Domů » Bleskovky » Kolik stojí komponenty iPhone Xs Max? Cena vás překvapí

Kolik stojí komponenty iPhone Xs Max? Cena vás překvapí

Apple před nedávnem představil iPhone Xs Max. Ten se u nás prodává za 32 990 Kč (64GB verze), 37 490 Kč (256GB varianta), případně až za 43 490 Kč u nejvyšší 512GB edice.  Web TechInsights vyčíslil cenu komponentů velkého iPhone Xs Max na 443 dolarů, tedy v přepočtu přibližně 9 729 Kč, což je o padesát dolarů více, než cena základního modelu loňského iPhone X (recenze).

Porovnání cen jednotlivých komponent: na levé straně iPhone Xs Max, na pravé loňský iPhone X

Nejdražší je OLED panel a procesor

Z grafiky lze vyčíst, že nejdražší položkou je jednoznačně OLED panel. Stejně tomu bylo i loni. Výrobcem displeje je konkurenční Samsung, proto lze jen hádat, nakolik se jedná o skutečnou výrobní cenu a nakolik se jihokorejský výrobce snaží dostat z Applu nějaký ten dolar navíc. Cena displeje se zvedla jen o pět procent, což lze přičítat inflaci. Tento argument však nemusí přesvědčit každého. Velikost displeje v porovnání s loňským modelem přece jen výrazně narostla z 5,8 na 6,3″, což se musí na ceně zákonitě projevit.

Nejvyšší cena za 1 GB na trhu: Apple na nových iPhonech neskutečně vydělává

Druhou nejdrazší komponentou je procesor. Zde můžeme vidět v porovnání s iPhone X nárůst ceny o šest dolarů (132 Kč), tedy o 10 %. Ostatně, při pohledu na oba grafy je patrné, že téměř všechny součástky vyjma antény jsou letos o něco dražší.

Hardwarové parametry iPhone Xs Max
Systém: iOS 12
Rozměry: 157,5 x 77,4 x 7,7 mm, Hmotnost: 208 gramů
Čipset: Apple A12 Bionic, 7nm
RAM: 4 GB, Interní paměť: 64/256/512 GB, Pam. karta:
Displej: OLED, 6,5", Super Retina, 1242 × 2688 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 7 Mpx, Full HD video
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), NFC:
Konektor: Lightning
Baterie: 3174 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
Bezdrátové nabíjení:

Sluší se dodat, že celková cena 443 dolarů se vztahuje čistě na komponenty. Náklady na vývoj a výrobu, software, dopravu a pochopitelně velmi efektivní marketing, který nás nutí utratit přes 30 000 Kč za chytrý telefon, v této částce započteny nejsou. K některým částkám v grafu navíc došli autoři částečným odhadem, neboť oficiální data zatím nejsou k dispozici.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
Subscribe
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments