Domů » Bleskovky » Jak zablokovat iPhone? Stačí mu nastavit datum na 1. ledna 1970

Jak zablokovat iPhone? Stačí mu nastavit datum na 1. ledna 1970

Zdá se, že okolo iPhonů, iPadů a iPodů Touch propukla po tzv. chybě 53 další kauza. Pokud totiž v nastavení systému navolíte datum na 1. ledna 1970 (počátek unixového času) a zařízení restartujete, dojde k jeho permanentnímu zaseknutí a nepomůže vám nic jiného, než návštěva autorizovaného servisu. A rozhodně se nejedná jen o nějaký vtip, jelikož tento problém postihl řadu uživatelů, kteří si tento fakt chtěli ověřit; ostatně stačí nahlédnout do diskuze na serveru RedditRozhodně tedy tento postup nezkoušejte, nebo si zablokujete zařízení.

iphone_errorStačí potvrdit nastavení data a máte problém, po restartu už jablečné zařízení nenaběhne

Opravdu stačí jen změnit datum? Ano

Nejbizarnější na celé situaci je to, že k zablokování zařízení nepotřebujete žádný dodatečný nástroj, opravdu jen stačí v nastavení data a času vybrat výše uvedené datum a provést restart. Nepomůže dokonce ani přeinstalování systému nebo obnova přes DFU mód. Jediným řešením je reklamace zařízení v Apple Store nebo v servisním centru, tedy za předpokladu, že jej ještě máte v záruce. V opačném případě si vyrobíte hezké těžítko.

Don't set your Apple iPhone's date to January 1, 1970! This ios 13 Hack will Crash your iPhone XS

Chyba se projevuje na všech jablečných zařízeních se 64bitovým procesorem (Apple A7, A8, A8X, A9 a A9X), které mají iOS 8 nebo vyšší. Majitelé zařízení s 32bitovým procesorem mohou zůstat v klidu, těch se problém netýká.

V tuto chvíli se přesně neví, co přesně zablokování způsobuje. Na Redditu jeden z uživatelů informoval, že za problém může způsobovat to, že se při aktivaci specifického data interní systémové hodiny nastaví na hodnotu nižší než nula, a iOS pak při startu zůstane zaseknutý na bílé obrazovce.

Unixový čas je systém pro označení časových okamžiků. Systém identifikuje časové okamžiky pomocí počtu sekund uplynulých od okamžiku koordinovaného světového času (UTC) 00:00:00, 1. ledna 1970, ale bez započítání přestupných sekund. Unixový čas je používán zejména v operačních systémech založených na Unixu, ale i v dalších operačních systémech a souborových formátech.

Zdroj: Wikipedia

Doufejme, že Apple v dohledné době sjedná nápravu, aby se zamezilo dalšímu blokování zařízení. Není sice příliš časté, aby si uživatelé toto datum nastavovali, nicméně po medializaci celého problému se určitě najdou nějací vtipálkové, kteří si vše budou chtít ověřit třeba na iPhonu kamaráda.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments