Domů » Bleskovky » Error 53: Při neautorizované opravě Touch ID se iPhone může stát nefunkční

Error 53: Při neautorizované opravě Touch ID se iPhone může stát nefunkční

Internetové diskuze v posledních dnech rozvířila nová kauza, která se točí okolo chyby 53 (Error 53), která se může u jablečných telefonů objevit v případě, že jste si nechali v neautorizovaném servisu opravit nefunkční Touch ID, které je zabudované v domovském tlačítku, případně se do opravy pustili sami a použili jste náhradní díl objednaný z internetu. Čtečkou otisků prstů jsou vybaveny všechny iPhony od modelu 5s (recenze) a také některé iPady.

error53

Chyba 53 se objeví v případě, že budete mít v telefonu nainstalovanou nejnovější verzi systému iOS 9. Řadu uživatelů tak během aktualizace překvapila právě tato nemilá hláška, se kterou se iPhone stane nepoužitelný. Kvůli bezpečnosti má totiž každý iPhone unikátní Touch ID, které je svázané se základní deskou. Jakmile tedy dojde ze strany Applu k zjištění, že se Touch ID neshoduje, telefon okamžitě přestane fungovat. Jediným řešením v takovém případě je navrácení původního dílu. Někteří uživatelé problém s chybou 53 zaznamenali i po aktualizaci na starší verzi iOS 8.3.

Apple o tomto problému ví, nicméně uživatelé nebyli nijak varováni. Jablečný gigant se tímto krokem snaží chránit uživatelská data, platební systém Apple Pay a další obsah proti možnému zneužití. Neautorizovaná servisní střediska vás díky tomu mohou dostat do problémů a proto je vhodné vždy pro opravu volit oficiální servisní síť.

Na druhou stranu, pro řadu uživatelů (například v zahraničí) může nastat problém, kdy nemusí být „na blízku“ žádný oficiální servis a záchranou v takovém případě mohl být právě servis neautorizovaný. V zemích a městech, kde je k dispozici Apple Store, mohou zákazníci zařízení reklamovat bez problémů, nicméně ne všude je taková možnost k dispozici. V Apple Store by vám měli kus vyměnit za nový, případně vyměnit díl s Touch ID a následně jej spárovat se základní deskou.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments