Domů » Bleskovky » Error 53: Při neautorizované opravě Touch ID se iPhone může stát nefunkční

Error 53: Při neautorizované opravě Touch ID se iPhone může stát nefunkční

Internetové diskuze v posledních dnech rozvířila nová kauza, která se točí okolo chyby 53 (Error 53), která se může u jablečných telefonů objevit v případě, že jste si nechali v neautorizovaném servisu opravit nefunkční Touch ID, které je zabudované v domovském tlačítku, případně se do opravy pustili sami a použili jste náhradní díl objednaný z internetu. Čtečkou otisků prstů jsou vybaveny všechny iPhony od modelu 5s (recenze) a také některé iPady.

error53

Chyba 53 se objeví v případě, že budete mít v telefonu nainstalovanou nejnovější verzi systému iOS 9. Řadu uživatelů tak během aktualizace překvapila právě tato nemilá hláška, se kterou se iPhone stane nepoužitelný. Kvůli bezpečnosti má totiž každý iPhone unikátní Touch ID, které je svázané se základní deskou. Jakmile tedy dojde ze strany Applu k zjištění, že se Touch ID neshoduje, telefon okamžitě přestane fungovat. Jediným řešením v takovém případě je navrácení původního dílu. Někteří uživatelé problém s chybou 53 zaznamenali i po aktualizaci na starší verzi iOS 8.3.

Apple o tomto problému ví, nicméně uživatelé nebyli nijak varováni. Jablečný gigant se tímto krokem snaží chránit uživatelská data, platební systém Apple Pay a další obsah proti možnému zneužití. Neautorizovaná servisní střediska vás díky tomu mohou dostat do problémů a proto je vhodné vždy pro opravu volit oficiální servisní síť.

Na druhou stranu, pro řadu uživatelů (například v zahraničí) může nastat problém, kdy nemusí být „na blízku“ žádný oficiální servis a záchranou v takovém případě mohl být právě servis neautorizovaný. V zemích a městech, kde je k dispozici Apple Store, mohou zákazníci zařízení reklamovat bez problémů, nicméně ne všude je taková možnost k dispozici. V Apple Store by vám měli kus vyměnit za nový, případně vyměnit díl s Touch ID a následně jej spárovat se základní deskou.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

21 komentářů

 1. Apple chrání uživatele a ještě za to dostane pojeb? Kdyby chtěli, aby se jim kdekdo mohl nabourat do autentizačního systému, tak by tam dali Android.

  • zipiik (neregistrovaný)

   Kdyby tam dali infraport, nikdo by si toho nevsiml.

  • Cyan (neregistrovaný)

   No nevím. Data ze snímače se přece ukládají do paměti telefonu. Jak by se do toho mohl člověk prostou výměnou součástky nabourat?

 2. lerion (neregistrovaný)

  Však toto je naprosto běžný jev ve světě bezpečnosti. Můj notebook mi udělá to samé. Jen s tím rozdílem, že tam stačí zadat heslo a sám si to vyměnit mohu. Teda za Lenovem schválený díl…

 3. Nechápu, že z toho zas redakce dělá takovou bublinu. Je to naprosto logické a Apple už při uvedení řekl, že Touch ID je svázáno na desku a je unikátní. To že ho pak nějakej šťoural někde mění a nedodržuje nutný postup za to Apple nemůže. V notebooku si TMP čip taky nevyměníte aby vám pak notebook fungoval.
  Jedině chválím, že tyto zařízení pak systém blokne.
  Origo servisů je dost a pokud jsem někde kde není a potřebuji volat tak si koupím tatranku za pár stovek a iPhone nechám opravit později odborně.

 4. sda (neregistrovaný)

  Ako vidím stádo oviec sa zišlo s obhajobou tohto činu ktorý je na vysúdenie peňazí… Apple na takýto krok nemá najmenšie právo…

  • Neautorizovaný zásah do produktu je jen a pouze na triko daného soudruha. Výrobce nemá žádnou povinnost. Co to tady bekáš za kraviny?

   • sda (neregistrovaný)

    A preto miesto znefunkčenia samotnej čítačky treba urobiť s telefónu brick a napľuť nič netušiacemu zákazníkovy do tváre a potom mu povedať choj si kúpiť nový mobil …. Iste takto to má byť…

   • sda (neregistrovaný): Dobře, ale to radíš příslušnému servisu nebo kdo se v tom vrtal. Opět, co s tím má společného výrobce? Furt mi přijde, že jsi dost out.

   • sda (neregistrovaný)

    že výrobca poslal update ktorý „zničí“ mobil..

  • sda – bačo utíkej radši na pastvu.

   • sda (neregistrovaný)

    Ja ? To skorej tí čo obhajujú toto nekorektné chovanie Applu

  • Uživatel Androida nemá mentální kapacitu na pochopení něčeho, jako je bezpečnost zařízení. Do pojistek si dá drát a plynový kotel si taky vymění.

   • zipiik (neregistrovaný)

    To jsou pomluvy, zadny drat, ale 200ku hrebik.

   • sda (neregistrovaný)

    Nie celkom užívateľ Androidu si hlavne nemusí ísť kúpiť nový mobil keď mu niečo opravia…
    To sú zas narážky…Ako vieš čo používam?

   • Cyan (neregistrovaný)

    Ehm, a co ten únik fotek? :D Tomu teda říkám bezpečnost :D
    [odkaz]

 5. firstiik (neregistrovaný)

  Tak Applu moc nefandím, spíš k němu mám odpor, ale tohle chápu, a sám bych byl rád, že to tak funguje, protože pokud mi někdo neufikne prst, tak se tam prostě nedostane…

  • shindyczech (neregistrovaný)

   No, už aby vám ho někdo někomu ufik. Možná vám to pak končně všechno dojde.

 6. Martin P. (neregistrovaný)

  Znovu objevena Amerika …Při neautorizované opravě xybž se blabla může stát nefunkční…. No to je opravdu objev, že neautorizovaný servis může ledasco poškodit. To platilo už před iPhonenem , ve všech odvětvích.

 7. Zdenek (neregistrovaný)

  mam IP 6 po vymene HB a displeje a nefunguje ctecka a normalne pouzivam a aktualizuji bez problemu nekdo tu vyse psal ze to nejde tak jen iformuji ze to jde i bez ctecky

 8. Tom (neregistrovaný)

  Po výměně lcd na IP 6s nefunkční id touch, nejde repro.
  Osazeno zpět poskoženým lcd a odesláno do autorizovaného servisu.
  Fakt super

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *