- Izraelský startup Sightful přichází na trh s unikátním notebookem
- Místo displeje obsahuje AR brýle, které dokáží vytvořit ekvivalent až 100″ obrazovky
- Oproti Vision Pro je cena zhruba poloviční
Když Apple představil svoji náhlavní soupravu Vision Pro, hovořil o ní jako o bráně do světa „spatial computingu“ – to je zjednodušeně řečeno výraz označující práci na počítači v rozšířené realitě, při které člověk není omezen rozměry obrazovky, ale může ke své činnosti využívat kompletní okolní prostor. Apple ovšem není jedinou firmou, která se touto problematikou zabývá – ještě před odhalením soupravy Vision Pro vytvořil izraelský startup Sightful konceptuální zařízení, které v sobě spojuje notebook a náhlavní soupravu pro rozšířenou realitu.
Firma Sightful za poslední rok své zařízení ladila po hardwarové i softwarové stránce a nyní si je výsledkem natolik jistá, že spouští předobjednávky – první kusy by měly ke svým majitelům dorazit v říjnu letošního roku. Redaktoři technologického webu Wired měli možnost si toto neobvyklé zařízení s předstihem vyzkoušet.
Sightful Spacetop G1: notebook s brýlemi namísto displeje
Sightful Spacetop G1 vypadá trochu jako notebook, ovšem v jeho víku se nenachází žádný displej, ale pouze šachta na AR brýle. Kvůli ní má zařízení výrazně vyboulená záda, podle redakce Wired výsledek vypadá jako absces připravený k prasknutí. Do klasického pouzdra na notebook se nevejde, do batohu nebo tašky ano. Celá sestava váží dohromady 1,4 kg.
AR souprava je s klávesnicovou základnou spojená kabelem, jedná se o nejnovější generaci brýlí od firmy XREAL obsahující dva OLED displeje s rozlišením 1920 × 1080 pixelů, zorným polem 50° a obnovovací frekvencí 90 Hz. Výrobce slibuje, že tyto displeje dokáží vytvořit ekvivalent až 100″ obrazovky. Kromě toho se v soupravě nachází několik kamer a senzorů pomáhajících v prostorové orientaci, ale hlavně v detekci klávesnicové základny – ta obsahuje klávesnici, velký touchpad a uvnitř veškerou výpočetní techniku.
Srdcem zařízení je ARMový čipset Qualcomm Snapdragon QCS8550 obsahující neurální jednotku akceleraci činností umělé inteligence přímo v zařízení. Součástí sestavy je dále 16 GB RAM, 128GB úložiště a 60W baterie, která má vydržet na jedno nabití až 8 hodin. Bezdrátovou komunikaci zabezpečuje podpora sítí 5G, Wi-Fi 7 a Bluetooth 5.3, portová výbava je zastoupena dvojicí USB-C.
Na zařízení běží operační systém SpaceOS založený na Google Chromium – v podstatě se jedná o Chromebook bez podpory Android aplikací. Vzhledem k omezenému výkonu procesoru se nehodí na náročnou práci, ale běžné činnosti zvládne. Ve virtuálním prostoru lze otvírat libovolné množství oken, kurzor se v nich naštěstí neztrácí – při použití trackpadu se údajně okamžitě objeví na místě, na které se zrovna koukáte.
Sightful se také věnoval pohodlnému ovládání. Virtuální obrazovky lze posouvat gestem třemi prsty po touchpadu doleva či doprava, stejným gestem nahoru a dolů je lze přibližovat či oddalovat. Při držení tlačítka CTRL se zase obrazovky posouvají nahoru a dolů. Obrazovky lze ukotvit pevně na místě, popř. využít cestovní režim, kdy dojde k jejich pevnému ukotvení do prostoru nad klávesnicí – to se může hodit například při cestování vlakem.
Cena a dostupnost
Sightful Spacetop G1 rozhodně není levné zařízení, výrobce si za něj řekne o 1 900 dolarů (asi 52 400 korun s DPH), dostupný by měl být někdy v říjnu letošního roku.