Domů » Bleskovky » Kirin 970 oficiálně: hvězdný čipset pro Huawei Mate 10 připravený na umělou inteligenci

Kirin 970 oficiálně: hvězdný čipset pro Huawei Mate 10 připravený na umělou inteligenci

Společnost Huawei letos na veletrhu IFA nepředstavila žádný nový smartphone, byť jsme doufali v evropskou premiéru smartphonů Nova 2 a 2 Plus z května letošního roku (více informací). Tiskovka čínského výrobce měla za cíl jediné – nalákat nás na vlajkové modely Huawei Mate 10 a 10 Pro, které budou představeny 16. října v Mnichově.

Hlavním důvodem, proč bychom si měli na řadu Mate 10 počkat, má být nově představený čipset Kirin 970. Ten v sobě obsahuje 5,5 miliard tranzistorů a je vyroben moderním 10nm procesem, což znamená výborný poměr mezi výkonem a spotřebou. Procesorovou jednotku budou tvořit čtyři výkonný jádra Cortex-A73 s taktem 2,4 GHz a čtyři úsporná jádra Cortex A-53 s taktem 1,8 GHz. Na grafické operace bude připraven dvanáctijádrový čip Mali-G72.

Kirin 970 bude přímo v sobě obsahovat jednotku Neural Processing Unit (NPU) využitelnou v zařízeních poháněných umělou inteligencí; jen tato jednotka má disponovat výkonem 1,92 teraflops, což je třikrát více než měl grafický čip obsažený v loňské generaci Kirin 960. Díky výpočetním schopnostem NPU dokáže například Kirin 970 analyzovat 200 fotografií za 6 vteřin, Kirin 960 ke stejnému úkonu potřeboval 2 minuty.

Přítomný má být i nový duální ISP čip pro tvorbu kvalitních fotografií s minimální mírou šumu, hybridním autofokusem a vylepšeným záznamem pohybujících se objektů. Po stránce bezdrátové komunikace je Kirin 970 připraven na LTE Cat. 18 (download až 1,2 Gbps).

Rodina Huawei Mate 10 evidentně nedostatkem výkonu trpět nebude, těšit se můžeme ale i na další věci, např. na duální fotoaparát s puncem značky Leica nebo bezrámečkový design u modelu Pro. Jedinou nevýhodou Huawei tak zůstane dlouhé čekání, za šest týdnů už budou všichni jeho potenciální konkurenti (nové iPhony, Samsung Galaxy Note8, LV V30) v prodeji.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments