Domů » Články » Jak se hraje The Elder Scrolls: Blades? Vyzkoušeli jsme testovací verzi

Jak se hraje The Elder Scrolls: Blades? Vyzkoušeli jsme testovací verzi

The Elder Scrolls: Blades

V portfoliu amerického studia Bethesda je jeden klenot, který se ční nad ostatní – značka The Elder Scrolls. Na PC a konzolích si svět Tamrielu podmanil nejednoho fanouška RPG s otevřeným světem a ačkoli posledním plnohodnotným dílem byl Skyrim (2011), již delší dobu funguje také MMORPG s podtitulem Online, či karetní hra Legends.

The Elder Scrolls: Blades Early Access Trailer

Mobilním platformám se značka sice nevyhýbala, nicméně nikdy nezaznamenala nějaký větší úspěch. To se snaží zlomit titul The Elder Scrolls: Blades, který Bethesda představila v loňském roce na veletrhu E3. Z prvních záběrů nejednomu hráči spadla čelist – po grafické stránce se zkrátka jednalo o zjevení. Po delší době jsme si mohli vyzkoušet předběžný přístup, který je nyní otevřen pro všechny, kteří vlastní některý z podporovaných telefonů. Jaké jsou naše první dojmy?

Tahle beta není pro všechny

Pro mnohé z vás čeká při pokusu o stažení zklamání – předběžný přístup The Elder Scrolls: Blades není pro všechny. Ačkoli je oficiální seznam vcelku rozsáhlý, na spoustu zařízení se nedostalo. Nicméně pokud není zrovna váš telefon na seznamu, nemusíte házet flintu do žita. V redakci jsme TES: Blades spustili na recenzovaném Samsungu Galaxy A40, který na seznamu chybí.

Nicméně musíme varovat, že v takovém případě pravděpodobně nebudete mít ten nejlepší možný grafický zážitek, což byl zrovna náš případ. Těžko říct, zda je na vině malý výkon zařízení, nebo neodladěnost samotné hry. Vzhledem k fázi předběžného přístupu se nicméně leccos dá odpustit.

TES: Blades má dobře našlápnuto, nečekejte ale revoluci

Hry ze série The Elder Scrolls jsou známy pro spoustu věcí, scénáristická kreativita nicméně mezi ně nepatří. Hlavní příběh s nejvyšší pravděpodobností bude i v této mobilní iteraci nanejvýš průměrný a tuctový, nicméně doufáme, že se dočkáme alespoň zábavných vedlejších úkolů, které celou sérii zdobí.

Z úvodní fáze hry lze těžko soudit, zda se v těch pozdějších dočkáme nějakých zajímavých úkolů, nicméně začátek tomu nenasvědčuje. Vžijete se do kůže bývalého člena elitní bojové jednotky Blades, která podléhá přímo císaři Tamrielu.

Po návratu domů nalézáte své město v troskách, takže vám nezbývá nic jiného, než si vyhrnout rukávy a pustit se do znovuvybudování města. Ještě před tím vás ale čeká tvorba postavy, která se nese v duchu série The Elder Scrolls, tedy máte na výběr spoustu ras a možností přizpůsobení vaší postavy.

Od této linky se odvíjí i samotné menší úkoly – najdi tohle, přines tamto, zachraň tohoto. I samotné dialogy nepůsobí kdovíjak propracovaně a ve většině případů je budete co nejrychleji přeskakovat, abyste se už mohli vrhnout do samotného hraní.

The Elder Scrolls: Blades: mikrotransakce, kam se podíváš

Grafická stránka je něco, co TES: Blades zdobí. Nemůžu si pomoci, na hru sem se zkrátka díval více než rád. S hraním to už bylo horší. TES: Blades je rozkouskovaná do menších dungeonů, které jsou prolezlé potvorami a úkoly.

Cena nehraje roli: 10 nejlepších prémiových her pro Android a iOS

Pohybujete se pomocí klepání na místo, kam chcete vaši postavu přesunout, kameru ovládáte otáčením. Koncept je to sice dobrý, nicméně v praxi sem si na něj ani po pár hodinách hraní stále nemohl zvyknout.

