Domů » Bleskovky » Kdo vymyslel selfie tyč? Dost možná Češi před 40 lety

Kdo vymyslel selfie tyč? Dost možná Češi před 40 lety

Nedávno jsme psali o fenoménu selfie a o bizarnostech, jako je 10 metrů dlouhá selfie tyč, nebo ta, na kterou si můžete přidělat rovnou celý notebook. Přemýšleli jste však někdy nad tím, kde tato zábava, ke které potřebujete prodlouženou ruku, vznikla? Jak se zdá, na autoportréty možná přišli Češi již před 46 lety.

selfie tyč

Na fóru Reddit si uživatelé všimli, že tento způsob pořízení fotografie se objevil již ve filmu Zabil jsem Einsteina, pánové z roku 1970, pánové, kde Iva Janžurová pořizuje snímek s pomocí teleskopické tyče, který poté vyjede z rukojeti jako z polaroidu.

Kdy selfie tyč opravdu vznikla není jasné, například inženýr Hiroshi Ueda ze společnosti Minolta si tuto pomůcku nechal patentovat v roce 1983, vynález se však nesetkal s komerčním úspěchem. Kvalita fotografií prý nebyla příliš přesvědčivá, i tak ale Ueda svou tyčku používal pravidelně.

_82359797_624xhiroshi-ueda-with-extenHiroshi Ueda a jeho selfie tyč

Patent si přihlásil až o 22 let později, v roce 2005, Kanaďan Wayne Fromm. Zda byl tento pokus úspěšný můžeme vidět na všech turisticky atraktivních místech. A třeba se Fromm nechal inspirovat i českým filmem z budoucnosti.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

4 komentářů

 1. warp (neregistrovaný)

  Ten, kdo ji vymyslel byl Jára Cimrman, používal ji při učení, aby viděl zda na něj žáci, když psal na tabuli, nedělají pošklebky.

 2. Myslel jsem, že patent magoři jsou jen v USA, a ono je to možné i jinde……
  Patent by měl být uvalen na věc, která podléhá nějakému zkoumání a dotyčný s tím měl nějaké velké výdaje a díky patentu by se mi mohli vrátit. Ale mít patent na teleskopickou tyčku? To už fakt může být patent na každou blbost a všichni ostatní za ní musí platit.

 3. Vamez (neregistrovaný)

  Pusobive, jaka byla vize budoucich veci v ceskem filmu:)
  Ale kdyz vidim nekde nekoho pobihat s touhle tyckou mam dojem, ze se jedna o dusevne naruseneho jedince, viz. pripady lidi, ktery pri tom umreli, kdyz spadly ze skaly, nebo je neco prejelo:( Opravdu vyborny patent…A v nasi zemi dalsi krasny cesky vyraz ,,selfie,, , holt autoportret neni asi dost,,in,,.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).