Domů » Bleskovky » Komplikace nejen v zahraničí? Tečka po změně pravidel ukazuje neplatný QR kód. Díky chybě ale může zezelenat

Komplikace nejen v zahraničí? Tečka po změně pravidel ukazuje neplatný QR kód. Díky chybě ale může zezelenat

Koronavirová aplikace Tečka slibovala snadné prokazování se pomocí platného certifikátu o prodělaném očkování, nemoci či negativním testu při cestách do zahraničí. Ačkoli se ministerstvu zdravotnictví podařilo spustit aplikaci ve slíbeném termínu a bez větších potíží, čas jako vždy odhalil, že některé věci není radno uspěchat.

coronavirus koronavirus covid aplikace tecka 1
Certifikáty v aplikaci Tečka se většině populace zbarvily do červena

Po změně českých pravidel se totiž certifikáty nahrané do aplikace Tečka začaly hromadně barvit na červeno. Až doposud platilo, že bezinfekčnost platí 22 dní po 1. dávce, což se také projevilo zelenou barvou v aplikaci. Po změnách je nicméně bezinfekčnost uznávaná až po 14 dnech od podání druhé dávky, kvůli čemuž většina doposud platných certifikátů změnila svou barvu.

covid pass pas koronavirus covid 19 unsplash
Česká pravidla pro uznání bezinfekčnosti se mohou od zahraničí lišit, aplikace to ale nezohledňuje

Každá země má jinak nastavená pravidla

Co platí v českém prostředí, nicméně může způsobit problémy v zahraničí. Každá země má pravidla pro bezinfekčnost nastavena jinak, takže zatímco v Česku jste považováni za infekční, například v Rakousku vám pro potvrzení o bezinfekčnosti stačí 22–90 dní od podání první dávky. Jenže když vytáhnete při kontrole aplikaci, která svítí červeně s nápisem Neplatný/Invalid, můžete si zadělat na zbytečné komplikace. V aplikaci Tečka totiž chybí údaje o aktuálně platných opatřeních v zahraničí.

‎Tečka
Cena: zdarma

Fígl, jak „zezelenat“

Pro zahraniční cesty tedy raději používejte stažený certifikát v PDF nebo rovnou vytištěný, čímž předejdete možným komplikacím. Bohužel se nejedná o jediný problém, který Tečka má. Uživatel na Twitteru s přezdívkou petruj87 upozornil na fakt, že barvu certifikátu lze jednoduše změnit. Aplikace totiž pro výpočet platnosti používá systémové datum konkrétního telefonu. Jeho změnou lze snadno docílit „zezelenání“ certifikátu.

Nutno podotknout, že tato změna se projeví pouze na vašem telefonu. Při naskenování QR kódu například v aplikaci čTečka se ihned projeví, zda je certifikát platný, či nikoli.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

4 komentářů

 1. Nejjednodušší, nejlevnější a nejméne energeticky náročné, bez zbytečných chyb aplikátorů (výrobců aplikací), možností manipulovat s datem atp.
  Příhlásit se na [odkaz], stáhnout PDF, zmenšit vytisknout, zaříznout na formát A5, přeložit na fotmát malýho techničáku a vložit do peněženky.
  Náklady minimální, hmotnost zanedbatelná, všude to akceptují a nežere to baterku, dá se kdykoliv obnovit (vytisknout) znovu, nemá to aktualizece které to „shodí“, vše je vytištěno a neměnné.
  V SK jsem ukázal orgánovi občanku a tohle, a byl spokojenej, neprudil, jelo se dál.
  Neptřeba aplikací, aplikátorů
  a divných placiček, kterým se, nevím proč, dostalo přívlastku „chytrý“.
  Rodný list mám v listinné podobě.
  Vydsvědčení, osvědčení, diplomy, to vše v listinné podobě.
  Když jsem byl jednou účastníkem soudního procesu (smrťák na pracovišti, 2 mrtví, obrovská hmotná škoda) soud chtěl doložit v listinné podobě vše (dokumentaci, revizní správy, osvědčení od montérů, doklady o kvalifikaci, podepsané školemí BOZP, platné certifikáty na zařízení a materiály…).
  Nic soud nechtěl v aplikátoru aplikací…

 2. Nejjednodušší, nejlevnější a nejméne energeticky náročné bude volit jinou vládu.

  • Karel Endler

   Nejlíp Piráty, že, ti převedou na elektroniku i jídlo.

  • Johny
   To jednoznačně.
   Nicméně na dobu „do nový vlády“ volím ten tisk :-))
   Jenže jsem pesimista.
   Tupý ovce to tam tomu estébákovi zase nahážou.
   Uvědpmme si, že komoučů bylo v r 1989 1,5milionů.
   Jejich „víru“ sdílelo další obrovské množství „nestraníků“
   A přesně tento styl uvažování mají v ANO v hledáčku.
   Ti co „kriticky“ myslí své síly prztříští mezi ostatní partaje a koalice, k tomu připočítejme min polovinu lidí co k volbán nejde a výsledek je (a bude) Babiš a Zeman.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).