Domů » Bleskovky » Jaký prohlížeč používáte nejvíce? Máme pro vás výsledky čtenářské ankety

Jaký prohlížeč používáte nejvíce? Máme pro vás výsledky čtenářské ankety

Jiří Hrma, SMARTmania.cz

Minulý týden jsme na SMARTmanii vydali anketu, ve které jsme se ptali vás, našich čtenářů, který prohlížeč je vaším favoritem. Vzhledem k poměrně reprezentativnímu vzorku čtenářů, kteří v anketě hlasovali, jsme se rozhodli podívat se na výsledky blíže a porovnat je s našimi interními údaji týkajícími se návštěvnosti SMARTmanie. Jak to tedy s jednotlivými prohlížeči vypadá?

google chrome internet prohlizec browser safari mozila unsplash
Prohlížeč Google Chrome naprosto dominuje

Celkově v anketě hlasovalo více než 1200 uživatelů, což je poměrně solidní reprezentativní vzorek. Asi nikoho nepřekvapí, že nejpoužívanějším prohlížečem je Google Chrome, který je první volbou pro 390 respondentů, tedy 32 % dotázaných. Zde jsou kompletní výsledky hlasování:

anketa prohlizec

Druhé až páté místo je poměrně vyrovnané, nicméně pořadí je následující: Opera (13 %, 161 hlasů), Microsoft Edge (12 %, 148 hlasů), Safari (11 %, 130 hlasů), Mozilla Firefox (10 %, 126 hlasů) a Samsung Internet (10 %, 125 hlasů). V komentářích jste poměrně často také zmiňovali prohlížeč Vivaldi, který zabírá bezesporu značnou část ze sekce Jiný (7 %, 90 hlasů). Jak je to nicméně v porovnání s našimi daty z Google Analytics?

edge microsoft
Prohlížeče od Microsoftu mají poměrně silné zastoupení

Podle údajů za poslední měsíc je nepřekvapivě na prvním místě Google Chrome s celkovým podílem zhruba 66 procent, v těsném závěsu je Safari se zhruba 15 procenty a na třetím místě se umístil Firefox s 5 procenty. Pokud bychom jako jeden prohlížeč počítali Edge a Internet Explorer, pak by tento tandem získal třetí místo s podílem 5,5 procenta. Poměrně překvapivě se umístil prohlížeč od Seznamu, skrze který navštěvuje SMARTmanii 2,5 procenta uživatelů. To je přibližně stejný podíl, jako má prohlížeč Samsung Internet.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

13 komentářů

 1. Dal jsem Firefox, přestože je to odvozený prohlížeč Fennec. Proč? uBlock Origin…

 2. Zajímavý je tam ten Seznam browser. Ten bych nečekal, ale očividně ho lidi používají.

 3. Edge jsem používal, ale musel jsem ho smazat, neskutečne žral baterii, i když byl minimalizovaný.

 4. chromej vazmek je mezi prvníma co vypínám stejně jako většinu šuntu od googlu

 5. Používal bych asi Edge, jenže on strašně pomalu vykresluje na mém mobilu. Mám teď Firefox, reklamy blokuju pomocí privátní DNS a taky dobře spolupracuje s uloženými hesly, to se o Edge, a Chrome nedá říct. A Opera se mi vzhledově nelíbí a nějaké propojení s desktopem potřebuji.

 6. volani.webnode.cz

  Jak na blokování DNS reaguji weby které detekují blokování reklam a chtějí vypnout blokovac? Nechtělo by se mi kvůli tomu mění DNS. A přes co blokovat reklamy přes DNS?
  Napadá mě jen [odkaz] ale nikde mi nic neběží 24/7 kde by to šlo. Možná to jde přímo na androidu v termuxu?

  Já používám teď operu mini beta (nebere tolik ram a je rychlejší) dřív operu beta. Mám tam podobně tlačítko na překlad webu (ale to mi chybí v mini verzi) ale tady v tom je lepší Chrome. Blokování reklam to má zabudované, má to VPN a kompresi dat. Ale vlastní to čiňani a není to svobodný software.
  Chrome smiřuje uživatele. Brave je zajímavý tím že má vlastní vyhledávač. Ale také nevím jestli je prohlížeč svobodný.
  Na desktopu je zajímavá integrace TORu
  Jako jediná alternativa chromu s vlastním jádrem je zřejmě Firefox.
  Seznam prohlížeč je možná fajn pro BFU ale u BFU jsem nainstaloval Linux a pro ten seznam prohlížeč nedělal.. :-)
  Prostě asi má cenu preferovat Firefox kde to jde..
  Také je škoda že se mi nepovedlo lépe integrovat překladače stránek.
  Také něčím jestli si Firefox už rozumí s jitsi

  • Vyzkoušej dns.adguard.com Telefony od XIAOMI mají přímo v menu nastavení sítě volbu privátní DNS, kam se právě tohle zadá a funguje to, funguje to dobře, hlavně se stránka načte hned. Ostatní androidy umožní asi taky zadat v nastavení Wi-Fi adresy DNS serverů, ale asi to nejde na data. Stejně tak to určitě, jde i na PC. Některé stránky to detekují, ale u většiny zatím projdu. Je na tom krásně vidět, že co se týče používání webu, tak je pořád vyšší výkon třeba jen na reklamy. I na starém zařízení je takto stránka zobrazena bleskově… Smutné.

 7. Neverim ze chrome pouziva nejvice lidi,neblokuje nic a ani vyskakovaci okna

 8. Vyzkoušej dns.adguard.com Telefony od XIAOMI mají přímo v menu nastavení sítě volbu privátní DNS, kam se právě tohle zadá a funguje to, funguje to dobře, hlavně se stránka načte hned. Ostatní androidy umožní asi taky zadat v nastavení Wi-Fi adresy DNS serverů, ale asi to nejde na data. Stejně tak to určitě, jde i na PC. Některé stránky to detekují, ale u většiny zatím projdu. Je na tom krásně vidět, že co se týče používání webu, tak je pořád vyšší výkon třeba jen na reklamy. I na starém zařízení je takto stránka zobrazena bleskově… Smutné.

 9. Já jsem byl celkem mile překvapený Samsung Internetem. Rychlý, uživatelsky přívětivý a k reklamám nepřívětivý. Funguje i mimo značku a dobře pracuje s hesly.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).