Domů » Bleskovky » Vybrané čipsety od Qualcommu podporují 192megapixelové fotoaparáty

Vybrané čipsety od Qualcommu podporují 192megapixelové fotoaparáty

Čím více, tím lépe. Tímto heslem se aktuálně řídí výrobci fotoaparátů ve smartphonech, a tak narůstá nejen počet jejich čoček, ale také rozlišení fotočipů. V poslední době jsou například populární 48Mpx snímače, které se objevují i v telefonech střední třídy. Obrazové procesory (ISP), které jsou povětšinou integrované přímo do mobilních čipsetů, se tak při zpracování dat pořádně zapotí.

snapdragon

Qualcomm nyní aktualizoval specifikace některých svých čipsetů, a doplnil do nich informace týkající se právě obrazových procesorů. Podle nových tabulek dokáží ISP v procesorech Snapdragon 670, 675, 710, 845 a 855 zachytit fotografie v rozlišení až 192 Mpx, zadarmo to ale nebude.

snap

Pokud by se hypoteticky nějaký takový fotočip v budoucnu objevil, zmíněné čipsety zvládnou pořídit 192Mpx fotografie, ovšem bez použití sekundárních kamer, vícerámečkové redukce šumu (MFNR) a bez nulového zpoždění závěrky (ZSL). S použitím těchto funkcí maximální podporované rozlišení klesá, u Snapdragonu 845 s aktivovanými funkcemi MFNR a ZSL například na „pouhých“ 25 Mpx. 192Mpx je zatím teoretický strop, který nejspíše v blízké budoucnosti využitý nebude.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).