Cena:

Jak vnímáte fenomén NFT? Dejte nám vědět v anketě týdne

NFT Beeple koláž

Jednou z populárních zkratek, kterou se v dnešní době ohání spousta lidí, je NFT, tedy non-fungible token. Tento druh digitálního umění v poslední době narostl do takřka gigantických rozměrů a najít někoho, kdo sleduje moderní trendy a nemá na NFT svůj názor, je prakticky nemožné. Ostatně uznávaný Collins Dictionary označil výraz NFT jako slovo roku 2021.

NFT Beeple koláž
Naprostou senzací ve světě NFT je koláž s názvem Everyday: The First 5000 Days od umělce jménem Beeple. Ten po dobu třinácti let každý den maloval jeden obrázek a v březnu jej v podobě koláže nabídl na prodej jako NFT. Kromě toho, že se toto dílo vydražilo za necelých 70 milionů dolarů (1,5 miliardy korun), se jednalo také o první případ, kdy aukční síň Christie’s umožnila platbu v ETH.

Na SMARTmanii se NFT taktéž věnujeme (například při hledání zajímavých kolekcí), nicméně v redakci na ně nemáme jednotný názor. Zatímco někteří z nás NFT vlastní a velmi jim fandí, pro jiné je to jen obří bublina, která se rychle přežene. Na toto téma jsme už měli několik debat, ale stále se nedokážeme shodnout.

Co znamená zkratka NFT?

Začněme vysvětlením záhadné zkratky NFT. Takzvaný non-fungible token je digitální dokument, který nelze zaměnit. Často se používá přirovnání k měnám, kdy „fungible-token“, tedy zaměnitelný token, je například 1 Kč, kterou lze s kýmkoliv vyměnit za jinou 1 Kč, a jedná se v podstatě o převod 1 ku 1. Dostanete to stejné, co jste odevzdali.

Nezaměnitelné tokeny lze přirovnat spíše k různým sběratelským kartičkám, ať už se jedná o hokejisty, basketbalisty, nebo pokémony, které opět můžete vyměňovat, ale za danou kartu dostanete vždy jinou kartu a každá karta je originál.

NFT je tedy digitální dokument s unikátním kódem a zápisem do blockchainu, který označuje jeho majitele. I když tedy např. daný obrázek někdo zkopíruje a použije jinde, pravý majitel zůstane zaznamenán v blockchainu. K tomuto lze použít zápis pomocí různých kryptoměn, nejvíce se ale využívá Ethereum (ETH), případně Solana (SOL).

Samozřejmě se nemusí jednat jen o grafická díla, ale NFT může být textový soubor, krátký výstřižek videa, hudba nebo dokonce tweet. Daná díla lze převádět na další majitele, přičemž každý další převod je zaznamenán do blockchainu. Díky tomu je z NFT zajímavá investiční komodita, a dokonce už existují burzy, kde se takové „digitální umění“ nakupuje.

Jak vnímáte NFT?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Co nás ale zajímá, je názor vás, našich čtenářů. Máte k NFT pozitivní vztah, nebo je to podle vás hloupost, která nebude mít dlouhého trvání? Hlasujte v anketě nebo nám dejte vědět do komentářů.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.