TOPlist

Komunikace bez hranic je tady: Apple začlení protokol RCS do svých zařízení

Žena drží telefon, sedí pohodlně, čte si zprávy a pije kafe
  • Apple přehodnotil svůj postoj a zavede protokol RCS
  • Příští rok se dostane na všechna zařízení skrze softwarovou aktualizaci
  • Rozhodnutí má pravděpodobně zabránit zpřístupnění iMessage pro Android

Bariér mezi Androidem a iOS je celá řada, nicméně většina z nich postupně upadá v zapomnění. Zmínit lze kupříkladu USB-C, kterému se Apple dlouho bránil, a díky legislativě EU byl nakonec přinucen jej do svých telefonů nasadit a vyřadit svůj starší konektor Lightning. Především ve Spojených státech je další významnou bariérou iMessage, respektive možnost bezproblémové internetové komunikace napříč zařízeními. Zatímco Apple si své řešení hájí, konkurence se jej snažila přesvědčit, aby do svých telefonů zařadil podporu pro protokol RCS, který do jisté míry umožňuje to samé jako iMessage, avšak napříč platformami.

Chytrá komunikace pro všechny

Gigant z Cupertina se tomu velmi dlouho bránil a odmítal existenci RCS vzít na vědomí. Nyní ovšem nastal zlom, který čekal jen málokdo – Apple tento protokol zavede do všech svých zařízení skrze softwarovou aktualizaci v průběhu příštího roku. RCS je zkratkou pro Rich Communication Services a ve své podstatě přináší řadu funkcí známou z moderních komunikačních aplikací. Pokud příjemce a odesílatel mají protokol aktivní, mohou si psát zprávy skrze internetové připojení, odesílat fotografie a videa či dostávat potvrzení o přečtení, to vše bez dalších poplatků.

Kritici ovšem často dodávají, že RCS je značně zastaralé, až příliš závislé na operátorech a také že některým aplikacím podporujícím RCS chybí klíčové funkce, jako je koncové šifrování. To by se ale mohlo změnit. Apple totiž uvedl, že bude se členy GSMA spolupracovat na dalším zlepšování protokolu RCS, především v oblasti zabezpečení. Společnost také sdělila serveru 9to5Mac, že u RCS nebude používat žádný druh proprietárního koncového šifrování a zaměří se na zlepšení samotného standardu.Žena píše textovou zprávu na chytrém telefonu Apple iPhoneNepřehlédněte

Google tlačí na Evropskou unii: iMessage musí zamířit na Android

Co vedlo Apple ke změně jeho razantního postoje, se můžeme jen dohadovat, nicméně svou roli v tom může hrát také fakt, že na půdě Evropské unie v současné době bojuje o zachování exkluzivity iMessage pro uživatele iOS. Google a velcí evropští operátoři by z něj rádi udělali multiplatormovou záležitost, což se Applu pochopitelně nelíbí. Je tedy pravděpodobné, že adopci protokolu RCS využije ve své argumentaci ve prospěch zachování exkluzivity iMessage.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku