Kde se nyní nachází Tesla Roadster, který před třemi lety vyrazil do vesmíru?

Jestli něco umí Elon Musk opravdu dobře, je to vzbudit zájem o své produkty a služby. Když před třemi lety společnost SpaceX testovala raketu Falcon Heavy, vynesla do vesmíru speciální náklad v podobě červeného elektromobilu Tesla Roadster, v němž seděla figurína ve skafandru s příhodným jménem Starman.

Zkouška rakety Falcon Heavy vynesla do vesmíru také Teslu Roadster

Od té doby červený Roadster krouží po nepravidelné orbitě v naší sluneční soustavě, přičemž Slunce oběhne zhruba každých 557 dní – od svého vynesení do vesmíru elektromobil poprvé obletěl Slunce v srpnu 2019 a poprvé se přiblížil Marsu v říjnu 2020; Slunce poté oběhl celkem 2,62krát. V době psaní tohoto článku se elektromobil se Starmanem nacházel 377 382 232 kilometrů od Země (20,98 světelných minut) a vzdaluje se od naší planety rychlostí 5 565 kilometrů za hodinu (1,55 km/s).Nepřehlédněte

Tesla Roadster se Starmanem za volantem úspěšně obletěla slunce

Cílem je planeta Mars, do které by měl elektromobil s neživou posádkou narazit. Podle propočtů astrofyzika Hanno Reina z univerzity v Torontu je nicméně mnohem pravděpodobnější, že v průběhu 10 milionů let narazí do Země, Venuše, nebo přímo Slunce.

whereisroadster
Aktuální poloha Tesly Roadster ve vesmíru

Jméno Starman nebylo zvoleno náhodně, ale odkazuje na zesnulého umělce Davida Bowieho. Jeho skladby Space Oddity a Life On Mars? poslouchá figurína v nekonečné smyčce z levého, respektive pravého sluchátka. Pakliže baterie přehrávače stále ještě funguje, poslechl si Starman skladbu Space Oddity 397 659krát a skladbu Is There Life on Mars? 535 829krát.

Polohu můžete sledovat přímo z prohlížeče

Zajímá vás, kde přesně se Tesla Roadster ze Starmanem na palubě nachází právě teď? Přesnou polohu můžete sledovat na stránkách WhereIsRoadster, které mapují nejen polohu elektromobilu, ale také jeho rychlost, „najeté“ kilometry i to, kolikrát si Starman poslechl Davida Bowieho.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku