Domů » Články » Jiří Hrma: Jaká zařízení aktuálně používám?

Jiří Hrma: Jaká zařízení aktuálně používám?

Zajímá vás, jaká zařízení aktuálně používají naši redaktoři, která mobilní platforma zakotvila na jejich primárním telefonu a jaký systému jim dělá společnost na desktopu?

V redakční poště i v komentářích pod články nám často necháváte dotazy ohledně toho, jaká zařízení redaktor používá? Rozhodli jsme se proto připravit malý seriál, ve kterém vám postupně všichni členové redakce představí svá zařízení, která využívají nejen pro práci, ale i pro zábavu a krácení volného času. Každý z nás má nějaké své favority, které si vybral pro každodenní používání, já tedy začnu a představím vám své stádo.

Pár slov úvodem…

Pro ty, kdo mě neznají, zkusím přiblížit, jak jsem se k tomuto webu dostal… :-) SmartManii jsem založil v červnu 2005; už tehdy mě bavila chytrá zařízení a tehdejší výrazný pád ceny Motoroly MPx200 byl pro mě jasnou vstupenkou. Bavilo mě testovat hry a aplikace a následně se dělit o své dojmy s ostatními uživateli na nově založeném webu (psal se rok 2004 a já klapal do klávesnice první html kód fanouškovské stránky s názvem SmartGames).

Později jsem přesedlal na platformu PocketPC, kde mi byl skvělým asistentem legendární HTC Universal (Qtek 9000). Na tohle období moc rád vzpomínám. „Vaření vlastních  ROM“ v té době bylo neskutečně populární. Dávno už je pryč těm bláznivým víkendům, kdy jsem stokrát za sebou flashoval vlastní systémovou úpravu jen proto, abych otestoval nové téma a vyzváněcí melodii.


Nebýt tohohle kousku, SmartMania.cz by možná ani nevznikla…
a fotoaparát se dal připojit externě skrze slot na SD kartu :-)

Po osmi letech se trh s chytrými zařízeními výrazně změnil. Už nejde o zařízení určená pár stovkám nadšenců. Dotykové telefony se během této doby staly naprostou samozřejmostí i pro technicky méně zdatné uživatele a důležitou roli v tomto segmetu začaly zaujímat také tablety. Však to všichni dobře znáte a většině z vás tyhle chytré hračky dělají každodenního společníka. Trh se navíc neustále vyvíjí a zejména mobilní segment neustále servíruje nové a nové inovace, a já jsem rád, že u toho mohu být a následně se s ostatními dělit o své dojmy. Práce je mým koníčkem a koníček mou prací, a za to jsem hrozně moc vděčný.


Qtek 9000, legenda. Často jsem při jeho používání slýchával dotaz „Co to máš za malej notebook?“ :)

Na čem pracuji?

Dříve jsem používal počítač s Windows, ale v srpnu 2010 jsem přesedlal na Mac OS X, se kterým jsem maximálně spokojený. Nedávno jsem 21,5″ iMac vyměnil za výkonnější, 27″ model, který používám nejen pro psaní článků, ale i pro střih videa. Hodně cestuji a mobilitu na cestách mi zajišťuje třináctipalcový MacBook Air (na fotografii níže je ještě jeho těžší předchůdce MacBook Pro, opět v 13″ verzi).


Jedna ze starších fotek: Základní výbava před odletem na MWC do Barcelony. Každý gram se počítá…

Ten jsem zvolil zejména kvůli malým rozměrům a nízké hmotnosti – není nic horšího, než pobíhat celý den po výstavišti/konferenci s kamerou, zrcadlovkou, stativem a notebookem v batohu, v takovém případě se počítá každý gram. Kameru používám pro točení videorecenzí a prvních pohledů na testovaná zařízení, aktuálně točím s HDR-PJ740 od Sony, fotím s DLSR Canon EOS 600D.


21,5″ iMac v březnu tohoto roku nahradil novější a větší bráška

Aplikace na desktopu a notebooku

Na iMacu a MacBooku Air používám povětšinou základní programy. Jako webový prohlížeč mám Chrome, v kterém se pohybuji prakticky po celý pracovní den. E-mail mám přes Google Apps a používám pouze webové rozhraní, stejně tak kalendář. Pro střih videa jsem si oblíbil Final Cut X, pro editaci fotografií GIMP, jako FTP klienta Transmit v kombinaci s editorem Coda 2 pro kódování a úpravy zdrojových souborů SmartManie.

