Domů » Bleskovky » Kdo vymyslel selfie tyč? Dost možná Češi před 40 lety

Kdo vymyslel selfie tyč? Dost možná Češi před 40 lety

Nedávno jsme psali o fenoménu selfie a o bizarnostech, jako je 10 metrů dlouhá selfie tyč, nebo ta, na kterou si můžete přidělat rovnou celý notebook. Přemýšleli jste však někdy nad tím, kde tato zábava, ke které potřebujete prodlouženou ruku, vznikla? Jak se zdá, na autoportréty možná přišli Češi již před 46 lety.

selfie tyč

Na fóru Reddit si uživatelé všimli, že tento způsob pořízení fotografie se objevil již ve filmu Zabil jsem Einsteina, pánové z roku 1970, pánové, kde Iva Janžurová pořizuje snímek s pomocí teleskopické tyče, který poté vyjede z rukojeti jako z polaroidu.

Kdy selfie tyč opravdu vznikla není jasné, například inženýr Hiroshi Ueda ze společnosti Minolta si tuto pomůcku nechal patentovat v roce 1983, vynález se však nesetkal s komerčním úspěchem. Kvalita fotografií prý nebyla příliš přesvědčivá, i tak ale Ueda svou tyčku používal pravidelně.

_82359797_624xhiroshi-ueda-with-extenHiroshi Ueda a jeho selfie tyč

Patent si přihlásil až o 22 let později, v roce 2005, Kanaďan Wayne Fromm. Zda byl tento pokus úspěšný můžeme vidět na všech turisticky atraktivních místech. A třeba se Fromm nechal inspirovat i českým filmem z budoucnosti.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments