Domů » Bleskovky » Slova Jonyho Iva se potvrdila. Hodinářský průmysl zřejmě čekají krušné časy

Slova Jonyho Iva se potvrdila. Hodinářský průmysl zřejmě čekají krušné časy

Několik měsíců před uvedením chytrých hodinek Apple Watch (recenze & dlouhodobé zkušenosti) se Jony Ive nechal slyšet, že hodinářský průmysl čekají krušné chvilky. Každý, kdo alespoň částečně sleduje dění okolo spotřební elektroniky si jistě pamatuje, jaké reakce následovaly. Nikdo ani na vteřinu nezapochyboval o tom, že by toto příslušenství dokázalo ohrozit zaběhlé výrobce či dokonce věhlasné hodináře s dlouholetou tradicí. Již v průběhu letošního roku se ovšem začaly objevovat první náznaky, které predikovaly pravý opak.


Jony Ive loni prohlásil, že hodinářský průmysl čekají horké chvíle. A očividně měl pravdu.

Analytik Jon Cox popisuje rok 2015 za krajně nepřející švýcarským hodinářům, kteří hlásí 12% ztráty tržeb. V reálu se jedná o nejsilnější pokles za posledních šest let, přičemž za největšího viníka je považován Apple a jeho chytré hodinky. Nejmarkantnější propady byly zaznamenány v Hong Kongu, kde prodeje luxusních modelů hodinek klesly o nepříjemných 39 procent.

S obdobným vysvětlením přišla redakce serveru Bloomberg, která též poukázala na rapidní úbytek zájmu o produkty hodinářských společností. Je až neuvěřitelné, že rychle stárnoucí elektronika dokáže ovlivnit trh, jehož předmětem jsou mnohdy až umělecká díla od uznávaných hodinářů. Jestliže Apple v příštím roce představí druhou generaci Apple Watch a další výrobci odhalí nové modely s Tizenem či Android Wear, je velice pravděpodobné, že hodinářský svět bude čelit nepříjemné konkurenci, proti níž není lehké najít účinné zbraně.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments