Značka Motorola prožila za dobu své existence poměrně turbulentní a bouřlivý vývoj. Vystřídala si pozice průkopníka, patentové „dojné krávy“ Googlu či nyní značky spadající pod čínské Lenovo. I přes to ale Motorola zůstává s námi jak v průkopnických oblastech (Motorola Razr), tak i mezi běžnými spotřebiteli.
Jeden z posledních modelů nese název Moto G9 Power. Jak už název napovídá, hlavní předností je veliká 6000mAh baterie. Výdrž na jedno nabití je jednou z klíčových vlastností, na které zákazníci slyší. Ruku v ruce s výdrží nicméně kráčí fotoaparát. Jak je na tom Motorola Moto G9 Power co se týče fotografování? Fotí střední třída Motoroly dobře, nebo je lepší si připlatit za kvalitnější fotky?
V hlavní roli 64 megapixelů
Parametry na první dobrou nepůsobí nijak zázračně a veskrze kopírují trendy dnešní střední třídy. Hlavní fotoaparát dostal slušných 64 Mpx, nicméně běžně se snímky ukládají v rozlišení 16 Mpx (čtyři pixely se sloučí do jednoho). Výrobce CMOS senzoru není bohužel znám, ale světelnost f/1.8 a velikost pixelů 0,80 µm dává fotoaparátu poměrně solidní základ.
Moto G9 Power se nevyhnula ani dvojici makro/portrét, které výrobci hojně nasazují v telefonech střední třídy. Na marketingových materiálech trojitý fotoaparát působí dobře a náklady na výrobu nejsou nikterak veliké. Co na tom, že v obou případech se jedná o 2Mpx snímače se světelností f/2.4 a velikostí pixelů 1,75 µm. Bokeh efekt se dá efektivně řešit softwarově a lepší makro velmi často pořídíte s pomocí hlavního fotoaparátu. K dispozici je i profesionální režim focení do formátu RAW.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 172,14 × 76,79 × 9,66 mm, hmotnost: 221 g, zvýšená odolnost: ne
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 6000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Právě makro fotoaparát je u telefonu spíše do počtu. V drtivé většině případů jsem hlavním fotoaparátem pořídil podstatně lepší a ostřejší fotku detailu než při použití dedikované makro kamerky. Navíc 2Mpx rozlišení (1600 x 1200 px) není v roce 2021 nic, čím byste se chtěli chlubit.
Ani portrétový snímač se stejným rozlišením nedokáže zázraky, a to ani při dostatečném světle. Fotoaparát má problémy správně zaostřit a detekovat okraje foceného objektu. Často se vám tak stane, že dojde k rozmazání nejen pozadí, ale i okrajů obličeje. Jinými slovy, ani tuto kamerku nemohu příliš doporučit.
Pochvalu si ale zaslouží hlavní fotoaparát, který zejména za dobrých světelných podmínek poskytuje velmi slušné výsledky. Snímky jsou dobře vykreslené, dostatečně ostré a mají věrné barvy. V šeru a horších světelných podmínkách se samozřejmě začíná objevovat vyšší míra digitálního šumu, nicméně v této cenové kategorii jsou snímky z hlavního foťáku nadprůměrné.
Zbývající dva fotomoduly si ale výrobce klidně mohl odpustit, protože nejsou ničím jiným než marketingovým lákadlem bez reálného využití. Při focení statických scén v horších světelných podmínkách lze aktivovat noční režim, během kterého se pořídí několik snímků s různou expozicí, ze kterých se následně složí jedna výsledná fotografie. Výsledek není nijak dechberoucí, ale v některých případech (scénách) se dá pořídit celkem zajímavý snímek.
Tip: všechny fotografie v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde
Přední strana se může pochlubit selfie kamerkou s 16 Mpx a světelností f/2.2. Ani v tomto případě nikterak nevybočuje z běžného průměru. Natáčení videa zvládne Motorola Moto G9 Power jen ve Full HD při 30 a 60 snímcích za vteřinu. Na jednu stranu zamrzí absence 4K, na tu druhou je lepší sázka na mnohdy kvalitnější výsledek ve Full HD rozlišení.
I tady má ale bohužel Motorola problém, avšak naštěstí jen dočasný (doufejme). Samotná kvalita záznamu i ostrost je na velmi slušné úrovni, nicméně fotoaparát během záznamu extrémně často přeostřuje. A to dokonce do takové míry, že se mi během testování nepodařilo pořídit jediný kloudný záběr. Při každé scéně nedodělaný software způsobuje agresivní přeostřování, a dokud Motorola nevydá aktualizaci, která toto vyřeší, je záznam videa takřka nepoužitelný.
Závěrečné hodnocení
Hlavním lákadlem modelu Moto G9 Power je bezesporu masivní 6 000mAh baterie, která zajistí téměř třídenní výdrž. A pokud telefon budete opravdu šetřit, vydržíte bez nabíječky i 4 dny. Potěší i přítomnost rychlejšího 20W nabíjení, díky kterému akumulátor dobijete za zhruba 115 minut.
Má ale smysl pořídit si tenhle model kvůli fotoaparátům? Když si odmyslíte makro a portrétový objektiv, pak rozhodně ano. Hlavní 64Mpx snímač nefotí vůbec špatně a kvalita pořízených snímků se ve své třídě řadí mezi nadprůměrné. Zbývající dva objektivy ale nedoporučuji používat.
Zcela zbytečný zápor navíc telefon dostává za špatnou optimalizaci softwaru pro záznam videa, který má za následek nepříjemně ostré přeostřování. Tohle je ale naštěstí řešitelný problém, tak doufejme, že na sebe Motorola s opravnou aktualizací nenechá dlouho čekat. Doporučená cena telefonu se v době psaní článku pohybovala okolo 4 500 Kč včetně DPH. Kromě námi testované zelené varianty výrobce nabízí i stylovou modrou verzi.