 

Z dalších programů zmíním Growl (vylepšené notifikace), Microsoft Office 2011 (Word & Excel), Twitter, Skype, Dropbox, Droplr, 1Password a Window Magnet. Dříve jsem ještě používal IM klienta Adium, nicméně před nedávnem jsem odstřihl ICQ, MSN, Gtalk a další služby, a pro rychlou komunikaci využívám pouze chat na Facebooku. Zvolil jsem jej z toho důvodu, že na něm jsou všichni přátelé i spolupracovnící a obsluhovat více služeb mi z časových důvodů příliš nevyhovovalo.

Mobilní společník

Ještě před nedávnem byl mým primárním telefonem iPhone 5. Telefon s jablkem ve znaku jsem s drobnými přestávkami používal už od modelu 3GS. Před několika měsíci jsem ale zatoužil po větším displeji a volba padla na Samsung Galaxy S4, se kterým jsem byl velice spokojený (po posledním testování mi padl do oka i LG G2). Telefon mám především pro vyřizování pracovních záležitostí v terénu, prohlížení webových stránek, e-maily a sociální aplikace, hry téměř nehraju. Neusnu, pokud nemám telefon po ruce, a po probuzení můj zrak opět směřuje na displej mobilní placky.

 
Občas je na mém pracovním stole trochu těsno…

Nejsem nijak vázaný na konkrétní platformu. U každé se mi něco líbí a něco naopak nevyhovuje, takže přesedlat na jiné zařízení (s odlišným systémem) pro mě není žádný problém. Kdo mě zná více, ví, že rád fotím mobilem… a hodně. I z tohoto důvodu jsem se před časem rozhodl dát šanci Windows Phone a aktuálně funguji na Lumii 1020, která si mě získala právě díky fotoaparátu. Rád také točím vše, co se kolem mě děje a i v tomle případě je mi PureView optika dobře nápomocná.

A co mobilní aplikace?

Jak jsem už nastínil v předchozích odstavcích, hry na telefonu prakticky nehrajiu, od toho mám tablet. Jakmile mám nějaký telefon používat jako primární, instaluji Facebook, Twitter, Google+, Foursqare a Instagram (vše oficiální aplikace). Dále mi v softwarové výbavě nesmí chybět správce Facebook stránek, přes který udržuji profil SmartManie, nástroje pro přístup do Google Analytics a Google AdSense.

 

V případě telefonu s Androidem používám (už kvůli objektivnímu posouzení při psaní recenze) výchozí prostředí od výrobce, jen u Galaxy S4 jsem začal používat Action Launcher Pro (kvůli jednoduchému a přehlednému rozhraní). Dávno jsou pryč ty doby, kdy jsem byl schopný zabít několik hodin tím, že jsem si upravoval výchozí podobu hlavní obrazovky. Při běhání a dalších sportovních aktivitách používám RunKeeper, pro domácí cvičení pak nástroje od společnosti Runtastic.

Na všech třech platformách se dále neobejdu bez Dropbox klienta, RSS čtečky (Feedly) mapové aplikace (Google Mapy na Androidu a iOS, Nokie Here+ na Windows Phone), aplikace pro hledání spojení/MHD a utility pro předpověď počasí. V minulosti jsem používal ještě WhatsApp, ale v rámci výše popisované „čistky“ komunikačních nástrojů jsem mu dal také sbohem. Filmy na telefonu nesleduji.

Tablet je pro mě ideálním kamarádem na cesty

Tabletu jsem se dlouho bránil a ještě teď mám v paměti, jak jsem si ťukal na čelo v době, kdy Steve Jobs představil první iPad. Nakonec jsem ale podlehl a zjistil, že tablet může být na cestách skvělým společníkem. Od začátku tohoto roku používám aktivně iPad mini. Psal jsem, že na telefonu nehraju hry a nesleduju filmy, všechny tyhle činnosti soustředím na tablet. Ten je pro mě ideálním kamarádem do letadla, do vlaku a na výlety mimo teplo domova.


Mám rád pořádek, nejen na desktopu, ale i v tabletu a telefonu. Aplikace, které nepoužívám, rychle mažu

Z her, které mě v poslední době zaujaly a čas od času s nimi trávím volným čas, zmíním perfektní logickou záležitost The Room, dále Plants vs. Zombies 2, Osmos HD, Badland, Benji Bananas a Plague Inc. Kromě toho na tabletu mám předplacených několik elektronických verzí časopisů, avšak při psaní těchto řádků zjišťuji, že je nějak zapomínám číst :-).

Tolik tedy k mé výbavě a k aplikacím, které nejčastěji používám. V případě, že na mě máte nějaké dotazy, využijte prostoru v komentářích. Bude-li v mých silách, pokusím se odpovědět. Stejně tak budu rád za zaslání dalších tipů na otázky, které položíme redaktorům v příštích článcích.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Subscribe
Upozornit na
guest
77 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments