Komplikace nejen v zahraničí? Tečka po změně pravidel ukazuje neplatný QR kód. Díky chybě ale může zezelenat

coronavirus koronavirus covid aplikace tecka 1

Koronavirová aplikace Tečka slibovala snadné prokazování se pomocí platného certifikátu o prodělaném očkování, nemoci či negativním testu při cestách do zahraničí. Ačkoli se ministerstvu zdravotnictví podařilo spustit aplikaci ve slíbeném termínu a bez větších potíží, čas jako vždy odhalil, že některé věci není radno uspěchat.

Po změně českých pravidel se totiž certifikáty nahrané do aplikace Tečka začaly hromadně barvit na červeno. Až doposud platilo, že bezinfekčnost platí 22 dní po 1. dávce, což se také projevilo zelenou barvou v aplikaci. Po změnách je nicméně bezinfekčnost uznávaná až po 14 dnech od podání druhé dávky, kvůli čemuž většina doposud platných certifikátů změnila svou barvu.

covid pass pas koronavirus covid 19 unsplash
Česká pravidla pro uznání bezinfekčnosti se mohou od zahraničí lišit, aplikace to ale nezohledňuje

Každá země má jinak nastavená pravidla

Co platí v českém prostředí, nicméně může způsobit problémy v zahraničí. Každá země má pravidla pro bezinfekčnost nastavena jinak, takže zatímco v Česku jste považováni za infekční, například v Rakousku vám pro potvrzení o bezinfekčnosti stačí 22–90 dní od podání první dávky. Jenže když vytáhnete při kontrole aplikaci, která svítí červeně s nápisem Neplatný/Invalid, můžete si zadělat na zbytečné komplikace. V aplikaci Tečka totiž chybí údaje o aktuálně platných opatřeních v zahraničí.

‎Tečka
Cena: zdarma

Fígl, jak „zezelenat“

Pro zahraniční cesty tedy raději používejte stažený certifikát v PDF nebo rovnou vytištěný, čímž předejdete možným komplikacím. Bohužel se nejedná o jediný problém, který Tečka má. Uživatel na Twitteru s přezdívkou petruj87 upozornil na fakt, že barvu certifikátu lze jednoduše změnit. Aplikace totiž pro výpočet platnosti používá systémové datum konkrétního telefonu. Jeho změnou lze snadno docílit „zezelenání“ certifikátu.

Nutno podotknout, že tato změna se projeví pouze na vašem telefonu. Při naskenování QR kódu například v aplikaci čTečka se ihned projeví, zda je certifikát platný, či nikoli.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku