Komunikátor Nexus One: Je tohle skutečně tajemný Google Phone? (aktualizováno)

Před několika dny rozvířila internetové vody zpráva, že vybraní zaměstnanci společnosti Google mají dostat do rukou testovací verzi nějakého speciálního telefonu. Ihned se vyrojily spekulace, že jde o tajemný Google Phone. Během víkendu se objevilo několik nových upřesnění, první fotografie a také označení telefonu. Komunikátor se jmenuje Google Nexus One, vyrábí jej společnost HTC a nápadně se podobá nedávno představenému modelu Bravo. Aktualizováno o nové fotografie.

Samotný Google se už v minulosti nechal slyšet, že ve své mobilní laboratoři připravují koncept telefonu, který bude mít hardware od některého z partnerských výrobců a software Android vylepšený o nejrůznější vlastnosti, které Google pokládá za důležité. Tento popisek by na HTC Bravo dokonale seděl, i když několik změn by se přece jenom našlo a nesmíme zapomínat na skutečnost, že ani Bravo zatím nebyl společností HTC oficiálně představen a tudíž se jeho dříve prezentovaný vzhled i specifikace mohou změnit. Od Googlu je hezké, že vybraným zaměstnancům tento nový telefon před Vánoci nadělil, ale nestalo se to poprvé. Ještě před tím, než se začal prodávat T-Mobile G1 (HTC Dream) prodávat, jej měla k dispozici celá řada pracovníků a vývojářů Google, a shodou okolností se tak také stalo krátce před Vánoci (loňskými). Z komunikátoru T-Mobile G1 se samozřejmě také nestal Google Phone, takže v případě Nexusu One bych byl také trochu opatrnější, i když zde je těch indicií už podstatně více, tak uvidíme, co se z toho nakonec vyklube.

Na první pohled se jedná o celkem zajímavý komunikátor. Kdo čekal nějakou futuristickou bombu, která by po otevření oka vyrazila dech, bude pravděpodobně zklamán, i když nezapomínejme, že zatím nikde nebylo potvrzeno, že právě Nexus One je opravdový Google Phone. Pokud budu vycházet z dostupné hardwarové specifikace modelu HTC Bravo, pak by měl být Nexus One vybavený kapacitním WVGA displejem s úhlopříčkou 3,7 palce. Operační systém Android by zde měl být už ve verzi 2.1. Základním stavebním kamenem se opět stane čipová sada od společnosti Qualcomm, takže nesmí chybět 1 GHz procesor Snapdragon (QSD 8250). Telefon by měl mít k dispozici 320 MB operační paměti RAM a 512 MB vnitřní paměti ROM, slot na microSDHC karty je samozřejmostí.

- -
Google Nexus One na prvních fotografiích

- -

Pod displejem nechybí čtveřice systémových tlačítek; z fotografie se jeví jako senzorová, ale kdo ví, jak tomu ve finále opravdu bude. Pod nimi najdeme rolovací kolečko pro pohyb v systémových nabídkách. Tenhle ovládací prvek Androidu závidím a tajně doufám, že se snad někdy něco podobného objeví i u Windows Mobile zařízení. Na zádech telefonu nesmí chybět objektiv fotoaparátu, pravděpodobně s 5 MPx rozlišením, přisvětlovací LED diodou a automatickým ostřením. Pohybová senzor, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, 3,5 mm výstup, digitální kompas ani FM rádio ve výbavě rovněž nesmí chybět.

- - -
Fotografie pořízené testovací verzí Google Nexus One (bohužel nejsou dostupné v plném rozlišení)

Jsem docela zvědavý, co se z Nexusu One nakonec vyklube; ať už jde nebo nejde o skutečný Google Phone, jeho hardwarové parametry nejsou vůbec špatné a rozhodně se jedná o zajímavé zařízení.

Aktualizováno v 11:00: Server Engadget publikoval několik nových fotografií, které jsou rozhodně kvalitnější, než ty předešlé, a zachyceno je také několik obrazovek s novou verzi Androidu 2.1, které vypadají velice zajímavě.

- - -
Google Nexus One na nových fotografiích

- - -
Copak se asi skrývá pod nálepkou?

- -

- - -

Zdroje: PocketNow, Engadget

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku