Domů » Články » Jak na české fonty?

Jak na české fonty?

Některé programy potřebují ke správnému zobrazovaní diakritických znamének české fonty. Příkladem uvádím třeba aplikace pro čtení elektronických knih – jako je iSilo nebo snad ještě rozšířenější MobiPocket Reader. Sám jsem byl po spuštění knihy v posledně jmenovaném nemile překvapen absencí diakritiky. Tento problém již má své řešení a není ani příliš složité.

Stačí si stáhnout čtveřici českých fontů (Courier New, Georgia, Tahoma a Verdana) a ty pak nahrát do adresáře IPSM\Windows\Fonts\. Prachsprosté nakopírování fontů do adresáře celý problém neřeší, proto si stáhněte jednoduchou aplikaci BL Addfont 1.01, která slouží k instalaci fontů. Aplikaci pak nainstalujte buď přímo do paměti telefonu, což vzhledem k velikosti asi 10kB není problém, nebo na kartu. Spuštěním programu se fonty v adresáři Windows\Fonts “aktivují“ a v prohlížeči knih tak budete mít na výběr hned pět (počítám i defaultní font Nina) různých fontů. V této fázi by však bylo nutné při každém restartu telefonu aplikaci BLAddfont znovu manuálně spouštět. I tento zádrhel lze vcelku elegantně obejít. Stačí zástupce Font Installer.lnk, kterého najdete v adresáři IPSM\Windows\Start Menu\Accessories\ (kam se defaultně nainstaloval), přesunout do adresáře IPSM\Windows\StartUp\. Tímto docílíme automatického spuštění aplikace při každém restartu telefonu. Teď Vám již nic nebude bránit vychutnat si oblíbenou knihu v programu MobiPocket Reader  a to hned v několika fontech.

Ukázky jednotlivých fontů:

Courier New Georgia

Tahoma Verdana

Radek Mikudík

Diskuze k článku

  1. funguji ceske fonty nekomu take u pdf dokumentu ?
    zkousel jsem clear vue a nic. pokud mate nekdo overeny navod nebo tip jak rozchoit cestinu u pdf , dejte mi prosim vedet. dekuji

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).