- Několik dní staré spekulace se bohužel potvrdily
- Za nefunkčností klientů třetích stran nestojí chyba, ale úmysl Twitteru
- Fanoušci aplikací Tweetbot či Twitterific budou muset přejít na tu oficiální
Když před pár dny začali uživatelé hlásit potíže s klienty třetích stran pro sociální síť Twitter, spekulovalo se nejprve o chybě. Později však začaly na povrch vycházet neoficiální informace, že síť Elona Muska životně důležitá API změnila schválně, aby znemožnila fungování klientů třetích stran. Oficiální vyjádření vývojářského účtu změnu podmínek pro používání API krypticky naznačilo, avšak konkrétnější nebylo.
Nyní máme jistotu. V nových pravidlech pro využívání API stojí, že „nesmí být použity pro vytvoření náhrady či podobné služby, jako jsou aplikace od Twitteru“. Jinými slovy: klienti třetích stran, jako například populární Tweetbot či Twitterific, už nebudou do budoucna v provozu. Nová pravidla potichu vstoupila v platnost už 12. ledna, nicméně až po více než týdnu byla firma sdílnější.

Rozhodnutí Twitteru pochopitelně nebylo přijato vlídně. Hned několik vlivných osobností technologického světa, jako například youtuber MKBHD či podcaster Jason Snell, se vyjádřili proti změně a také proti způsobu, jakým byla zavedena. Zklamání nad rozhodnutím každopádně zavládlo nejen na straně uživatelů, ale pochopitelně také vývojářů aplikací třetích stran. „Dodržovali jsme pravidla Twitteru ohledně API posledních 16 let. Nevěděli jsme, že se nedávno změnila, ani jaké je jejich nové znění,“ prohlásil Ged Maheux, spoluzakladatel Twitterificu.
Jaké jsou konkrétní důvody Elona Muska pro ukončení podpory pro vývojáře třetích stran, nevíme, nicméně s nejvyšší pravděpodobností to jsou hlavně peníze. Ačkoli vývojáři za přístup k API platí poplatky, klienti třetích stran povětšinou nabízeli mnohem širší paletu funkcí, které se Twitter sám snaží monetizovat skrze předplatné Blue. Na bližší oficiální vyjádření Muska či samotného Twitteru si nicméně budeme ještě muset počkat, pokud tedy vůbec dorazí.