- Internetový archiv patří mezi důležité instituce současného internetu
- Pokud vás zajímá, jak přistupuje k archivaci, můžete sledovat živý přenos
- Ten sice běží 24/7, avšak archiváři pracují jen ve všední dny od 16:30 do 0:30
Pakliže jste se někdy vydali do hlubin internetu a chtěli jste vědět, jak některé stránky vypadaly v minulosti, jistě jste se setkali s projektem Internet Archive (archive.org), který si dal za úkol uchovat co možná nejvíce z historie internetu přístupné veřejnosti. Zvídavější z vás poté jistě zajímalo, jak práce archivářů vypadá – na tuto otázku vám odpoví nový projekt spadající pod Internet Archive, v rámci kterého můžete sledovat archiváře při práci prostřednictvím živého přenosu na YouTube.
Internetový archiv jako cenný zdroj informací
A jak že archivace probíhá? Mikrofiš je filmový list, který obsahuje několik obrazů miniaturních dokumentů. Je to stará forma uchovávání novin, soudních dokumentů, vládních záznamů a dalších důležitých dokumentů. Internetový archiv používá tyto mikrofišové karty k digitalizaci a nahrávání dokumentů do své online knihovny. Živý přenos ukazuje detailní pohled na jednu z pěti stanic pro digitalizaci mikrofišů v kalifornském Richmondu a také pohled na dokument, na kterém se aktuálně pracuje.
„Operátoři přikládají mikrofišové karty pod kameru s vysokým rozlišením, která pořídí několik detailních snímků každého listu,“ uvádí Chris Freeland, ředitel knihovnických služeb Internet Archive. „Software tyto snímky spojí dohromady, načež další členové týmu pomocí automatizovaných nástrojů identifikují a oříznou až 100 jednotlivých stránek na kartě.“ Internetový archiv pak stránky zpracuje, umožní v nich vyhledávat a poté je nahraje do svých veřejných sbírek.
Ačkoli živý přenos běží 24 hodin sedm dní v týdnu, archiváři pochopitelně mají své pracovní hodiny. Sledovat je při práci můžete ve všední dny od 16:30 do 0:30 středoevropského času. Ve chvílích, kdy archiváři nejsou v práci, můžete kromě podmanivé hudby sledovat různé archiválie, které nepodléhají autorskému zákonu.