jsou diktátoři.

  A zpět k článku – osobně je mi to jedno. Osobně bych byl za veřejné vystupování pod jednoznačnou identifikací (svázání účtu s nějakým prolinkem třeba). Je to dost super z hlediska moderování diskuzí, navazování profesionálních kontaktů, předchází to různým darebákům (defacto se odbourají podvodníci na bazarech, aukcích ap.). To, že je to povinné, je ujetý, ale jak říkám, neměl bych s tím za sebe problém. Ovšem proč by to mělo být „jenom“ jméno.. to je fakt blbost.

  Jestliže příjmení Wang, Li a Čang má přes 20% čínské populace, tak je to super – něco přes čtvrt miliardy stejně se jmenujících uživatelů, to je sen každého moderátora :D

  (ano – vím, že příjmení není vše a právě jméno je u Číňanů podstatnější. Ale takhle to líp vyzní a stejně i tak bude to číslo stejně se jmenujících uživatelů dost vysoké. ;o) Docela by mě zajímalo, jak to technicky vyřeší)

  • Ondřej Gardavský

   Vzhledem k tomu, že v dobách největšího revolučního nadšení (ale i pak) byla populární osobní jména jako „První pětiletka“, „Budovatel státu“ či „Budovatel armády“ apod., tak nejrůznějších Wangů Budovatelů pobíhá i dnes po ČLR dost :) A v těchto případech, kdy je v osobním jméně obsažen takto konkrétní význam, to nejen stejně zní, ale i zápis znaky je naprosto stejný – opravdu sen každého moderátora :)

   Momentálně je to pouze nápad, zda to bude prosazeno jako zákon se prozatím neví. někdy před rokem vyvolala podobné haló zpráva, že účty na populárních mikroblogovacích službách (hlavně Sina Weibo a Tencent Weibo) půjde zřizovat pouze na skutečné jméno. U stávajících účtů měla být nějaká lhůta na svázání se skutečným jménem a uživatelům, kteří toto neprovedli, měla být odebrána práva na postování nových příspěvků. Já jim na to hodil bobek a na svém Sina Weibo postuju vesele dodnes…

 10. jeden.bit (neregistrovaný)

  Neanonymni diskuse na internetu je jako souloz cez prezervativ.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).