TOPlist

Jak dostat do Huawei telefonů Google aplikace? Vyzkoušejte GSpace

Huawei Nova 9 Google clanek

Technologický gigant Huawei bohužel doplatil na obchodní válku mezi Čínou a Spojenými státy. Právě Huawei stál v epicentru sporu, který ho stál přístup ke spoustě technologií a především ke službám Googlu. Ty jsou integrální součástí každého telefonu s Androidem a bez nadsázky se dá říci, že bez nich jsou chytré telefony nahrané.

Jejich nedostupnost stála Huawei pozici největšího výrobce chytrých telefonů na světě. Ačkoli se firma snaží vzpamatovat s pomocí vlastního operačního systému HarmonyOS, bez populárních aplikací od Googlu, jako jsou Mapy, Gmail či Obchod Play, je šance na úspěch na západních trzích jen velmi malá. Možností, jak se k aplikacím od Googlu dostat, je ale hned několik. Jen pozor, placení skrze Google Pay vám nikdy fungovat nebude, ale naštěstí lze sáhnout po alternativě v podobě služby Curve Pay, která je nově na smartphony Huawei dostupná.

Alternativy v podobě App Gallery, Petal Search či APKPure

V rámci okleštěného systému od Huawei lze využít například obchod App Gallery, který nenabízí takovou nabídku aplikací jako Google Play, nicméně většinu základních věcí tam najdete, a další vývojáři poměrně aktivně přidávají. Za zmínku stojí také vyhledávání Petal Search či alternativní místa, odkud lze stahovat aplikace, jako například APKPure, nicméně tam už je nutné mít se na pozoru a pořádně ověřit, jaké APK do telefonu instalujete.

Huawei Nova 9 11
Petal Search a přehled nejlepších aplikací

Stáhnout si můžete také alternativní obchod Amazon Appstore, případně pokud přecházíte z jiného telefonu se službami Googlu, lze využít klonovacího nástroje Phone Clone. Ten sice aplikace přenese, jejich funkčnost a případné budoucí aktualizace už vám nezaručí.

Osvědčeným řešením je nástroj GSpace

S aplikacemi, které vyžadují spojení se servery Googlu, je to o trochu složitější. Zde se nabízí řešení v podobě emulátoru GSpace, neboli celým názvem Google Space, který můžete stáhnout skrze App Gallery. Ačkoli Huawei tuto cestu nemůže přímo doporučit, rozhodně jí nikterak nebrání ve fungování v a App Gallery ji nabízí ke stažení.

Huawei Nova 9 Google 07
GSpace na Huawei Nova 9

Nástroj GSpace vznikl jako modifikace pro funkci Dual Space, která umožňuje vytvářet klony aplikací pro jejich plnohodnotné využití s vícero účty. Ve virtuálním prostoru GSpace tedy vytvoříte kopii aplikace, která zde může normálně fungovat, neboť emulátoru neschází vrstva GMS (Google Mobile Services).

Huawei Nova 9 Google 06
Aplikace YouTube spuštěná skrze nástroj GSpace

V rámci GSpace máte k dispozici Obchod Play, ze kterého si můžete nainstalovat v podstatě jakoukoli aplikaci, která se objeví v tomto prostředí. Ze „záložky“ GSpace můžete jednotlivé aplikace spouštět a ty se poté chovají, jako by byly v chytrém telefonu nainstalované standardně.

Aplikace v rámci nástroje GSpace jsme testovali na smartphonu Huawei Nova 9 (první dojmy) a všechny fungovaly bez sebemenších problémů. Opatrnější bych byl jen u citlivých aplikací, jako jsou správci hesel či bankovní aplikace. GSpace sice prošel bezpečnostními filtry Huawei App Gallery, přesto je na místě určitá obezřetnost. Vyzkoušeli jsme aplikace jakou YouTube, Google Mapy, Gmail, Google Drive, Google Kalendář a všechny fungovaly přesně tak, jak byste očekávali, nicméně určitá omezení tu přece jen jsou.

Zástupce na Google aplikace stažené v rámci GSpace bohužel nelze umístit přímo na plochu, ale vždy je potřeba je spouštět přímo z nástroje GSpace. Stejně tak vám u žádné z aplikací nebudou chodit notifikace přímo do systému, jelikož vše běží v prostředí GSpace, což osobně považuji za největší omezení. Fungovat vám bude i zálohování fotek z galerie do služby Google Fotky, ale opět ne automaticky, ale pouze ručně, když stejnojmennou aplikaci v GSpace spustíte. Pro fixaci GPS pozice v Google Mapách je také nutné povolit pro GSpace využívání polohových služeb.

U bezplatné verze je navíc nutné počítat s poměrně častým zobrazováním celoobrazovkových reklam (například po spuštění aplikace či přepínání mezi nimi), což z dlouhodobého hlediska působí celkem otravně. Autoři aplikace nabízejí možnost reklamy odstranit – za měsíční VIP verzi zaplatíte zhruba 53 Kč, za roční 262 Kč, případně za 420 Kč lze reklamy vypnout natrvalo.

Gspace určitě není pohodlný způsob využívání aplikací od Googlu, nicméně vzhledem k možnostem se jedná o přijatelné řešení, se kterým si poradí i méně zkušení uživatelé. Je ale nutné počítat s určitými omezeními, která jsem zmiňoval výše. Vzhledem ke stále trvajícímu sporu mezi Huawei a vládou Spojených států se totiž nedá očekávat, že by v brzké době embargo padlo a majitelé smartphonů od Huawei by si mohli užívat všech výhod, které operační systém Android  s Google službami nabízí.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku