Cena:

Když dva je více než sedm. TSMC pracuje na 2nm čipsetech budoucnosti

Pamatujete dobu, kdy běžným standardem výroby mobilních čipů, byla hodnota 28nm? Je to teprve 7 let, kdy se výrobní proces posunul z 28 nanomentrů na 20 nm (jedním z prvních byl Qualcomm Snapdragon 808). V roce 2020 nejsou žádnou výjimkou 7nm procesory, které nabízejí vysoký výkon při nízké energetické náročnosti. Dnešní realita byla ještě pár let zpátky naprostým sci-fi a TSMC již pracuje na moderní budoucnosti mobilních procesorů.

TSMC stojí za nejvýkonnějším procesorem současnosti a do budoucna nenechá nic náhodě. Již rok pracuje na 2nm čipsetu

Tip: První ARMový procesor pro jablečné počítače má mít dvanáct jader

TSMC se stará o vývoj procesorů nejen pro Apple a právě letošní A14 by měl být prvním čipem s 5nm výrobním procesem. Za další dva roky bychom se mohli dočkat 3nm čipů a v roce 2025 se zřejmě do konečného zařízení dostane 2nm procesor, na kterém TSMC pracuje od minulého roku. To bude znamenat téměř čtyřnásobný nárůst tranzistorů na procesoru a dočkáme se tedy dalšího zvýšení výkonu. Co bude následovat po překročení nanometrové hranice? Ať už to bude cokoli, polovodičoví giganti již teď jistě mají plány na budoucnost procesorů.

Autor článku
David Skopal
Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.