Jaký typ malware je v Česku nejrozšířenější? Jsou to trojské koně

malware bezpecnost virus

Společnost Avast zveřejnila seznam 10 nejrozšířenějších typů malwaru, které v České republice dominovaly v loňském roce. Nejvýraznější podíl mají trojské koně, které tvořily 26,8 % hrozeb pro uživatele zařízení se systémy Windows a macOS a 44,5 % hrozeb pro mobilní zařízení s platformou Android.

„Trojské koně jsou dlouhodobě jednou z nejčastějších hrozeb, se kterou se Češi a Češky mohou setkat. Jde o typ viru, který se šíří prostřednictvím e-mailů, stránek pro sdílení souborů nebo nelegálního softwaru,“ vysvětluje ředitel výzkumu hrozeb v Avastu Michal Salát. „Chceme, aby se lidé mohli na internetu pohybovat beze strachu z každého kliknutí, proto neustále zlepšujeme naše schopnosti detekovat hrozby.“

Kromě trojských koní ohrožovaly stolní počítače také droppery (10,4 %), což jsou škodlivé programy vytvořené k tomu, aby do cílového systému nainstalovaly virus. Ten lze v programech navíc jen velmi těžko odhalit. Třetí nejčastější hrozbou byly fileinfectory (10 %), tedy malware, který napadá soubory s cílem přepsat jejich kód a tak je trvale poškodit nebo se jejich prostřednictvím dále šířit v systému a v síti.

Mezi nejčastější hrozby pro Android patřily droppery (7,6 %) a zejména adware (16 %), který uživatele zaplavuje velkým množstvím nevyžádaných reklam a v některých případech dokáže shromažďovat osobní informace uživatele, sledovat historii navštívených webových stránek nebo dokonce zaznamenávat stisknuté klávesy.

česko malware desktop 2021
Mezi top 10 desktopových hrozeb v Česku za minulý rok patří také adware, podvody, červi, malware ke krádežím dat, exploity, trojské koně pro vzdálený přístup (RAT) a coinminery

Na celosvětové úrovni převládají mezi desktopovými hrozbami opět trojské koně (28,9 %) následované fileinfectory (17,4 %) a adwarem (12,7 %). Na mobilních zařízeních se systémem Android pak ve světě dominuje právě adware (49,5 %), trojské koně (25,9 %) a droppery (10,5 %).

Android CZ 01
Mezi 10 nejčastějších typů malwaru na platformě Android v Česku za rok 2021 patří kromě již zmíněných také trojské koně pro vzdálený přístup (RAT), bankovní malware, spyware, HackTool, falešné aplikace, podvody a SMS trojany
Autor článku
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku