Domů » Bleskovky » Jablíčkáři, pozor! Špatně pojmenovaný hotspot může zablokovat Wi-Fi vašeho iPhonu

Jablíčkáři, pozor! Špatně pojmenovaný hotspot může zablokovat Wi-Fi vašeho iPhonu

Žádný operační systém není dokonalý, což platí také o iOS. Tu a tam se v systémech objeví chyba, která v lepších případech jen lehce vyděsí uživatele, v horších případech může poškodit celý telefon. Výzkumný pracovník zaměřující se na zabezpečení Carl Schou přišel na kuriózní chybu v iOS, která způsobuje deaktivaci Wi-Fi.

iphone 12 uvodni
U iPhonu po pokusu o připojení k hotspotu se specifickým názvem přestane fungovat Wi-Fi

Schou vytvořil hotspot s názvem „%p%s%s%s%s%n“ a nechal k němu připojit svůj iPhone. Ten se k danému hotspotu nejen nepřipojil, ale nedokázal se připojit k žádné jiné Wi-Fi síti. Situaci nenapravila ani změna SSID sítě a restart iPhonu. Schou se pro jistotu pokusil k síti připojit více iPhonů, aby mohl chybu s jistotou potvrdit. Telefony s Androidem se k síti připojily bez potíží, což chybu zredukovalo pouze na telefony s nakousnutým jablíčkem ve znaku.

iPhone 12 1
Problém má naštěstí jednoduché řešení

Vyřešení chyby je poměrně triviální, neboť v nastavení stačí restartovat nastavení sítě a následně vypnout a zapnout iPhone. Jiní vědci zkoumající tyto jevy se domnívají, že jde o problém s analýzou vstupu, protože znak procenta na začátku může být iOS nesprávně interpretován jako specifikátor formátu řetězce a následující znaky mohou být brány jako proměnná nebo příkaz než jako prostý text.

Operační systém iOS má podobných „chytáků“ poměrně hodně. Z poslední doby se uživatelé bavili posíláním zpráv s emoji a specifickým znakem ze sindhštiny, který působil příjemcům potíže. Bez chyb ale není ani Android. Naposledy uživatele nejrozšířenějšího operačního systému potrápila tapeta s barevným prostorem Google Skia, která po nastavení způsobovala potíže, jež bylo potřeba vyřešit pomocí továrního resetu.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

4 komentářů

  1. Iphony maju dlhodobo problem s hotspotmi. Furt to blbne.
    Pomerne casto nefunguje zdielanie hesla, vela krat Windows zariadenia nevidia iPhonacky Hotspot, musim restartovat iphone, hotspot sa obcas vypne, aj ked ukazuje ze je zapnuty :D

    • S tim sem tam nefunkcnim sdilenim hesla musim souhlasit.

    • To sdileni hesla taky musim potvrdit, ale stavalo se mi to uz pred nejakou dobou. Problemy jsem s tim uz nemel dlouho, tak nevim, jestli to od te doby neopravili. Co se tyce hotspotu, zadny takovy problem jsem nemel. Ale Windows s Wifi (jakoukoliv) blbne kazdou chvilkou, takze bych spis videl problem problem u Win zarizeni nez u iOS:)

  2. To je chyba, hotspoty musíte pojmenovávat pouze „COVID vaccine hotspot 568741“. Jen to číslo na konci trochu zrandomizovat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).