Domů » Bleskovky » Ještě letos dostanou smartphony 100Mpx fotoaparáty, tvrdí Qualcomm

Ještě letos dostanou smartphony 100Mpx fotoaparáty, tvrdí Qualcomm

Qualcomm v tomto týdnu upravil specifikace svých stávajících čipsetů a u vybraných z nich uvedl, že za jistých podmínek mohou podporovat jednočočkové fotoaparáty s rozlišením až 192 Mpx. Takové čipy prozatím neexistují, avšak podle ředitele produktového managementu Qualcommu Judda Heapeho bude rozlišení mobilních fotoaparátů velmi rychle narůstat.

100Mpx fotoaparáty ještě v letošním roce

V letošním roce se objevily první 48Mpx snímače u relativně levných smartphonů, ke konci roku bychom se měli dočkat snímačů s rozlišením 64 nebo dokonce 100 megapixelů. Zvyšováním rozlišení by došlo k výrazné změně zpracování obrazu; v současnosti je hojně využíváno pořízení několika snímků a kombinování informací z nich do výsledné fotografie, s novými čipy s vysokým rozlišením bude spíše využíváno pořízení jednoho snímku a spojování informací ze sousedních pixelů.

qualcomm

Jsme zvědaví, který proud vyhraje, nebo zda se podaří díky rychlejšímu hardwaru docílit kombinace obou. Qualcomm sice ve zvyšování rozlišení budoucnost nevidí a raději by se vydal cestou zvětšování jednotlivých pixelů, avšak průmysl si vybírá spíše druhou cestu. Fotočipů s rozlišením 64 Mpx a vyšším bychom se měli dočkat od více výrobců ke konci letošního roku.

Judd Heape také prozradil, že příští vlajkový čipset Qualcommu bude podporovat nahrávání videa v HDR10.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. Marek Studnicka

    Inu pokrok nezastavíme,na papíře to vždycky vypadá skvěle,jsem opravdu zvědav na recenze prvních zařízení,pokud se nějakého do konce roku dočkáme

    • Když je kvalitní optika a správně nastavena komprese plus ostatní postačí 20Mpix a plakáty snad nikdo nepotřebuje.
      K čemu tahle honba… ale jo, čím víc pruhu tím víc Adidas a čísla prodávají.

  2. Tedy: to rozlisenie nie je kvoli tlaceniu plagatov, ale kvoli digitalnemu zoomu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).