Prostředí jsou rozmanité a nepřátele se často střídají, takže v tomto ohledu je stále se na co dívat. Úrovně jsou plné věcí ke sbírání a tajemství k objevování, k čemuž přispívá jejich kompaktnost. Souboje jsou koncipovány stylem podrž a pusť, který doplňují dodatečné schopnosti a kouzla. Těch je ve hře poměrně dost, což rozhodně chválím.

Blades 02Create 600x337 01
Grafika je oblast, o kterou se The Elder Scrolls: Blades může opřít

Pomalu se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu – finančnímu modelu. Hra je zdarma a bez reklam, z čehož logicky vyúsťuje model mikrotransakcí. Ty jsou ve hře všudypřítomné. V úrovních nacházíte truhly s vybavením, jejíž otevření zabírá čas, nebo speciální krystaly, které získáte buďto hraním, nebo za peníze. Hraním jich ale nezískáte zrovna mnoho.

Kromě přístupu k vybavení je časovým limitem opatřeno třeba vytváření výzbroje nebo stavění budov ve městě, což alespoň ze začátku příliš nezdržovalo, neboť limity byly nastaveny na sekundy, maximálně minuty. Časem nicméně nepochybuji, že se ve hře dočkáme i delších limitů.

The Elder Scrolls: Blades má šanci stát se hitem

Předběžný přístup do hry The Elder Scrolls: Blades je prozatím velmi omezený na základní fungování hry, takže dělat jakékoli významnější závěry by bylo chybou. Nicméně i tak lze vidět základní kostru, kolem které bude nový počin od Bethesdy kroužit, jako jsou mikrostransakce a neustálé čekání.

‎The Elder Scrolls: Blades
‎The Elder Scrolls: Blades
Autor: Bethesda
Cena: zdarma+

Spousta herního obsahu zatím chybí, například slibovaná aréna a PvP souboje, což je v této fázi pochopitelné. Ukázková grafika je bezesporu velkou devízou Blades, stejně tak jako samotná hratelnost.

Blades 03Conquer 600x337 01
Ještě to chce zapracovat, ale našlápnuto má The Elder Scrolls: Blades velmi dobře

Plnit drobné úkoly v mobilním světě Tamrielu mě i přes zvolený monetizační model bavily, stejně tak jako souboje či shánění pořádné výbavy pro svou postavu. Pokud Bethesda udrží nastavenou laťku a příliš to mikrotransakcemi nepřepískne, bude se jednat o hit.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

8 komentářů

 1. Takže je to celé vlastně takový benchmark, u kterého snah i autor pochopí (zatím se nestalo), že přístroj s polovinou dostupného výkonu nemusí nabídnout shodný zážitek?

  • Možná bych zkusil ale můj telefon asi moc dobře nedá.
   Pamatuji Elder Scrolls Dagerfall dávno zpátky hodně dávno
   .. mobily jak je známe ještě ani nebyly

 2. Takovy Morrowind lze hrat na Androidu pres alternativni engine OpenMW:
  [odkaz]

  Samozrejme, z Morrowindu to mobilni hru neudela, ale vypada to docela pouzitelne.

 3. Moc ste tomu hraniu asi nedali, keďže neviete o tom, že sa dá ovládať aj pohyb nielen pohľad aj „neviditeľným“ joystickom, takže jedným prstom ovládate pohľad a druhým prstom sa zasa hýbete. Hrám to už nejaký čas a ide to vcelku fajn aj na starej Galaxy S7, kým sa napevno rozhodnem, či pôjdem do S10 alebo počkám na Note 10.

  • dpad, nikoli joystick:)

  • uni, to je vedľajšie, napísal som prvé slovo, ktoré ma napadlo :) podstatné je, že to ovládanie nie je len také, ako písali, čo by mohlo skresliť záujem o hru pri nových záujemcoch… :)

  • To máš pravdu, nemožnost chůze po vlastní ose a možnost dost mění gameplay, dobře, že jsi dodal.

 4. Hru hraji již od jejího vydání. Jsem level 21 a hra mi přijde stále zábavná a hratelná i bez jediné utracené koruny. Bugy se snaží výrobci odstraňovat docela v rychle. Jak již zmínil iXtr3m3, upravte ten pohyb, trvalo mi asi deset minut než jsem na to přišel a přenastavil, i když se to nemusí zdát, je to poměrně podstatná záležitost.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).