- Xiaomi 12T Pro je vybavenější z dvojice vlajkových modelů čínského výrobce
- Kromě jiné výbavy nabízí také špičkově poskládanou fotosestavu
- Prim hraje univerzální a stabilizovaný 200Mpx fotoaparát
Vlajka Xiaomi 12T Pro si v naší recenzi vysloužila velmi kladné hodnocení, pochvalovali jsme si zejména 120Hz AMOLED panel a bleskové 120W nabíjení. Telefon však strhává pozornost i díky svému 200Mpx hlavnímu fotoaparátu. Jak fotí a jde opravdu o totální špičku, anebo začnou při hlubší analýze vyplouvat na povrch nedostatky?
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 163,1 × 75,9 × 8,6 mm, hmotnost: 205 g, zvýšená odolnost: ne
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Parametry fotoaparátů
Ambiciózní novinka 12T Pro se na českém trhu prodává v konfiguraci 8/256 GB za 18 990 Kč a 12/256 GB za 19 990 Kč. Kromě RAM mezi oběma nepanují žádné další rozdíly. Šetřivější z vás pak zaujme spíše model 12T, který ovšem nemá 200Mpx fotoaparát.
Fotosestavu tvoří celkem kvarteto fotoaparátů:
- 200Mpx hlavní s fázovým ostřením, optickou stabilizací a clonou f/1.7
- 8Mpx širokoúhlý s úhlem záběru 120° a clonou f/2.2
- 2Mpx makro s clonou f/2.4
- 20Mpx selfie s clonou f/2.2
Hlavní fotoaparát
Ve výchozím stavu pořizuje hlavní fotoaparát 12,5Mpx snímky. Za dobrých světelných podmínek lze hovořit o vysoké kvalitě – barvy na jsou věrné, ostrost výtečná a autofokus rychlý. Podobná situace panuje i v interiéru, ačkoliv tady už se při nedostatku světla objevuje šum.
Portrétní režim mě zaujal mírou detailu a kvalitou bokeh efektu (oddělení pozadí od popředí). Někdy ale trochu zlobí automatické nastavení clony (vidět je to třeba u fotky hrnečku). V rámci portrétního režimu však můžete bokeh ručně upravovat.
200Mpx fotky
Velká paráda se koná při přepnutí na plné 200Mpx rozlišení (musíte zvolit režim Ultra HD a pak ještě v horní liště vybrat „200“). Prokreslení a míra detailu je přímo impozantní. Jen pozor na úložiště, obrázky mají většinou mezi 50 a 70 MB.
Širokoúhlý fotoaparát
Při focení širokoúhlých snímků se bohužel rozplývá takřka vše, co bylo řečeno u hlavního fotoaparátu. Rozlišení 8 Mpx není plně dostačující. Venku za dobrého světla ještě „jakž takž“, uvnitř však dochází ke slévání textur a za nedostatku světla se objevuje i šum. Také barvy mi u „šíra“ přijdou trochu výraznější, než jaká je realita.
Makro a přiblížení
Pro makro fotky má Xiaomi 12T Pro speciální fotoaparát. To zní jako dobrá zpráva pro fanoušky zmenšeného světa. Rozlišení bohužel činí pouze 2 Mpx a chybí efektivní stabilizace. Vlastní šikovností tak musíte najít ideální vzdálenost (zhruba 3 až 5 centimetrů od fotografovaného objektu) a udržet ruku v klidu. Pak makro foťák plodí vcelku zajímavé snímky.
Přiblížení je dosahováno maximálně tak výřezem z 200Mpx fotek s rozlišením 16 384 × 12 288 – telefon za tímto účelem neobsahuje žádný dedikovaný objektiv. V nabídce najdete možnosti 2×, 5× a 10×.
Noční fotky
Při zhoršeném osvětlení – nebo úplně ve tmě – fotoaparát působí vcelku sebejistě. Umí překvapit krásnou čistou fotkou s vynikajícími detaily a bez šumu. Dokonce ani barvy v noci zbytečně nesaturuje do žluté. To ale platí pouze o focení s hlavním fotoaparátem se zapnutým nočním režimem.
Jakmile se rozhodnete fotit třeba širokoúhlé snímky nebo portréty, moc dobře to většinou nedopadne. Na takto sofistikovanou práci fotosestava zkrátka nestačí – výsledky jsou často rozpité a extrémně neostré.
Selfie kamerka
Čelní kamerka ukrytá v kruhovém výřezu má vysoké rozlišení 20 Mpx, podle čehož také vypadají pořízené fotky. Odvádí znamenitou práci a nabízí skvělou hloubku ostrosti. Vcelku dobře pracuje i v portrétním režimu, i když zde by umělá inteligence mohla trochu přidat.
Jak je u čínských telefonů zvykem, nechybí plejáda možných úprav a vylepšení vašeho obličeje: vyhlazení pleti, zeštíhlení tváře, vylepšení barvy rtů a podobně. Pro účely testování jsem tyto modifikace vypnul, byť jsou ve výchozím stavu aktivní. Pokud jde o noční selfíčka, tady je situace horší – jedna selfie kamerka nezvládne pochytat tolik světla jako trio zadních fotoaparátů.